Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage, a jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky si Plantation hraje s vizuálně zajímavou symbolikou. Pro rok 2023 je to kolekce TERRAVERA (The Origins of Rum) – Vintage Collection Nº.3, kdy každá láhev zachycuje podstatu původu rumu a představuje výjimečné jednopruhové rumy z celého světa. Druhou je Barbados 2007, která odhaluje chutě ostrova Barbados.

O rumu

Jedná se o 48,7 % melasový rum v limitované edici. Fermentace probíhala 3 dny. Následná destilace v kolonách a v kotlích probíhala v WIRD distillery na Barbadosu v roce 2007 pod dohledem master distillera. Jak už jsme u Plantation zvyklí, rum je stařený metodou double aging. Nejdříve 2 roky v 220 litrových sudech po americkém bourbonu tropicky na Barbadosu a poté 14 let v 350 litrových koňakových sudech (Ferrand Casks) v jihovýchodní Francii. Rum je doslazovaný 2g cukru na litr.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je extrémně příjemná a intenzivní, vanilkový, oříškový a skořicový a sladká, v chutí je extrémně cítit kokos, a koření – cítím pepř, a mírně kávu. Závěr je mohutný a velmi dlouhý … nicméně více štiplavý než mi je příjemné a než bych čekal. U 16. letého rumu z Barbadosu bych čekal méně lihovosti.

Závěr

Je to zajímavý a příjemný rum, který ale ocení spíše mírně pokročilí fanoušci rumů. Krásně voní a má nenáročnou a příjemnou chuť plnou kokosu, ale ne úplně ideální integrace alkoholu v závěru mírně zamrzí. Pokud vám sedí Barbados, díky té intenzivní vůni byste měli přechutnat.

Láhev se nezačne prodávat dříve než 20. listopadu za 1 450 Kč, a bude na Warehouse #1 k dispozici trojsada za zvýhodněnou cenu 3 700 Kč za 3 lahve.

Hodnotit můžete na Rum-X (RX kód je RX17312), jde mne můžete sledovat (odkaz funguje jen při nainstalované Rum-X aplikaci na mobilu).

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Jemné, Kořeněné, Suché rumy, Technické
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 48,6 %
Staření a stáří Double aging, Sudy po bourbonu, Sudy po koňaku
Lokalita
Série: Vintage Edition
Vzorek poskytla
Katy Youngová, Ultra Premium Brands
Publikováno: 19. listopadu 2023 Aktualizováno: 28. listopadu 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články