Mauricius plným názvem Mauricijská republika je ostrovní stát v Indickém oceánu a leží asi 900 km východně od Madagaskaru. Tvoří jej větší ostrov stejného jména o rozloze 1 865 km², ostrov Rodrigues o rozloze 108 km² a několik menších ostrovů – skupina Cargados Carajos a ostrovy Agaléga.
Podnebí ostrovů je ovlivňováno především severovýchodními pasáty, které přinášejí poměrně hodně srážek (kolem 1000 mm ročně). Občas zemi postihne i tropický cyklon. Povrch ostrova Mauricia kdysi pokrývaly lesy, dnes jsou však již téměř úplně vykáceny. Pobřeží je lemováno korálovými útesy.
Historie
Kvůli nedostatku dokumentárních důkazů z prvního období, kdy byl ostrov objeven, je obtížné zjistit přesná data a události. Známým faktem je, že Arabové se jako první dostali na ostrov v 10. století a pojmenovali ostrov Dina Arobi (Pouštní ostrov). Je také známo, že je následovali kmeny Malajců, ale o tomto období je k dispozici velmi málo informací.
Po Arabech a Malajcích v roce 1507 objevil ostrov Mauricius portugalský námořník Domingo Fernandez Pereira a nazval jej „Ilha Do Cerne“ (Ostrov labutí). Skupina ostrovů, kterými jsou Mauricius, Rodrigues a Réunion, byla pojmenována Mascarenes po portugalském kapitánovi Pero Mascarenhasovi. Portugalci se však v zemi nikdy neusadili, využívali ostrov jako přístav a zdroj čerstvých potravin na cestách do Indie.
Roku 1598 přistáli na ostrově Nizozemci (Wybrant Warwijck) a pojmenovali ho Prins Maurits van Nassaueiland po princi Mořici z Oranžska. Roku 1638 zde založili vůbec první stálou kolonii, která žila převážně z těžby ebenového dřeva, částečně také z plantáží cukrové třtiny přivezené z Jávy. Odrazeni špatnými podmínkami na Mauriciu (suchem, bouřemi, potkany a opicemi, škůdci, kteří bránily pokroku v zemědělství) se Holanďané rozhodli ostrov opustit. V té době byly vykáceny prakticky všechny lesy a mnoho zvířecích druhů zdecimováno, nebo vyhubeno, např. pták Dodo (Blboun Nejapný).
Francie (kapitán Gillaume Dufresne D`Arsel) prohlásila Mauricius za svou kolonii roku 1715 a přejmenovala ho na Île de France. Od roku 1735, kdy Francouzi otevřeli námořní základnu a loděnice, začalo velmi rychlé osidlování. Rozmáhalo se pěstování cukrové třtiny, v roce 1744 začaly pracovat první dva cukrovary.
Během napoleonských válek (1810) obsadili ostrov pro změnu zase Britové. Ti však do dění na ostrově nijak výrazně nezasahovali, čímž se vysvětluje dominantní význam francouzštiny na Mauriciu i po 150 letech britské nadvlády. Od poloviny 19. století začala masová imigrace indických nájemných pracovníků na Mauricius. Bylo potřeba nových pracovních sil na stále se rozrůstajících plantážích cukrové třtiny, které ve svém největším rozsahu pokrývaly 90 % zemědělsky využitelné plochy. A také Britové r. 1835 zrušili otroctví. Indové tvořili roku 1865 již polovinu obyvatelstva.
Koncem 19. století se Mauricius dostal do ekonomické krize. Ceny cukru klesaly a otevřením Suezského průplavu roku 1869 ztratil na důležitosti jako přístav na cestě do Asie. Roku 1886 bylo zavedeno volební právo (byly však přísné podmínky), od roku 1947 směli volit všichni obyvatelé starší 21 let umějící číst a psát a v roce 1958 bylo zavedeno všeobecné volební právo. Tím se k moci dostaly strany obyvatel indického původu, tíhnoucí k nezávislosti. Po všeobecných volbách v roce 1967 získal Mauritius nezávislost 12. března 1968 ve společenství s Seewoosagurem Ramgoolamem jako předsedou vlády. Ostrov dosáhl stavu republiky o 24 let později, 12. března 1992.
Palírna Grays
Mauricia je lihovar založený v roce 1742 v Pamplemousses na ostrově Mauricius, nazývaný v té době Isle de France. Lihovar se nachází hned vedle prvního cukrovaru na ostrově, proslulého Domaine de Villebague. Dnes patří lihovar Domaine i Mauricia do rodiny Harel, zakladatelů skupiny Grays Inc Ltd. Společnost Grays Inc je navíc předním dovozcem a distributorem vín a lihovin z celého světa na Mauricius a dále se rozšířila do distribuce a marketingu osobní péče, vůní, farmaceutik, domácí péče a občerstvení mimo jiné spotřební zboží. Terra Brands Ltd drží dvoutřetinový podíl ve společnosti Grays Distilling Ltd, společnosti, která vlastní a provozuje lihovar. Společnost Grays Distilling Ltd každý rok vyprodukuje přibližně 6 milionů litrů alkoholu a mezi vlajkové značky skupiny patří renomovaný rum New Grove. Je to ve skutečnosti díky rodině Harel, která má na svědomí vývoj a expanzi mauricijských rumových produktů na celém světě, přičemž metody zpracování cukrové třtiny a staré destilační procesy zůstávají beze změn. Společnost má zhruba 6000 hektarů půdy určené k pěstování cukrové třtiny, ze které získává čerstvá šťáva z cukrové třtiny, která se pro výrobu používá. Jinak v této palírně probíhá prakticky celý proces výroby rumu, tedy od pěstování třtiny až po samotné lahvování. Řadu tvoří tři různé produkty, Rum Blanc Creation, Rum Ambre Signature a nakonec Rum Reserve Heritage, všechny získané destilací čisté třtinové šťávy fermentované 30 hodin před destilací. Mauricia se narodila jako pocta ostrovu Mauricius a jeho staletým tradicím v umění rumu.
New Grove Bourbon Cask
Tento rum byl představen palírnou Grays v roce 2003. New Grove Bourbon Cask je rum vyrobený z melasy z cukrové třtiny, kterou si pěstují na vlastních plantážích. Rum je destilován kolonovou metodou, následně je stařen v panenských sudech z amerického dubu a dále v dubových sudech po bourbonu.
Tento rum má typický Mauricijský profil. Zajímavostí je, že až do roku 2006 bylo na Mauriciu povoleno vyrábět rumy pouze z melasy. Od roku 2006 se povolily také rumy vyrobené z čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Díky tomu jsme si mohli nedávno představit např. rum Mauricia Heritage Pure Cane Rum.
Barva
Není příliš tmavá, je taková světle medová. Není ani příliš hutná, kapičky stékají středně rychle dolů po stěně sklenice.
Vůně
Je jemnější a sladší. Výrazný je karamel, který se zdá lehce spálený. Zpočátku není dřevo příliš výrazné, rozezní se v nose až po nějaké chvilce spolu s výraznými bourbonovými tóny. Nechybí ani vanilka lehká travnatá složka a aroma kokosu. Vcelku výrazné je za mě také ovocité aroma, zejména tedy citrusy a další méně sladké tropické plody.
Chuť
Výraznější dřevitá a bourbonová stopa než ve vůni, ale také jemný, sladší profil, který jen lehoučce štípne na jazyku. Krom karamelu mi na patře hraje také výrazná medová stopa, vanilka, kakao a ořechy. Je to takový mix mandlí, kokosu, trošku mi to evokuje marcipán. K tomu však zajímavě hraje i tráva, květinový závan a vše doplňují citrusy. Závěr však není příliš dlouhý, ani nějak výrazný, po chvilce máte v ústech prázdno. Rum není uměle dobarvován ani doslazován a neprochází filtrací chladem. Obsahuje 40% alkoholu.
Láhev
Vyšší oblá láhev, která je především díky své výrazné barvě etikety a tuby opravdu nepřehlédnutelná. Je vcelku zajímavé, jak barva samotného rumu v průhledné láhvi ladí s barvou etikety a tuby. Všechno to spolu pěkně hraje a ty oranžové barvy jsou zkrátka příjemné. Přebal uzávěru je ve světlé barvě, stejně jako popisky láhve. Uzávěr je z umělého korku. Láhev je dodávána v dárkové tubě ve stejném designu, jako je láhev.
Cena
Ta je velmi příznivá, rum se dá sehnat kolem 500,-Kč.
Závěr
Když mám na stole láhev v ceně kolem 500,-Kč, jsem maličko skeptický. Ale musím říct, že mě občas nějaká docela příjemně překvapí. U rumů z Mairucia jsem zvyklý na takový ten lehce travnatý, ovocitý, květinový nádech. Zde je spíše decentní a příjemně jej doplňuje dřevo a Bourbon. Pravda závěr je vcelku krátký, ale zase v této cenové hladině je to plně pochopitelné. Za mě pohodový rum, za dobrou cenu, v pěkné láhvi i tubě, nemám vůbec žádný problém dát si znovu. I v jednodušších drincích, ve kterých nejsou příliš výrazné složky, hraje moc dobře.
Autor článku - Jiří Naller
Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.
Ano čtete správně. Equiano rum je 100 % autentický melasový rum, který spojuje typickou chuť Karibiku a Afriky. O vznik tohoto rumu se zasloužily dvě obrovské ikony světa rumu Richard Seale a Ian Burrell. Unikátní blend nedoslazoveného rumu z Barbadosu a Mauritia symbolizuje unikátní spojení dvou světů – západu a východu a vznikl tak zcela […]
Dnes tu máme rum, který znám pouze z brněnské Havany (značku Lazy Dodo). Bavíme se o rumu pojmenovaném po vyhynulém ptákovi a to rumu z Mauritia vyráběným Greys Distillery společně s rodinou Milhade – vinařů z Bordeaux. Počet vypití rumů: 1 485
Značka New Grove je pro mě něco jako free jazz v hudbě. Extrémně zajímavý a netypický, v chuti ho vždy poznáte, ale někdy chutná naprosto skvěle, někdy si cestu k němu nenajdu. Proto jsem byl velmi zvědavý, jaká bude tato výroční láhev, jejíž součástí jsou 50 leté rumy. Počet vypití rumů: 750
Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.