Poslední láhev s unikátním obsahem od filipínské značky příjemně překvapila. Skvělý design, zajímavý nápad na rum, který patří spíše do společností Rare Cask a Sherry Cask, než do těch sladších kousků. Poprvé jsem ji ochutnal na RumRock Live, kde nám ji představil český ambasador značky František Holeček, který mi pomáhal i s informacemi do této recenze.

Příběh rumu

Značka Don Papa byla založena poměrně pozdě, až v roce 2011. V Evropě byla představen na Rum Festu v Londýně v roce 2012. Rum Don Papa vyrábí a vlastní společnost Bleeding Hearts a jejím vlastníkem je Stephen Caroll.

A tam, kde je cukr najdete rum.
Tam, kde je rum, najdete Don Papa.

Motto značky Don Papa

Don Papa v českém překladu znamená pantáta. Proto etiketě najdeme vždy takového staršího pána, tato etiketa totiž vzdává hold filipínskému bojovníku za nezávislost, Papa Isiovi. Tento rum byl inspirován příběhem jednoho z hrdinů filipínské revoluce Dionisem Magbuelasem, lépe známým jako Papa Isio, v češtině doslova Papež Isio. Původně to byl pracovník na cukrové plantáži, léčitel, šaman, vizionář, rebel a vůdce skupiny Babaylanes, která hrála klíčovou roli v roce 1890 během filipínské revoluce. Toto revolučním hnutí bylo namířené proti španělským kolonizátorům a vedla k nezávislosti milované země. Byli to však překvapivě američané, kteří přišli na Filipíny v roce 1898, kteří Dona v roce 1907 zajali, odsoudili k smrti a posléze k doživotnímu žaláři, v němž v roce 1911 zemřel. Don Papa Rum ztělesňuje Papa Isiova ducha nezávislosti, úcty a smyslu pro spravedlnost.

Rye Cask má být oslavou mísení americké a filipínské kultury. Představte si zelené, svěží žitné pole při krásném jarním dni v Tennessee, který se spojí s tropickou sprchou, která vane z filipínského moře, takto svůj rum popisuje Stephen Carroll, majitel značky Don Papa.

“Imagine a green, lush rye field on a beautiful Tennessee spring day merging with a warm tropical shower blowing in from the Philippine sea,” said Stephen Carroll, owner of Don Papa. “This is the backdrop for Don Papa Rye Aged Rum – combining the intense granular spice notes of American rye barrels and our very own black gold molasses rum, resulting in a beautifully balanced, silky smooth and complex new rum.”Stephen Carroll, majitel Don Papa

O rumu

Don Papa nám připravil novou limitovanou láhev. Jedná se o melasový rum z filipinské cukrové třtiny destilovaný v kolonách na 45 %, Rum která je zraje 4 a půl roku v nevypalovaných amerických sudech po sudech po žitné whiskey na úpatí pohoří Mount Kanlaon na ostrově Negros na Filipínách. Používají několik druhu sudu po žitné od Jack Daniels, Jim Beam a Whistle Pig. Bylo vyrobeno zhruba 15 000 lahví, ale je pravděpodobné, že bude i druhá várka.

Láhev

Jak vidíte na fotografiích, Stranger & Stranger si s lahví opět vyhráli. Příběh rumu, tedy oslava spojení americké a filipínské kultury je viditelný i na tubě a etiketě, která je tentokrát inspirovaná prohibicí a džunglí na ostrově Negros. Působí velmi luxusně a to i samotná tuba s vypalovaným robustním dřevěným víčkem, které je přelepenou ještě stylovou samolepkou. Oceňuji, že lze odlepit bez přetržení nebo poškození tuby.

Barva a vůně rumu

Don Papa Rare Cask má nádhernou jantarovou barvu, které se krásně leskne na slunci. U rumu má vůni, kterou Don Papa označuje jako „ovocná“ s pikantními tóny černého pepře, slaného karamelu a nádechem čerstvé máty a cedrového dřeva. Na mě působí jako sladce citrusová s mátou. je to vůně velmi lehká a příjemná, vůbec neštípe do nosu, a možná lehkost přechází až do nevýraznosti a zapomenutelnosti.

Chuť rumu

Chuť je výrazně sušší než bychom čekali u této značky, nicméně stále je sladká a ovocitá, ovšem obohacená o koření, slaných karamel, máty a dřeva. Je intenzivní a zároveň sametově jemná a hladká. Má i příjemný a dlouhý závěr. Skvěle pitelný rum.

Závěr

Jaká je Don Papa Rye Cask? Za mě určitě velké překvapení. Myslím, že to je jeden z nejlepších rumů co jsem od značky Don Papa měl. I když stále se drží v sladkosti, je výrazně sušší než jiné lahve a chuťově originální a zajímavá a velmi pitelná a bude díky skvělému designu i skvělým dárkem.

Lahví bych možná vyčítal, v porovnání s jinými rumy podobné kvality, vyšší aktuální cenu.

Cena rumu

Don Papa Rye Aged Rum se začal prodávat ve Velké Británii v obchodním domu Harvey Nichols za cenu 65 GBP (83,50 USD/1 900 Kč). Byl oficiálně distribuován na 28 trzích, v Česku byl v dispozici od v září. Stále si ho můžete v Česku koupit za cenu okolo 3 900 Kč a okolo 328 Euro na Slovensku. Pokud ale nespěcháte, tak za férovou cenu budou na podzim 2021 k dispozici na Warehouse #1.

Info o rumu

Výrobce Don Papa
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Síla 45 %
Staření a stáří 4y, Sudy po whisky
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Jiří Rabel, Warehouse #1
Publikováno: 2. května 2021 Aktualizováno: 2. května 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Hlasů: 13

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články