Původ rumu

Gunroom Navy je blend rumů pocházejících ze zemí Guyany, Barbadosu, Trinidadu a Jamajky. V době královského námořnictva byly na palubě veliké zásoby alkoholu. Nejprve na lodích vozili především brandy, ovšem díky plavbám po Karibiku se dostal do obliby všech námořníků právě rum. Ten byl vždy doplňován v příslušných přístavech a výsledná směs byla předmětem různých kombinací a neustálých výkyvů chutí. Dnes už je tomu samozřejmě jinak. Svůj název Gunroom rumy nesou po místnosti v podpalubí lodi, kde byly uschovány zbraně. Rum je bez přidaných umělých aditiv a lahvovaný o síle 65% alkoholu.

Rumy v blendu:

  • Trinidad (Angostura). Blend Column Still rumů stařených 3 až 5 let v ex bourbonových sudech.
  • Barbados (Foursquare). Blend Column Still i Pot Still rumů stařených 5 let v sudech po bourbonu.
  • Jamajka (Worthy Park). Čistý Pot Still blend rumů ve věku 3-5 let.
  • Guyana (Port Mourant). Nestařený rum pocházející z velmi ojedinělého Pot Still kotlíku ze 17. století.

Vůně

Již při prvním přivonění cítíte vysoký obsah alkoholu kombinovaný s ovocem a kořením. Vůně je sladší a pichlavá v nose. V základu cítím med, karamel a ovoce jako banány, švestky či jablka. Nechybí ani lékořice, na kterou jsme u většiny Navy rumu poměrně zvyklí. V nose se mi po chvíli rozezní decentní tabáková stopa se zázvorem, kokosem a vanilkovými sušenkami. Celé aroma doprovází výrazný mix koření.

Chuť

Již při prvním doušku pocítíte sílu námořního rumu. Na jazyku štiplavý a po polknutí pěkně hřeje až v břiše. V základu lehce spálený karamel, decentní dřevo, mix ovoce jako jablka a voňavé banány. Cítím i jemný květinový závan s vanilkou a tabákem. Opět výrazné koření a lékořice. Závěr je delší, výrazný, ostrý, kořenitý a lehce pikantní. Určitě není na škodu zakápnout několika kapkami vody, aby se rum lehce naředil a vy výrazněji ucítili další složky. Za mě i příjemná varianta v kombinaci s ledem, ikdyž to moc nedělám.

Láhev

Stylová menší láhev s tmavým sklem o objemu 0,5l. Uzavřena je korkovým uzávěrem, který je přelitý červeným voskem. Co se týče designu etikety, ten je u všech rumů Gunroom vcelku podobný. Velká etiketa z čelní strany je v takové přírodní pergamenové barvě s červenými popisky. Láhev je trošku hranatější, než bratříčci 2 Ports a 4 Ports. K námořnímu rumu mi opravdu sedí.

Cena

U nás se cena pohybuje do 900,- Kč / 0,5l třeba na Alkohol.cz.

Závěr

Vím, že silné, kořenité, námořnické navy rumy nemá v oblibě zrovna každý. Mě ale vážně baví a to i přes zdánlivě vysoký obsah alkoholu. Samozřejmě rum je silný, ale není to na úkor chutí a vůní a opravdu si tento rum užívám. V zimních chladných večerech je to ideální společník a pokud máte v oblibě námořní rumy, neměl by vás ani tento zklamat.

Info o rumu

Výrobce Gunroom
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Kořeněné, Silný
Označení Navy
Jedinečnost Blend
Síla 65 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita , , ,
S láskou dovezl do ČR a dodal
Samer Selbak, Fenix Drinks
Publikováno: 18. října 2020 Aktualizováno: 18. října 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články