Hodnocení

89 %

Původ rumu

Ten Cane Rum představil v roce 2005 Moët-Hennessy-Louis Vuitton, který chtěl tímto rumem navázat na úspěchy dalších populárních a úspěšných značek rumu. Lihovar zaujal ke svému výrobnímu procesu klasický, řemeslný přístup, využíval francouzské destilační nádoby a tropické stárnutí. Bohužel se tyto rumy nikdy příliš dobře neprodávaly a proto značka ukončila svou činnost a rumy zůstaly “skrytými drahokamy”.

The Duchess a Ten Cane

The Duchess je specializovanou nezávislou stáčírnou, která si vždy pečlivě vybírala kvalitní whisky a rumy, které uspokojí i ty více náročné zákazníky. Všechny rumy značky The Duchess mají charakteristické aroma a jsou vždy bez umělých barviv a chuťových přísad. 

Výroba rumů pod hlavičkou Ten Cane byla započata v roce 2005 a ukončena v roce 2015. Ten Cane byla prémiová trinidadská značka lehkých rumů vlastněná společností LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy). Jednalo se vlastně o účelový lihovar vyrábějící rum z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, který se následně míchal s jinými melasovými rumy. 10 Cane rum byl pojmenován po tradici ručního sběru a svazování stonků cukrové třtiny ve skupinách po 10 kusech. Obvykle rumy fermentovaly pět dní při nízké teplotě, následně se dvakrát destilovaly v malých dávkách ve francouzských měděných destilačních nádobách a poté se stařily ve francouzských dubových sudech.

Vévodkyně

The Duchess Ten Cane Trinidad 11 Years Old

Tento rum je směsí čerstvé šťávy z cukrové třtiny dvakrát destilované ve francouzských kotlích a vyzrálého melasového rumu z Trinidad. Melasový rum zřejmě pochází od společnosti Trinidad Distillers Limited. Rum byl destilován v roce 2008 čistou Pot Still metodou. Do láhví byl plněn v roce 2019 v sudové síle 63% ABV. Tento rum pochází ze sudu číslo 80, z něhož bylo získáno celkem 232 lahví. Rum byl stařený nejdříve tropicky dlouhých 7 let, následně byl přemístěn do Evropy a stárl další 4 roky v sudech po bourbonu. Můžeme jej tedy považovat za 11 let starý rum.

Barva

Tmavě karamelová s takovým jantarovým až rubínovým nádechem. Spousta malých kapiček se tvoří na okraji skleničky a jen velmi neochotně a nepravidelně stékají dolů.

Vůně

Při prvním přivonění hned cítíte sudovou sílu. Je to výrazná, pichlavá vůně, která působí poměrně sladce a lehce i technicky. V základu jde cítit cukrová třtina, staré vyzrálé dřevo a bourbon. Sladší ovocná složka je poměrně dost výrazná, zejména tedy tropické plody. Cítím lehce červený pomeranč, zralé banány a papáju. Do sladší složky bych zařadil i závan vanilky a kávy. Pak je tu ta lehce technická stopa, která je cítit po dehtu a benzínu. Není to tolik výrazné jako u rumů Caroni, ale znát to určitě jde.

Chuť

I chuť se zdá při prvním doušků silná, vyšší procenta alkoholu jdou znát. V chuti je technická stopa výrazná o něco více než ve vůni a nemá již tak sladký profil. Cítím v základu lehce spálený hnědý cukr, staré dřevo s lehkou zatuchlostí, hnědé zralé banány, koření a lékořici. Vše doplňuje také tabák, taková hutná těžší chuť půdy a lehce trávy. Technická stopa se umocnila a ještě více mi připomíná styl rumů Caroni. Cítím opět dehet, asfalt a benzín. Závěr je až lehce hořký, jako po černé kávě. Vcelku dlouho rum doznívá na patře.

Láhev

Je oblá, vyšší, má tokový ten klasický vínový tvar. Na první pohled rozhodně zaujme barevně laděná etiketa, která vyobrazuje barevného ptáčka. Konkrétně se jedná o Kolibříka Ozdobného a tato láhev je jednou z posledních série Hummingbird, kterou navrhl Hans Dillesse. Láhev uzavírá umělá korková zátka, která je zalitá světle modrým voskem až do poloviny hrdla. Na etiketě můžete vyčíst spoustu důležitých informací o tomto rumu. Najdete zde % alkoholu, rok destilace i lahvování, číslo sudu i láhve, jakým způsobem probíhala destilace i to, že je rum zcela bez umělých aditiv.

Cena

Rum se pohyboval v ceně do 2 tis, dnes už pouze na aukcích nebo se štěstím na zahraničních eshopech za cenu kolem 150 liber.

Závěr

Jde o vcelku typický rum ve stylu Trinidadu a zajímavá alternativa k rumům Caroni. Technická stopa sice není tolik výrazná, ale velmi příjemně hraje v kombinaci s vyzrálostí a ovocnou složkou rumu. Sudová síla je zde opravdu znát a dává rumu hodně do intenzity. Láhev je krásná, určitě zaujme na první pohled. Pokud láhev objevíte za slušnou cenu, určitě ji kupte, nebo minimálně někde ochutnejte. Musím říct, že rum je skvělý také v kombinaci s jemnějším doutníkem.

Info o rumu

Výrobce The Dutches
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still, Šťáva
Chutě Kořeněné, Silný, Sladké, Technické
Označení Cask Strenght, Limitovaná edice
Barva Tmavý rum
Jedinečnost Blend
Síla 63 %
Staření a stáří 11y, Sudy po bourbonu
Lokalita ,
Publikováno: 7. června 2022 Aktualizováno: 14. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hlasů: 3

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články