Hodnocení

76 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla 47,9 %

Dnes jsem se pustil do do dalšího nového rumu Plantation. Láhev vypadá, jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny a flóry – tentokrát z Peru. Pro rok 2021 je téma designu lahví Ptactvo rovníků (equatorial bird) a proto na krabici i etiketě najdeme Kohoutka skalního.

Není k dispozici žádný popis fotky.
Plantation Peru 2006 vintage pro rok 2021

O rumu

Tato limitovaná edice vyjadřuje veškeré vlastnosti peruánského prostředí a bohatství cukrové třtiny z údolí Chicama, které se nachází jen několik set kilometrů od ekvádorských hranic.

Rum společně vybírali master blender Plantation Alexandre Gabriel a Jorge Luis Rodriguez Parajes, master blender z Cartavio Distillery.

Jedná se o 47,9 % melasový rum v limitované edici. Destilace probíhala v destilérii Cartavio v Peru ve kolonách John Dore v roce 2006 a fermentace probíhala cca 3 dny. Rum má dodávaných 8 g cukru na litr.

Tento rum, jak už jsme u Plantation zvyklí si užívá double aging, tedy zraje tropicky 11 let v Peru (220 litrové sudy po bourbonu) a poté 3 roky kontinuálně Javrezac, ve Francii (400 litrové sudy Ferrand).

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi jemná a lehká, je cítit dominantně tmavá čokoláda, vanilka a oříšky a lehce zaštípe do nosu dřevitost na konci vůně.

Chuť plynule naváže na vůni a cítíte sladkou chuť vanilky, čokolády a rozinek a dalšího tropického ovoce, ale není příliš výrazná – sladkost je dominantní. Závěr nás zachytí oříšky s tropickým ovocem, a je překvapivě dlouhý.

Závěr

Je to rum spíše pro fanoušky sladších chutí u rumů. Pravý rum geek by asi neocenil kulatost chutí a trochu jednoduchost. Na běžné večerní pití s kamarády naprosto skvělý. Mě osobně sedí – typově bych ho přirovnal k Nikté nebo Diplomatico Seleccion de Familia. Prodej by měl začít v Česku od poloviny až konce ledna 2021. Rumu je 21 sudů, což je cca 10 000 lahví a v Česku bude k dispozici 342 lahví. Cena se pohybuje do 1 300 Kč.

Pokud vás zajímají další lahve z edice Vintage od Plantation, tak se nachystejte na Trinidad 2009 (Duben 2021) a Australia 2007 (červenec 2021).

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum, Vintage Edition
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 47,9 %
Staření a stáří 11y, 3y, Double aging
Lokalita
Vzorek na recenzi poskytla Aleksandra Lavrova
Publikováno: 17. ledna 2021 Aktualizováno: 18. ledna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články