Značka New Grove je pro mě něco jako free jazz v hudbě. Extrémně zajímavý a netypický, v chuti ho vždy poznáte, ale někdy chutná naprosto skvěle, někdy si cestu k němu nenajdu. Proto jsem byl velmi zvědavý, jaká bude tato výroční láhev, jejíž součástí jsou 50 leté rumy.

Příběh rumu

Vznik rumu na Mauriciu je neodmyslitelně spjat s destilérií Grays, protože první cukrovar na ostrově byl založen v roce v roce 1740 ve Villebague. Společnost Grays se rozhodla oslavit původ tohoto výjimečného řemesla tím, že v roce 2003 představila kolekci New Grove, která se odkazuje k autenticitě, jedinečnosti, tradici a k skutečně místní výrobě. Možná i díky tomu si vysloužil přezdívku “pětihvězdičkový rum” (5-star rum) a to díky svému mistrovství v pětistupňovém procesu výroby rumu na jednom místě.

Vše totiž začíná pěstováním cukrové třtiny na pozemcích destilérie Grays, následuje proces zpracování, při němž se vybírá ta nejlepší cukrové třtina pro melasu. Z té se destiluje za použití domácích kvasinek a zároveň prochází různými kontrolami kvality a ochutnávkami. A vše zakončuje staření v sklepích Grays.

Láhev a balení

Nebudeme si nic nalhávat, tady se to vážně povedlo. Od nádherné polstrované krabice s mapkou, až po nádhernou láhev s úžasným černozlatým (kov, dřevo) korkovým uzávěrem. Ať už má fungovat jako překrásný dárek nebo ozdoba každého baru na pití, tady to funguje na 100 %.

O rumu

Tento 47 % rum je blendem těch nejlepších rumů (lehkých i těžkých) od New Grove za období 1969 až 2008. Nejstarší má 50 let a nejmladší 13 let. Konkrétně se jedná o blend nejlepších rumů ročníků 1969, 2005, 2006, 2007. Podíl 1969 (tedy 50 letého) je 10 %. Cukrová třtina pro tento rum byla výhradně z Plantage Pamplemousses Garden Estate a i celý proces probíhá výhradně na území tzv. panství = “estate”. Rum byl destilovaný v O.K Distillery (známá jako Grays Distillery) na 96 % a obsahuje do 250 gramů kongenerů na hektolitr. Do rumu nebyl přidaný cukr ani karamel a neproběhla filtrace za studena. 

Rum byl stařen v síle 85 %. Základ těch nejstarších rumů byl stařen ve starých sudech po whisky již od listopadu 1969. Poté byl přelit do 400 litrových sudů po koňaku a smíchán s těmi nejlepšími rumy z let 2005 – 2008. Lahvován byl v roce 2019 na 2 série do cca 4 500 lahví na sílu 47 % a podle Florence de Coriolis se tento rum nebude opakovat.

Rum je laiky i odborníky velmi oceňován. Tento rum vyhrál soutěž International Sugarcane Spirits Awards 2020 a stal se tak dle této soutěže “World’s Best Spirit of the Year“.

TASTING AWARDS RESULTS 2020

Vůně a barva

New Grove Emotion 1969 má elegantní sytě jantarovou barvou a líbivou jemnou aromatickou ovocnou vůní. Nezralé hrušky, višně, citrusy, lehce koření a višňové dřevo. Ani trochu neštípe a je zcela elegantní a nekomplikovaný.

Chuť

Ačkoliv se jedná o sušší rum, najdeme úžasnou kulatou chuť s velmi dlouhým a intenzivním závěrem. Najdete tam velký komplex všech různých chutí. Od citrusů, nezralého ovoce, višňové dřevo, lehká kořenitost až po dřevitost. Jiní degustátoři také identifikují máslové tóny připomínajícími pečivo. Úžasné pití!

Online degustace

Cena

Za 3 900 Kč ho můžete zakoupit na Warehouse #1.cz. Na jiných e-shopech se objevuje neuvěřitelná cena okolo 8 až 9 000 Kč. V zahraničí začíná od 150 Euro. Osobně myslím, že za cenu 3 000 – 4 000 Kč je to skvělý rum. Za vyšší cenu podle mne mne pokulhává poměr cena výkon. Takže moje doporučení – počkejte, až Warehouse zase naskladní nebo si kupte ze zahraničí za cenu do 150 Euro.

New Grove Emotion 1969 47% 50y 0,7 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Vývoj ceny rumu dle dat aplikace Spirit Radar.

Shrnutí

Tento rum je opravdu výjimečný, jak složením, chutí i výrobou. Na druhou stranu ho nemůžeme srovnávat s 50 letými rumy nebo 30 letými rumy například od Appletonu, krom úplně jiného chuťového profilu, tohle prostě není 50 letý rum. Jeho cena 3 900 Kč rozhodně není nejnižší, ale poté co jsem ho ochutnal i viděl – je to rum, který si podle mne cenu do 4 000 Kč zaslouží. Je to skvělý dárek i jako součást baru na pití. Je velmi pitelný a velice mi chutná. Závěr vás svou kvalitou nenechá na pochybách. Ano a vím, že s některými kolegy na tomto neshodnu. 🙂

Samozřejmě musíme srovnávat s jinými rumy, které jsou třeba i single casky a ne blendy a neředěné, ale určitě jsou mladší. Zde vlastně na 13 letech začínáme, přičtěme 100 % výrobu v “estate” Grays Distillery a samozřejmě 100 % tropické staření. A to, že blend obsahuje i 50 leté rumy rozhodně není k zahození. Takže ano, rum doporučuji a pokud vám sedí chuťový profil New Grove, tak byste měli minimálně ochutnat.

Poděkování: Díky moc Florence de Coriolis z Grays distillery za spoustu odpovědi na mé všetečné dotazy a aplikaci Spirit Radar za podklady k cenám v recenzi.

Info o rumu

Výrobce New Grove
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Kořeněné, Sladké, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 47 %
Staření a stáří 11y, 50y, Sudy po koňaku, Sudy po whisky
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Jiří Rabel
Warehouse #1
Publikováno: 12. července 2021 Aktualizováno: 13. září 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články