Hodnocení

91 %
Lokalita
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Síla 59 %

Původ rumu

Kolumbie (Kolumbijská republika), je stát v Jižní Americe. Jako jediná země Jižní Ameriky se rozkládá u obou oceánů na pobřeží Karibiku, tedy u Atlantského oceánu i Tichého oceánu. Sousedí s Venezuelou. Brazílií, Panamou, Peru a Ekvádorem. Hlavním městem je Bogotá.

Kolumbie byla osídlena kolem roku 12 000 př. n. l., původní obyvatelé (Indiáni) zde vytvořili řadu kultur. V roce 1499 poprvé vstoupili na území Kolumbie Španělé, kteří si do poloviny 16. století podmanili a kolonizovali většinu území.

Kolumbie je jediný americký národ, který je pojmenován po Kryštofu Kolumbovi. Kolumbijská historie silně odráží svou podstatu coby kolonie Španělska a většina jeho obyvatel je pyšná na relativní čistotu svého španělského jazyka. Ve složení populace se setkáváme s pojmem Mestic, což je označení rasy, která vznikla smíšením genů Evropana (nejčastěji Španěle) a původního domorodého obyvatele. Jednoduše řečeno jde o míšence bělocha a indiána. Ekonomika je tradičně založena na zemědělství, zejména na produkci kávy a ovoce, ale význam průmyslu a služeb stále roste. Kolumbie je nejlidnatějším národem španělsky mluvící Jižní Ameriky. Více než třetina jejích obyvatel žije v šesti největších metropolitních oblastech, z nichž je Bogotá největší. Politická nestabilita národa byla historicky svázána s nerovným rozdělením bohatství a nezákonným obchodem s drogami (hlavně kokainem).

Jen málo zemí se může pochlubit tak výraznou fyzickou rozmanitostí jako ona Kolumbie. Jeho členitá, členitá topografie spolu s polohou poblíž rovníku vytváří mimořádnou rozmanitost podnebí, vegetace, půdy a plodin. Andské pohoří (jedno z největších světových pohoří), dominuje krajině západní části země, kde žije většina lidí. V Kolumbii se setkáváme s mnoha pozoruhodnými kontrasty, a to jak ve své geografii, tak ve společnosti. Sněžné vrcholy vnitrozemských pohoří se tyčí vysoko nad rovníkovými lesy a savanami, kde přežívají domorodé skupiny. V chladnějších horách (v mírných nadmořských výškách) stojí moderní města vedle tradiční venkovské krajiny, kde se pěstuje zejména káva, kukuřice a další plodiny. Přístupnější atlantické nížiny mají také zcela jiný charakter a dominují zde velké haciendy hospodářských zvířat.

Dictador

Na konci 18. století dorazil Severo Arango y Ferro do Cartagena de Indias v Nueva Granada (dnešní Kolumbie). Měl v plánu zlepšit výběr daní pro Španělsko v amerických španělských koloniích. Jeho vytrvalá, silná a mocná povaha mu přinesla výstižnou přezdívku DICTADOR.

Jednoho dne se na první pohled (a také chuť) zamiloval, jelikož objevil kouzlo rumu. Jeho oddanost a náklonnost k tomuto nápoji ho přiměly stát se klíčovým obchodníkem s destiláty z cukrové třtiny, které byly v té době považovány za druh měny v této oblasti.

V roce 1913 (téměř 180 let po vzniku přezdívky DICTADOR) jeden z jeho potomků založil Destilería Colombiana. Don Julio Arango y Parra strávil roky zkoumáním složitostí výroby rumu, aby se stal nejlepším kolumbijským producentem rumu v karibské zóně, a zasvětil svůj život uctění dědictví svého předka. Díky své zeměpisné poloze je Kolumbie jedním ze tří největších producentů cukrové třtiny na světě, které zajišťují sklizeň vysoké kvality i velkého množství. Cartagena a její krajina jsou známé jako první oblasti produkce cukrové třtiny v Jižní Americe. Producent rumu třetí generace a Master Blender Hernan Parra pokračuje v odkazu a tradici rodiny.

Dictador slaví více než 100 let produkce v Destilería Colombiana v Cartageně v Kolumbii, která díky tropickému podnebí produkuje velmi kvalitní cukrovou třtinu. Právě tato magická rovnováha počasí a půdy umožňuje Dictadoru vyrábět výjimečnou řadu kvalitních rumů a ginů oslavujících typického ducha samotné Kolumbie. Třetí generace rodiny, odhodlaná předvést úspěch a jedinečný profil DICTADOR v globálním měřítku, se snažila rozšířit a sdílet svou krásnou tekutinu po celém světě. V roce 2009 vstoupil na scénu jeden polský investor a pomohl z DICTADORU udělat jeden z nejoblíbenějších a nejoceňovanějších kolumbijských rumů na světě.

Iconic Art Spirit (IAS)

Tato firma má stejného majitele jako značka Dictador. Ovšem můžeme tuto značku vnímat jako “private bottlera”. Vize této značky je plnit lahve, které by normálně značka Dictador neprodukovala. Například sudovou síla u rumů Dictador nenajdete (mimo projekt Wixárika). Projekt IAS je však zaměřený především na whisky. Nakupují whisky z různých palíren (Skotsko, Penderyn – Wales, Milk&Honey – Izrael, Nestville – Slovensko), které následně nechávají dozrát v různých sudech (např. po Tokajském víně). Snad se někdy dočkáme zastoupení whisky z České republiky.

Jak název napovídá, Iconi Art Spirits je značka, která i v budoucnu plánuje rozšířit spolupráci s různými umělci a spojit tak kvalitní prémiový rum a umění.

První takový uskutečněný projekt je Dictador Columbus Harewood. Jde o zajímavý blend rumů Dictador z roku 1980 a Harewood z roku 1780 (nejstarší nalezený rum v hrabství Harewood). S rumem skvěle ladí předměty firmy Manuscriptum – Columbusův lodní deník, dopis Španělské koruně, mapy, atd.. Tedy dokonalé spojení rumu a umění.

Iconi Art Spirits Rum 2006

Tento rum prochází 36-48h dlouhou fermentací při maximální teplotě 22-25°C. Destiluje probíhá jak na kolonovém, tak na kotlíkovém destilačním zařízení (zhruba 70% Column Still, 30% Pot Still). Rum nejdříve zraje 10 let v dubových sudech po bourbonu, následně 3 roky v sudech po sherry a na závěr další 3 roky v sudech po portském. Celkem tedy 16 dlouhých let. Rum byl lahvován v lednu roku 2022 v počtu 294 láhví v sudové síle 59% alkoholu. Nejsou do něj přidána žádná umělá aditiva.

Barva

Je opravdu tmavá, řekl bych až kávová s lehkým načervenalým odleskem. Dlouhé zrání zejména po sherry se na barvě velmi podepsalo. Kapičky velmi neochotně a nepravidelně stékají po stěně sklenice dolů.

Vůně

Zdá se těžké, hutná, sladká a lehce pichlavá. Velmi výrazná je melasová složka a starší vyzrálé dřevo. Příjemně o sobě dává vědět i aroma sherry sudů, ve kterých rum dozrával. Profil se zdá vcelku podobný klasickým Dictador rumům. Tedy cítit jde i praženou kávu, výraznější vlašské ořechy, vanilku, červené ovoce a porci hořké čokolády. Ta vyzrálost je skutečně příjemná, lehce až zatuchlá. Intenzita je díky sudové síle dost výrazná.

Chuť

Chuť je po prvním doušku určitě štiplavější, než se zdálo ve vůni. Profil je sladší, velmi intenzivní. Opět i zde je v základu velmi výrazná melasa a staré, vyzrálé dřevo, které zanechává příjemnou zatuchlou stopu na patře. Chuť je velmi hutná, opravdu taková až krémová, smetanová. Aroma poctivé kávy je velmi dominantní a skvěle jej doplňuje čokoláda s vanilkou. Ovocná složka jde vcelku do ústraní, je cítit opravdu jen decentní nádech červeného ovoce. Závěr je poměrně delší, výrazný, pocitově vcelku sladký. Na patře zůstává chuť karamelu a dřeva.

Láhev

Láhev je oblá, ne příliš vysoká, má takový ten klasický “rumový tvar, který známe u mnoho dalších značek. Rum je velmi tmavý a ladí k tmavému podkladu krabice, ve které je láhev dodávána. Nápisy jsou v luxusní zlaté barvě. Jak na krabici, tak na samotné láhvi najdete bílý štítek se veškerými důležitými informacemi k tomuto rumu. Ty jsou vepsány ručně a to ve mě evokuje takový osobnější přístup. Dočtete se zde, v jakých sudech byl rum stařený a jakou dobu, číslo sudu i láhve, datum lahvování atd. Kolem hrdla najdete takovou zajímavou designovou pásku ve zlaté barvě s logem, která se dá jednoduše rozepnout a sundat. Jediné lehké mínus bych přidal uzávěru, který je vcelku obyčejný z černého plastu. Určitě by láhvi slušel trošku masivnější a zajímavější uzávěr, ale to je pouze detail.

Cena

Ta je tedy bohužel vyšší, než bychom si asi přáli. U nás se dá láhev koupit za cenu 3 890,- Kč. Ovšem zase musíme vzít v potaz to, že jde o 16 let starý rum, který je ponechán v sudové síle. To se zkrátka na ceně promítnout musí.

Závěr

Musím říct, že jde o velmi zajímavý počin se značkou IAS. Rumy Dictador mám velmi rád, jen mi u nich vždy chyběla ta sudová síla. Tento rum má profil podobný těm starším ročníkovkám Dictador, ale právě je ponechaný v sudové síle 59%. To je za mě opravdu velmi příjemná změna a rozhodně to tento rum dělá zajímavějším a ještě více pitelnějším pro mě. Líbí se mi i design značky a láhve samotné. Zrání ve třech různých sudech je také zajímavou změnou a jsem zvědavý, na jaké kombinace se můžeme těšit v budoucnu.

Rád bych ještě poděkoval Tomáši Chudomelovi (Ambasador značky Dictador), který mi tento rum poskytl a zahrnul mě velkou spoustou informací a podkladů k této recenzi.

Info o rumu

Výrobce Dictador, IAS (Iconi Art Spirits)
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 59 %
Staření a stáří 15y, Sudy po bourbonu, Sudy po portském, Sudy po sherry
Lokalita
Publikováno: 27. června 2022 Aktualizováno: 14. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články