Poslední rum rumového kalendáře je hvězda portfolia 1423.dk. Dominikánský over-proof Patridom (dříve Esclavo) Gran Reserva Overproof.

Patridom (dříve Esclavo) Gran Reserva Overproof

Původ rumu

Dominikánská republika – Historie

Původními obyvateli ostrova byli indiáni – Tainové. Ti na ostrov připluli zřejmě ve druhém stolení našeho letopočtu z jižní Ameriky. Živili se rybolovem a zemědělstvím a žili zde v míru až do 11. století, kdy se v severní části ostrova usídlili Karibové, po nichž byla později oblast pojmenována. Jednalo se o velmi bojovný národ válečníků a kanibalů, který postupně začal Tainy vytlačovat z jejich vesnic.

Vlevo Tainové, uprostřed setkání Tainů a K. Kolumba, vpravo rodina Karibů

6. prosince 1492 připlula k břehům ostrova loď Santa Maria s Kryštofem Kolumbem, který ostrov pojmenoval Hispaniola. Mírumilovní Tainové byli k výpravě přátelští, mořeplavcům přinášeli různé dary a pomáhali jim. Členové výpravy proto zpočátku respektovali pravidla zdejší společnosti a nějakou dobu žili s Tainy ve vzájemné harmonii. Zanedlouho si však uvědomili, jaké je zde přírodní bohatství, prohlásili ostrov za svůj a začali zakládat města. Již v roce 1496 bylo založeno hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo. Na původní obyvatele Tainy se nyní začaly vztahovat španělské zákony a stávali se z nich otroci, kteří byli nuceni k těžkým pracím a byli obráceni na katolickou víru. Ti, kteří se nechtěli podrobit, byli zabiti, někdy byly vybíjeny dokonce i celé vesnice. Díky tomu a díky infekčním nemocem, které sem zavlekli Španělé, se počet původních obyvatel za krátkou dobu velmi zredukoval. Jakmile začalo otroků z řad indiánů ubývat, rozhodli se Španělé dovážet otroky z Afriky.

Vpravo vylodění K. Kolumba 1492

V roce 1586 dorazila ke břehům Hispanioly pirátská flotila sira Francise Drakea, která ostrov vyplenila a spálila. Celé 17.-18. století spolu o nadvládu nad ostrovem soupeřily Francie a Španělsko. V průběhu několika let se lid několikrát pokusil o svržení nenáviděných guvernérů, všechna povstání však byla tvrdě potlačena. Nezávislost získala Dominikánská republika až 27. února 1844, v tomto roce také končí okupace španělské kolonie Santo Domingo. Zásluhu na tom měl zakladatel a vůdce tajné vlastenecké společnosti „La Trinitaria“ Juan Pablo Duarte.

Vlevo Juan Pablo Duarte, uprostřed Sir Francis Drake, vpravo Pedro Santana

Prvním prezidentem Dominikánské republiky se následně stal armádou podporovaný, mocný velkostatkář Pedro Santana, který zůstal u moci do roku 1861. Na žádost Pedra Santany, z obav před vojenskou invazí Haiťanů, se na krátkou dobu ještě Dominikánská republika vrátila pod správu Španělů. V roce 1863 však byli Španělé definitivně vyhnáni a byla vyhlášena druhá republika.

Dominikánská republika

Dominikánská republika leží v Karibiku a zabírá dvě třetiny východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Na severu je omývána Atlantským oceánem a na jihu Karibským mořem. Svou rozlohou 48 442 km2 je druhým největším ostrovem Karibiku. Východní část ostrova Hispaniola patří sousednímu státu Haiti. Západně od ostrova pak leží Jamajka a Kuba a východně Portoriko.

V Dominikánské republice najdete nesmírně bohatou a rozmanitou přírodu. Celkem se tady nachází 17 národních parků a rezervací, ve kterých se vyskytuje nad 5600 druhů rostlin (z toho 36% endemických). Nejnavštěvovanějším národním parkem je Park del Este na jihovýchodě země. Z rostlin zde převládají palmy, hispaniolský mahagon, divoké olivy a cesmíny.

Původní druhy živočichů byly díky kácení pralesů a vysazení šelmy promyky (Herpestes), která měla částečně zlikvidovat populaci hlodavců, z převážné části zcela vyhubeny. Dnes na ostrově žije více dovezených než původních druhů. Co se týče původních druhů ptactva, je tu přes 200 druhů původních opeřenců. Převládá exotické ptactvo, ale najdeme zde například i sovy, vrány, vlaštovky, kolibříky a další. K endemickým druhům patří například ještěří kukačka, nebo sova hrabavá. Co se týče mořského světa, jsou tu k vidění velryby nebo kapustňáci. Ve zdejších vodách mají domov také mořské želvy, včetně dosud největší žijící kožatky velké, nebo želvy zelené.

Vlevo Sova Hrabavá, uprostřed Kukačka Ještěrčí a vpravo Promyka

Díky všem jejím nádherám se této zemi říká “perla Karibiku”. Najdete zde nejen křišťálově čisté moře, ale i nejúrodnější údolí a největší suché stepní oblasti, největší jezero, nejhlubší plošinu a nejvyšší horu, nejvíce národních parků a nejdelší palmové pláže celého Karibiku. 

Továrna Alcoholes Finos Dominicanos (AFD)

Tato palírna je považována za jednu z nejlepších v karibské oblasti. Alcoholes Finos Dominicanos je největším výrobcem alkoholu v Dominikánské republice, a proto společnost hraje významnou roli v komunitě a zajišťuje práci pro mnoho místních obyvatel. Ředitel AFD a Barceló Alberto Nogueira řekl, že závod je schopen zásobovat místní trh s alkoholem, který produkuje zhruba 18 milionů litrů ročně a rumy jsou exportovány do 72 zemí po celém světě. Další člen vedoucího týmu společnosti José Yaber uvedl, že mají připravený projekt na rozšíření závodu a zdvojnásobení výroby.

Lihovar byl slavnostně otevřený v květnu 2010 s celkovou investicí 42 milionů dolarů a stal se průkopnickou společností v pěstování cukrové třtiny a výrobě rumu. Má asi 4 tisíce zaměstnanců, kteří pracují ve všech oblastech výroby. Dnes je to jediná dominikánská společnost, která získává alkohol přímým kvašením 100% třtinové šťávy z polí s cukrovou třtinou, která pokrývají cca 80 tisíc hektarů.

Patridom dříve Esclavo Gran Reserva Overproof

Esclavo je španělský název pro otroka. Tento rum je tedy poctou otrokům, kteří v historii zaplatili vysokou (mnohdy tu nejvyšší) cenu při práci na polích s cukrovou třtinou a díky kterým si můžeme dnes užívat a ochutnávat tyto výjimečné produkty. Ron Esclavo je značka série rumů, která si zakládá na tradicích (např. ručně sklízená cukrová třtina), tropickém staření a použití těch nejkvalitnějších dubových sudů.

I Esclavo doplatilo na hon na čarodějnice ve jménu údajného boji proti rasismu. Ian Burel,l samozvaný global brand ambasador, obvinil společnost 1423.dk (všichni majitelé jsou původem z Indie) z rasismu a to i když na webu jasně deklarují, že název Esclavo je poctou všem otrokům, co pracovali na třtinových plantážích:

Ron Esclavo is an homage to the slaves who paid a high price in the history if sugar cane and rum. 1423.dk

Proto došlo u značky Ron Esclavo k rebrandigu a postupně se u lahví budou měnit etikety z názvu Ron Esclavo na Ron Patridom. Název se skládá ze slov Patri, což znamená “otec” a zkratky Dom (Dominikánská republika).

Patridom Gran Reserva Overproof je prémiový rum vyrobený z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, která roste v tropickém podnebí Dominikánské republiky. Společnost Alcoholes Finos Dominicanos pěstuje své vlastní odrůdy cukrové třtiny a zajišťuje, aby se rum skládal z čistě místních plodin. Celkový proces výroby, tedy fermentace, destilace i zrání probíhá na Dominikánské republice. Po destilaci metodou Column Still rum stárne po dobu tří až pěti let v sudech z amerického i francouzského dubu. Rum je součástí sortimentu společnosti 1423 – World Class Spirits a je lahvován v síle 57,5% alkoholu.

Barva

Je velmi tmavá s rubínovým odleskem. Kapičky stékají středně rychle a nepravidelně dolů po stěně sklenice.

Vůně

Při prvním přivonění působí sladce, vcelku silně a štiplavě. Určitě je lepší nechat chviličku rum ve skleničce, aby se uklidnil a lehce vydýchal. Výrazně jde cítit cukrová třtina, dřevo a ovoce s vanilkou. Z ovoce je to zejména tropické mango, citrusy a také jakoby závan sherry. To vše doplňuje příjemné aroma kávy s decentním zakouřením, jemným kokosem a takovou svěží až lehce mentolovou složkou. Zároveň je znát určitá kořenitost.

Chuť

Hned při prvním doušku působí poměrně silně, lehce štiplavě na jazyku, hřejivě po polknutí a vcelku sladce. V základu bych zmínil určitě zase cukrovou třtinu se dřevem, vanilkou a také stopou medu. Ta sladkost v pozadí mi přijde jako třeba po sladším portském víně. Decentně tedy cítím višně, které skvěle ladí s mléčnou čokoládou, sušeným ovocem a až takovou smetanovou dochutí. Opět jsem zaznamenal lehkou zakouřenost, v závěru trošku máslových sušenek. Závěr je středně dlouhý i výrazný, maličko přechází až do hořka se stopou pražených ořechů.

Láhev

Je z čirého skla, oblá, užší a menší (objem pouze 0,5 l). Láhev je uzavřena umělým korkem s dřevěným uzávěrem. Na hrdle má takový reflexní proužek v takové zlato měděné barvě s názvem značky, z čelní strany velká etiketa. Na té najdete pár informací k rumu, ale ze zadní strany je informací podstatně více. Celkově je láhev laděna do příjemných zlato měděných barev s reflexními detaily, v pozadí etikety přírodní motivy.

Cena

Ta se u nás pohybuje do 600 Kč, jen ještě jednou upozorním, že objem láhve je 500 ml. Ale i tak je cena velmi příznivá.

1423 Aps Ron Esclavo Gran Reserva Overproof 57,5% 0,5 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Závěr

Rumy z Dominikánské republiky jsou pro mě spíše méně vyhledávané, než z destinací jako Jamajka, Barbados, Guyana atd. Neříkám, že nemají dobré rumy, jen zkrátka mám raději již trošku jiné chuťové profily. Mám rád výraznější chutě i vůně, vyšší % alkoholu a ne moc sladkosti. O to větší radost mám, když objevím nějaký povedený rum z této populární destinace. Esclavo jsou opravdu povedené rumy na běžné pití za fajn cenu a tato overproof verze má zkrátka ještě ty % navíc, což mě opravdu baví. Tedy vhodné jako pro začínající rumaře, tak pro pokročilejší, kteří někdy nepohrdnou sklenkou něčeho sladšího, ale příjemně silnějšího.

Info o rumu

Výrobce La Aurora, Patridom (Ron Esclavo)
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Jemné, Silný, Sladké
Označení Overproof
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Síla 57,5%
Staření a stáří 3y - 5y, Double aging
Lokalita ,
Publikováno: 29. června 2021 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář