Zacapa připravila na jaře 2021 novou láhev – Zacapa la Doma. Nyní pokračuje další lahví El Alma Jedná se o blend 6 – 24. letých rumů, který zrál systémem solera v sudech z vypalovaného amerického bílého dubu po whiskey. Jedná se o druhou ze kolekce “Heavenly cask collection“, kdy každý rum ze série dozrává v jiném sudu. Chuťově se posouváme do více nakouřených chutí. Pojďme se na tuto novou láhev podívat.

Zacapa La Doma Heavenly Cask

Co je kolekce Heavenly Casks Collection?

Kolekce Heavenly Casks je pocta klasické lahvi Zacapa 23. Dle Zacapy se jedná o obraz vášně k rumu a dlouholeté práce na rumech Zacapa. Všechny čtyři speciální láhve z kolekce oslavují dynamický proces zrání Sistema Solera a odhalují, co se děje uvnitř 4 různých sudů během zrání Zacapa 23. Tato kolekce původně obsahovala 4 láhve – La Doma, La Esencia, La Armonia, La Pasión. Nyní ale přichází láhev El Alma a tzv. Soul cask, který v původní sérii není. Nicméně podle typu sudu i barvy se jedná o původní La Essencia a The Essence cask.

Zacapa Heavenly Cask Collection

S použitím procesu zrání “Sistema Solera” tento slavný rum (Zacapa 23) zraje od 6 do 24 let. Rumy s různými charakteristikami jsou pečlivě smíchány v sudech, ve kterých předtím byly americké whiskey, extra vypálené sudy po americké whiskey, sherry a poslední po víně Pedro Ximenez. Každý z rumu z kolekce Zacapa Heavenly Cask bude oslavovat jeden z těchto typů sudů tím, že podstoupí další staření v jednom z těchto sudů. Původně 4 roky by měla vyjít nová láhev, nyní se to zkrátilo na 7 měsíců, ale další láhev by měla La Armonia by měla přijít natrh před vánoc nebo v lednu.

Soudky po americké whiskey rum doslova krotí a dávají tak podobu mladému rumu po destilaci (La Doma). Druhý, opálený soudek po whiskey byl vystaven otevřenému plameni, který proniká do dřeva, nechává vynikat esenci soudku a přináší na povrch to nejlepší, co může nabídnout (La Esencia/El Alma). Třetí soudek, v němž předtím odpočívalo sherry, si pohrává s jeho aromaty a startuje harmonii chutí. Čtvrtý soudek, ve kterém bylo předtím víno Pedro Ximenez, dodává rumu sladkost a jemnost. Celý tento proces vytváří unikátní chuť celé kolekce.

O rumu

Zacapa El Alma je druhá ze čtyř výtvorů kolekce Zacapa ‘s Heavenly Casks, která je destilována z fermentovaného panenského medu z cukrové třtiny a stařena systémem Solera. Je inspirována druhým stařením v sudech po americké whiskey, známém jako “soul Cask”, což bychom přeložili asi jako “sud duše”. To je sud po americkou whiskey, který byl vypálený takovým způsobem, že plameny zasáhly hluboké jádro sudu a rum tak získal získal vlastnosti dřeva a unikátní nakouřenou chuť. Rumu v síle 40 % bylo vyrobeno pravděpodobně opět mezi 30 a 40 000 lahví.

Láhev a balení

Láhev je balena v nádherné, elegantní tubě, která je laděna do zlatých a zelených barev. Láhev uvnitř je podobná klasické Zacapě 23, je štíhlejší a méně buclatá. Zátka i plechový uzávěr tuby má vyryto logo Zacapa. Balení i láhev vypadá opravdu perfektně.

Vůně a barva

Barva rumu je díky vypálení opravdu hodně tmavá – takový tmavší mahagon. Vůně je velmi lehká, pokud ale intenzivněji nadechnete aroma, v závěru je cítit trochu lihový ocas, byť opravdu drobný. Ve vůni cítím sladkou vůně vanilky, skořice, mandlí, vlašských ořechů, a muškátového oříšku.

Barva rumu Zacapa La Doma

Chuť

Dodatečná doba staření v sudech po americké whiskey způsobuje intenzivnější chuť cukrové třtiny a také madle, skořice, meruňky, whisky a sladký karamel. V překvapivě delším závěru ucítíme i trochu toho vypáleného dubového dřeva. Chuť je obecně těžší, ideální na zimní období, než je u klasické Zacapy zvykem. Nicméně té nakouřenosti tam cítím docela málo, ve srovnání s Negrou mi tyhle chuťové tóny přijdou slabší.

Chuť po whisky jde znát a líbí se mi. Zacapa se nám přiblížila trochu k Jamajce a Barbadosu ? nicméně tady raději budu opatrný a dodám, že je pořád příjemně sladší v závěru. Tomáš Čmolík, MyDrinks.cz

Cena

Cena se v zahraničí pohybuje od 80 Euro a v Česku má být oficiálně k dispozici od 4. února 2022 (pro ČR je alokace 1 800 lahví). Už nyní si ji ale můžete, jako já, koupit u MyDrinks.cz za 3 290 Kč. Od 7.2. by tedy měla být i na Alkohol.cz za 2 699 Kč a na jiných e-shopech. Cena dle Spirit Radaru mírně klesá a pro ČR je doporučená cena 2 499 Kč:

Shrnutí

Jedná se o láhev, která určitě zaujme každého fanouška Zacapy, protože je jiná než předchozí Zacapy. Určitě ji ocení i fanoušci sladších chutí v rumech ale i ti, které baví hledat neobvyklé chuti v rumech. Také zaujme ty, kteří nemají rádi těžké a silné rumy.

Tím se dostáváme i k tomu, koho asi nezaujme – rumové fajnšmekry a fandy těžkých, často pot-stillových, rumů. Osobně jsem čekal trošku větší komplexitu chutí, více té nakouřenosti – jo, chci kouř a dehet! A větší zajímavost a výraznější závěr včetně větší síly alkoholu než je 40 %. Nemuselo by to být 60 -70 %, ale třeba 48 – 52 % by mohlo být zajímavých. Čekal jsem něco ve stylu Diplomatico Distillery Collection. Ale možná, možná další láhve v Heavenly Cask budou zajímavější i pro rumové fanoušky.

Info o rumu

Výrobce Zacapa
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Panenský med
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 24y, 6y, Solera, Sudy po whisky, Vypálené sudy
Lokalita
Edice Heavenly Cask Collection
Publikováno: 19. ledna 2022 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články