Existuje-li levný a přitom poctivý rum, který je fenomenálním úspěchem tak je to určitě Duppy Share Aged- blend rumů z Jamajky a Barbadosu. Následován spiced verzí. Před časem vyběhl na trh jeho nebezpečně pitelný jamajský kamarád Duppy Share White. Nyní jsme se dočkali i plnotučného nástupce – Duppy Share XO.

O rumu

Duppy Share XO je 40 % blend tří rumů o stáří 5, 8 a 12 let – osmiletý rum tvoří podíl větší než 65 %. Rumy v blednu pochází z barbadoské destilérie Foursquare. Jedná se tedy o 100 % barbadoský rum, který se staří plně v Karibiku v sudech po bourbonu. Rum je doslazovaný na 2,5 g/l a dobarvovaný karamelem pro udržení stejné barvy – stejně se barví i rumy Foursquare. Rum je lahvovaný v Londýně společností The Wesbourne Drinks Co.

Láhev

Design láhve a etikety vychází z Duppy Share Aged, který je upraven pro pocit pomalejší tempo a proto je zbaven živosti barvy, aby důraz byl zacílen jen na rum. Půlnoční modrá odkazuje na okamžiky po soumraku na Barbadosu, a zlatá přechází do modré a vytváří tak překvapivou harmonii na designu lahve. Etiketa je navržena tak, aby zaujala, v ruce se leskne a mění barvy podle toho, pod jakým úhlem a světlem se na ni díváte.

Vůně a barva

Rum má perfektní mahagonovu barvu. Jakmile přičichnete, cítíte silnou pepermintovou vůni – skoro takové tóny, které znám z některých lahví z Trinidadu. Podle Fenix Drinks tam najdete i bohaté aroma tamarindu, které je vyvážené květinovými tóny fialek a pečeného kokosu. Hodně překvapující.

Jak mi chutná?

Pokud něco o chuti Duppy Share XO mohu něco jednoznačně říct, takže je to překvapivá láhev – jak v designu tak v chuti. Cítím tam hodně koření (muškátový oříšek) a zejména pepermint a mátu, na závěr i trošku lakovaného dřeva a meruněk. V chiti je pocitově sladší a kořneitější, než by se dalo čekat. Chuť je ale plná, zajímavá a závěr je přiměřeně dlouhý. Tohle jsem opravdu nečekal. Sám výrobce tvrdí, že The Duppy Share XO je tím nejlepším, co bylo pod značkou The Duppy Share doposud vytvořeno.

Ode dneška si ho můžete koupit na dobrých e-shopech za perfektní cenu 990 Kč a na Warehouse #1 to můžete spojit se balíčkem, kdy ke 2 ks původního Duppy Share Aged dostanete další láhev 0,2 l jako dárek. V Česku ho zatím je jen 380 ks a vzhledem k problémům s dopravou v celé EU nevím, kdy bude více.

Poděkování: Děkuji Samerovi Selbakovi za trpělivé odpovědi na mé otázky i za možnost láhev ochutnat v předstihu.

Info o rumu

Výrobce Duppy Share
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Kořeněné
Označení XO
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 12y, 5y, 8 y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Láhev k recenzi s ❤ dodal
Samer Selbak
Publikováno: 14. ledna 2022 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články