Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage (který jsme měli možnost ochutnat již na Rumfestu), a jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky si Plantation hraje s vizuálně zajímavou symbolikou. Pro rok 2023 je to kolekce TERRAVERA (The Origins of Rum) – Vintage Collection No 3, kdy každá láhev zachycuje podstatu původu rumu a představuje výjimečné jednodruhové rumy z celého světa. První je Fiji 2004, důvěrně známé jako VITI, které odhaluje chutě jižního Pacifiku.

O rumu

Jedná se o 50,3 % melasový rum v limitované edici. Fermentace probíhala 4 – 5 dny. Následná destilace v kolonách probíhala v Rum Co. of Fiji distillery na Fiji v roce 2004 pod dohledem master distillera Liama Costella. Jak už jsme u Plantation zvyklí, rum je stařený metodou double aging. Nejdříve 17 let v sudech po americkém bourbonu tropicky na Fiji a poté 2 roky v koňakových sudech v jihovýchodní Francii. Bylo připraveno osmnáct 350 litrových sudů a 1 002 lahví je k dispozici pro Českou republiku tzn. cca 8 100 lahví celosvětově.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi příjemná a jemná, do hořké čokolády a kouře a kávy zároveň je to chuť typického Fiji, ale kombinace dřevitosti, koření – cítím pepř, opět čokolády, hořké a silné kávy a mírné nakouřenosti. Závěr je mohutný a dlouhý, dlouhý, dlouhý, dlouhý …

Závěr

Je to zajímavý a příjemný rum, který ale ocení spíše aspoň mírně pokročilí fanoušci rumů. Jeho síla a drsný charakter Fiji rozhodně není pro každého, ale myslím, že člověk co má s rumem už nějaké nemalé zkušenosti ocení silné tón kávy, pepře a lehké nakouřenosti. Přiznám se, že jsem rád, že jsme si ho mohl vychutnat v klidu než v atmosféře Rumfestu, kde mě neohromil. Ale bylo to tím, že tohle je rum, na který si potřebujete udělat čas. Pokud vám sedí Fiji a drsnější tóny kávy a mírná nakouřenost, tohle musíte mít!

Láhev se začne prodávat 25. května za 2 100 Kč a bude to celosvětová premiéra v Česku. Alexandre Gabriel k tomu poslal osobně zdravici:

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Kořeněné, Suché rumy, Technické
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 50,3 %
Staření a stáří 19y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Série: Vintage Edition
Vzorek poskytla
Katy Youngová, Ultra Premium Brands
Publikováno: 24. května 2023 Aktualizováno: 25. května 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články