Dnes jsem se podívala do vulkanické země Nicaragua a ochutnala si hned dva rumy od značky Flor de Caňa. Ty se vyrábí ve městě Managua, společností Compañía Licorera de Nicaragua, jejíž historie sahá až do roku 1890. Společnost se následně začala velmi rychle rozvíjet a tak v šedesátých letech zmodernizovala výrobu. Nyní v obrovském areálu můžeme najít například nemocnici nebo školu pro děti zaměstnanců. Společnost se taky pyšní oceněním Fair Trade, díky čemuž si získala moje sympatie. 

Jak jsme se dozvěděli na online degustaci RumRock Live XI, rumy jsou vyráběny pouze z kvalitních surovin a nejsou dobarvovány ani doslazovány. Malý trik, kterým si to můžete ověřit, je nalití si trochu rumu na ruce a následného “nelepení se”. Značka patří mezi jednu z nejoblíbenějších ve Střední Americe.

Flor de Caňa 12yo

Je třetí rum v portfoliu značky Flor de Caňa a řadí se svým věkem mezi prémiové reservy. Zrál v sudech po whisky a bourbonu a má krásnou jantarovou barvu. Příjemných 40% a velmi jemná chuť je hezky oddechová. 

Vůně: Hodně jemňoučká, působí sladce. Docela dost medu a vanilky, žádné ostré tóny ani nějaké náznaky hořkosti. I po oddechu ve skle působí dost sladce, ale nijak více se neotevře.  

Chuť: Dominantní chuť je rozhodně vanilka, med a ořechy. Jablko a dřevo, tak jak se uvádí v oficiálním představením značky jsem však v rumu nenašla. Je hodně jemný, nasládlý a vlastně moc dobrý. Dvanáct let rumu sluší, jde poznat, že opravdu odpočíval, nijak nekouše ani není lihový. Nechtělo se mi věřit, že je nedoslazovaný, ale podle všeho tomu tak opravdu je.

Ocenění:

  •  Zlatá medaile v kategorii RUM – DARK- 2017 na soutěži International Wine & Spirit Competition
  • Bronzová medaile v kategorii RUM AGED OVER 10 YEAR OLD – 2017 na soutěži International Spirit Challange

Flor de Caňa 25yo

Tak tohle už je jiná. Ještě do nedávna nejstarší kousek této značky. Nyní mají i třicetiletou verzi s okrasným vulkanickým kamenem na uzávěru. Ale pojďme se podívat na tuhle pětadvacítku. Až mě samotnou překvapilo, jak skvěle chutná. 

Chuť: Mňam! Krásně komplexní, sladká, ale tak jen tak akorát. Plná vanilky, kakaa, mandlí a karamelek. Ty mi nedají spát, opravdu jak kdyby se rozpustily krowky do rumu. Je sametový a moc dobře se pije, tohle bude chutnat naprosto všem.

Vůně: Už ne tolik sladká, jako mladší ročníky, ale stále to tam je cítit. Na to že má jen 40% je hezky teplá, jde příjemně do kakaa a čokolády.

Ocenění:

  • Bronzová medaile v kategorii RUM AGED OVER 10 YEARS – 2018 na soutěži International Spirits Challeng
  • Zlatá medaile v kategorii RUM – 2014 na soutěži The Global Design Masters

Pokud vás rumy Flor de Caňa baví, mrkněte i na naší recenzi Flor de Caňa 18y.

Info o rumu

Výrobce Flor de Caña
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 12y, 25y, Sudy po bourbonu, Sudy po whisky
Lokalita
Publikováno: 11. dubna 2021 Aktualizováno: 29. května 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Lucie Hlaváčová Ahoj, jmenuji se Lucie Hlaváčová, ale většina mě zná pod mou Instagramovou přezdívkou RumGirl. Jsem barmanka, degustátorka a hlavně milovnice všech kvalitních rumů. Především tedy agricole rhumů. Taky tvořím svůj podcast, kde se věnuji umění rumu - odtud jeho název RUMění.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] Posledním barem byl asi nejznámější bar v Praze a tím je samozřejmě Hemingway. kde jsme poseděli a užívali si poměrně široké nabídky rumů i příjemného prostředí. akci jsme uzavřeli rumem Flor de Caňa 12y. […]