Původ rumu

Gunroom 4 Ports Rum je karibský blend rumů z Jamajky, Barbadosu, Guyany a Trinidadu (proto název 4 ports). V době královského námořnictva byly na palubě veliké zásoby alkoholu. Nejprve na lodích vozili především brandy, ovšem díky plavbám po Karibiku se dostal do obliby všech námořníků právě rum. Ten byl vždy doplňován v příslušných přístavech a výsledná směs byla předmětem různých kombinací a neustálých výkyvů chutí. Dnes už je tomu samozřejmě jinak.

Rumy v blendu:

  • Trinidad (Angostura). Blend Column Still rumů stařených 3 až 5 let v ex bourbonových sudech.
  • Barbados (Foursquare). Blend Column Still i Pot Still rumů stařených 5 let v sudech po bourbonu.
  • Jamajka (Worthy Park). Čistý Pot Still blend rumů ve věku 3-5 let.
  • Guyana (Port Mourant). Nestařený rum pocházející z velmi ojedinělého Pot Still kotlíku ze 17. století.

Vůně

Při prvním ovonění je vůně vcelku nasládlá, lehce alkoholová. Určitě je to i díky mladým rumům, které jdou již ve vůni poměrně dobře rozeznat. Dále mi v nose utkvělo aroma tropického ovoce s karamelem, koření, lehké estery a i jemná květinová vůně. Celkově vše příjemně hraje dohromady.

Chuť

Chuť je z počátku maličko štiplavá na jazyku, ale následně se příjemně rozvine v ústech do takové nasládlé podoby. Cítím hnědý cukr, mladé dřevo a příjemně se do popředí probíjí i jamajský blend. Baví mě takový ten esterový závan v kombinaci s tropickým ovocem (zejména cítím ananas). V závěru je projeví i decentní kouřovost s kůží. Závěr je středně dlouhý a maličko suchý. Rum obsahuje 40% alkoholu a je bez umělých aditiv.

Láhev

Mám v oblibě tento tvar láhví. Láhev je středně vysoká, oblá s vyšším hrdlem. Celkový design je poměrně jednoduchý. Velká etiketa z čelní strany v takové přírodní pergamenové barvě s červenými popisky. Láhev je z tmavě zeleného skla a je uzavřena korkovým uzávěrem.

Cena

U nás se cena pohybuje do 700,- Kč. Za stylových 666 Kč můžete koupit na Alkohol.cz.

Závěr

Poslední dobou stále častěji narážím na blendy z několika palíren (nejčastěji z Barbadosu a Jamajky) a hrozně mě baví. Většinou jsou i za velmi příjatelnou cenu a bez umělých aditiv. V tomto vidím opravdu veliký pokrok, který u nás za poslední roky v nabídce rumů nastal. Tohle je prostě dobře pitelný poctivý rum, který si na nic nehraje a je dobře vybalancovaný. Těším se na bratříčka Navy, který má 65%. Určitě stojí za ochutnání.

Info o rumu

Výrobce Gunroom
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Esterové, Jemné
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita , , ,
S láskou dovezl do ČR a dodal
Samer Selbak, Fenix Drinks
Publikováno: 11. července 2020 Aktualizováno: 11. července 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články