Hodnocení

90 %
Lokalita
Chutě Jemné, Kořeněné
Síla 40 %

Dnes vám představím velmi zajímavý rum, který jsem kdysi ochutnal na jedné akci. Dávno jsem na něj zapomněl a znovu jsem se k němu dostal teprve nedávno u nás v místním baru. Láhev ani nebyla otevřená, ale nápis Rum Nation a Demerara nás přesvědčil, že si tento rum musíme znovu připomenout a ochutnat. Rum nás i přes nižší % alkoholu moc bavil, navíc se prodává za velmi dobrou cenu, takže volba koupit celou láhev byla vcelku jasná. A tady máte celou recenzi.

Původ rumu

DEMERARA DISTILLERS LIMITED

Demerara Distillers Limited je jednou z předních výrobních společností Guyany a mezinárodně uznávaným výrobcem oceňovaných rumů, který jedná s hlubokým závazkem k udržitelnosti životního prostředí.

Historie

1780 – V Britské Guyaně bylo více než 300 palíren, které vyráběly své vlastní jedinečné rumy, z nichž každá byla označena specifickou značkou identifikující její původ (např. Uitvlugt – ICBU, Port Mourant – PM, Enmore – EHP).

1942 – Pouze devět konsolidovaných lihovarů zůstalo aktivních ve výrobě rumů. Byly to: Albion, Blairmont, La Bonne Intention, Skeldon, Uitvlugt, Versailles, Enmore, Diamond a Port Mourant. Ke konsolidaci docházelo v průběhu let až do konečné fúze.

60. léta 20. století – Společnosti zabývající se destilací rumu byly zcela vlastněny britskými společnostmi Booker-McConnell Bookers a Sandbach-Parker’s Company, výrobci volně loženého rumu. 

1976 – Po získání nezávislosti Guyany přešly dvě zbývající společnosti z britského vlastnictví na Guyanu. Vznikly tak Guyana Distilleries Limited (GDL) a Diamond Liquors Limited (DLL). Akcie byly prodány guyanské vládě a veřejnosti.

1983 – Guyana Distilleries Limited a Diamond Liquors Limited se sloučily a vytvořily Demerara Distillers Limited (DDL). Po fúzi v letech 1983 – 1990 se DDL soustředila na konsolidaci předchozích dvou společností a modernizaci lihovarů. Palírna Diamond v té době byla domovem různých destilačních přístrojů, vybavení a odborných znalostí přenesených z palíren, které již nebyly v provozu. Zachování dědictví a předávání dovedností z generace na generaci bylo také charakteristickým znakem DDL.

1991 – DDL začala rozšiřovat své operace, aby dále snížila svou závislost na volně ložených komoditních rumech. Společnost využila své odborné znalosti v oboru stáčení a také dobře zavedenou distribuční síť. DDL využil plyn oxidu uhličitého, který produkoval jako vedlejší produkt destilačního procesu, a začal konkurovat v průmyslu sycených nápojů. Společnost poté začala vyrábět vlastní značku nápojů s příchutí SOCA a Diamond Water.

1992 – Řada rumů Demerara El Dorado byla uvedena na trh jako stařený rum prémiové kvality (počínaje 15letým rumem El Dorado Special Reserve). Tento rum byl průkopníkem uvedení El Dorada na světový trh.

1994 – DDL začala v rámci franšízy stáčet do lahví PEPSI colu a Slice.

1998 – Konečné sloučení posledních zbývajících pozemků a převod zbývajících destilačních zařízení a odborných znalostí do palírny Diamond na východním břehu řeky Demerara.

Dnes je Demerara Distillers Limited jednou z předních výrobních společností v Guyaně. Společnost vyrábí a distribuuje rozsáhlé portfolio místních i mezinárodních značek lihovin a nápojů.

RUM NATION

Za touto značkou stojí velmi zajímavý muž, Fabio Rossi. Narodil se v roce 1961 a vystudoval enologii. Již jeho otec obchodoval s víny a likéry, v roce 1956 byl dokonce prvním dovozcem Laphroaig do Itálie.

V roce 1990 Fabio odcestoval do Skotska, aby navštívil několik palíren, otestoval jejich produkty a uzavřel nějaké obchodní dohody. Při návštěvách některých skladů whisky si všiml několika starých sudů britských rumů z Guayany a také sudů s jamajskými rumy. Tyto rumy pocházející z britských kolonií byly odeslány do Skotska a Anglie ke zrání (v čerstvějším a vlhčím klimatu, které umožňovalo pozvolnější zrání) a ke smíchání do tzv. Navy Rums. Na tuto návštěvu nikdy nezapomněl a neustále měl v hlavě nápad s produkcí rumů.

Po letech Fabio požádal o radu Silvana Samaroliho, který byl velmi váženým nezávislým stáčečem, ale také zprostředkovatelem whisky. Obchodoval s otcem Fabia a prodal mu kdysi několik soudků Whisky. Byl to právě pan Samaroli, který Fabia naučil více o rumech, o různých stylech a pomohl mu s prvními kroky v jeho novém podnikání. Tak Fabio zakoupil své první sudy a stáčel je do lahví. Rozhodl se shromáždit výběr těch nejlepších rumů z různých zemí pod jednu značku a tak v roce 1999 vznikl Rum Nation.

Již zpočátku označovali láhve především názvem regionu, z kterého rum pochází (nikoli názvem palírny). Finální punc láhví pak dodává vyobrazení poštovní známky na každé láhvi, jelikož byl Fabio již od mládí vášnivým sběratelem poštovních známek. Každá tato známka by měla pocházet ze stejné země, jako pochází daný rum.

Dnes je Rum Nation součástí Mac Y Group A/S, která Rum Nation koupila v listopadu 2018. I když se majitelé společnosti změnili, partnerství s Rossi & Rossi pokračuje i nadále.

Vlevo Silvano Samaroli, vpravo Fabio Rossi

Rum Nation Demerara Solera No.14

Tento melasový rum je vyroben z cukrové třtiny pocházející z Britské Guyany. Obsahuje několik různě starých rumů, které prošly jak kotlíkovou, tak kolonovou destilací. Hlavní zrání probíhá v sudech z amerického dubu po Bourbonu. Následně dozrává dalších 12 měsíců v buttech po sherry Pedro Ximenez a Oloroso. Butt je speciální sud pocházející z regionu Sherry, který bývá vyrobený z amerického dubu. Jednotlivé butty se často používají k systému staření Solera. Na samotný závěr se do této směsi přidá malé procento velmi starého rumu Enmore pro “tmavší” barvu a doladění celkového profilu rumu. Rum byl lahvován v roce 2017 v síle 40% alkoholu a měl by obsahovat 15-20g/l cukru.

Barva

Je velmi tmavá, krásně sytá, po spáleném karamelu s jantarovými odlesky. Po obvodu skleničky se tvoří spousta pomalu a nepravidelně stékajících nohavic.

Vůně

Při prvním přivonění je velmi příjemně jemná, nasládlá, ale taky dost těžká a hutná. V základu cítím středně staré dřevo s decentní zatuchlostí, spálený karamel a stopy sherry. Výrazná je také vanilka a mix koření, jak jsme zvyklí třeba u navy rumů. Nosem mi projel i lehký závan lékořice a půdy. Celkové aroma není příliš ovocité, cítím snad jen višně v hořké čokoládě a pomerančovou kůru.

Chuť

Chuť je sice jemná, ale rozhodně bych neodhadoval, že má rum “pouze” 40% alkoholu. Je opravdu komplexní již po prvním doušku, těžký, hutný, plný. Pocitově se zdá i chuť nasládlá, cítím dost dřeva a spoustu koření. I zde příjemně funguje spálený karamel, melasa a vanilka s lékořicí. Chuť se zdá i jemně pikantní, jakoby po tabáku a kouři. Mimo výraznější pomerančovou kůru cítím i sušené ovoce. Závěr je středně dlouhý, výrazný, kořenitý.

Láhev

Tvar láhve je klasický, jak jen u rumů Nation dobře známe. Nižší, oblá láhev s masivnějším dnem a čelní etiketou. Uzavřená je dřevěným uzávěrem s umělým korkem. Etiketa je laděna do černo stříbrné barvy. nechybí ani klasický motiv poštovní známky, tentokrát tedy z Britské Guyany. Na zadní etiketě si můžete přečíst další informace ke značce a rumu. Láhev je dodávána v dárkové krabičce černé barvy, která k láhvi pěkně ladí.

Cena

Tento skvělý rum můžete koupit za parádní cenu okolo 1200,-Kč.

Závěr

Když jsem tento rum po delší době ochutnal, neskutečně mi padl do noty. Řekl jsem si, ten si musím určitě koupit domů, i kdyby stál přes 2000,-Kč. Kouknu na eshop a vidím parádních 1200,-Kč. Za mě je to opravdu velice povedený rum v námořnickém stylu, kořenitý, těžký, plný a vůbec bych neřekl, že je naředěný na 40% alkoholu. Láhev vypadá moc hezky a za parádní cenu to máte i s dárkovou krabicí. Tohle se za mě opravdu povedlo.

Info o rumu

Výrobce Rum Nation
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Kořeněné
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu, Sudy po Pedro Ximenéz, Sudy po sherry Oloroso
Lokalita
Publikováno: 8. května 2023 Aktualizováno: 8. května 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články