Hodnocení

96 %
Lokalita
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Síla 51 %

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Stejně je tomu tak i u Foursquare Nobiliary. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá aditiva. Údajně jsou jen lehce dobarvované, aby se dosáhlo vždy stejného odstínu barvy.

Foursquare Détente je dalším produktem z řady Exceptional Cask a jedná se o nástupce známého rumu FQ Port Cask Finish 40% (vydaný v červnu 2014). Jde o směs rumů z Pot Still i Column Still destilace. Jde tedy o blend dvou rumů, kde jeden zraje celkem 10 let v dubových sudech po Bourbonu a druhý nejdříve 4 roky v dubových sudech také po Bourbonu, ale poté je převeden do dubových sudů po Portském na dalších 6 let. Celkově je tento blend tedy 10 let starý.

Détente znamená v překladu uvolnění (používaný výraz zejména v politice) a to je asi to pravé, co nyní všichni potřebujeme v této náročné situaci, tedy skvěle zvolený název.

Vůně

Je vcelku zajímavá, jelikož se jeví jako sladká, jemná a zároveň i lehce lihová. Cítím v ní karamel a velice dominantní dubové dřevo. Výrazné je zrání po bourbonu a zároveň také ovocná složka rumu. Zachytil jsem aroma jablek, bobulovin a lehoučce višně a hrozny. Baví mě kouřový profil, který je také vcelku výrazný a dobře se doplňuje s vanilkou a závanem kokosu. Nechybí ani decentní zatuchlost a už se moc těším, jak si vychutnám první doušky.

Chuť

První doušek mě vcelku překvapil, jelikož jsem čekal ještě sladší profil, než který jsem po prvním polknutí dostal. Samozřejmě chuť je sladší, ale ve vůni to bylo mnohem více výrazné. Zde jasně dominuje dubové dřevo a výrazně se podepisuje zrání po bourbonu. Sladší tóny karamelu, bobulovin a rozinek doplňuje vanilka a opět výrazný kouřový podkres. Chuť je komplexní a vcelku hutná, lehce štiplavá a po polknutí hřejivá. Závěr je delší, výrazný, za mě přechází více do sušší chuti (ikdyž tento pojem není u rumu oblíbený ) a lehce se vytrácí sladkost. Na patře mi zůstává dochuť dřeva, kouře a jakoby hořkých mandlí a hořké čokolády. Rum obsahuje 51% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Láhev je designem prakticky téměř totožná, jako u ostatních v této řadě. Avšak nějaké rozdíly najít samozřejmě můžeme. Détente má kolem spodní části hrdla láhve pečeť s logem destilerie, které se vyskytuje i na černém přebalu hrdla pod uzávěrem. Liší se samozřejmě zejména popisky na etiketě. Ale i zde vyčtete z etikety prakticky vše důležité kolem výroby a zrání. Potřetí (po Nobiliary a 2008) se u rumu v této FS řadě objevuje na etiketě maličký obrys větrného mlýna (známe z láhví Doorly’s). Uzavřeno dřevěným uzávěr s umělým korkem.

Cena

U nás je tato láhev dostupná teprve chvíli a to za cenu od 1 500 – 1 800 Kč.

Závěr

Máme tu dalšího, letoš již zřejmě posledního zástupce řady Foursquare Exceptional Cask. Poslední dva rumy (Nobiliary a 2008) nastavily laťku hodně vysoko a všichni tedy byli zvědaví, jestli je Détente bude následovat. Port Cask Finish jsem pil bohužel před delší dobou, tedy přímé srovnání si nevybavím. Co se týče tedy rumu Détente, velice příjemně mě překvapil. Je promyšlený, vyzrálý, kombinují se v něm skvěle složky ovoce i dřeva. Bourbon zrání za mě převažuje zrání v sudech po portském, ale rozhodně ho nezastínilo. Čekal jsem také, že bude “slabší”, ale vážně mě baví a 51% tomu skvěle sedí. Myslím, že se jim to vážně povedlo a nebude problém zdolat láhev za večer. Moc dobře se pije a i mnoho začátečníků s nedoslazovanými rumy jej ocení.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Jedinečnost Blend
Síla 51 %
Staření a stáří 10y, Sudy po bourbonu, Sudy po portském
Lokalita
Publikováno: 8. listopadu 2020 Aktualizováno: 8. listopadu 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] Jedná se o 61 % 3. letý rum ze sudů po bourbonu a následně 11 let v sudech po koňaku. Podle Fat Rum Pirate se jedná o intenzivnější Détente. […]