Původ rumu

Barbados/Francie. Rum vznikl na oslavu 20. výročí Alexandre Gabriela na postu Master Blendera u značky Plantation. Rum je ve světě velmi oblíbený a získal již nespočet ocenění. Také se ve své kategorii pohybuje na 3-5 místě v prodejnosti na celém světě.

Kolem stáří tohoto rumu se vedou vášnivé diskuze a nikdo si nebyl zcela jistý, jak to vlastně je. Proto jsem kontaktoval Plantation Rum Česká Republika, abych si udělal trošku přehled. Velmi ochotně mi vše popsali a vysvětlili, za což jim moc děkuji.

Vše začíná u několika různých rumů z Barbadosu, které byly destilované kolonovou i kotlíkovou metodou a jsou 8-15 let staré (tropické staření v sudech po bourbonu). Následně všechny, avšak jednotlivě, putují přes oceán na jihozápad Francie, kde dále dozrávají 2-10 let v malých soudcích Ferrand ve studených sklepích zámku Chateau de Bonbonnet. Jedná se tedy o proces “dvojího staření”. Následně se z těchto rumů vytváří finální blend, který by měl být vždy stejný, bez ohledu na šarži. Proto tento rum nelze označit jako ročníkový rum, jelikož poměr rumů se mění s cílem zachování co možná nejvěrnější typické vůně i chuti. Obecně by se ale dalo říct, že blend obsahuje 10-20let staré rumy (nejmladší je minimálně 10 let starý).

Vůně

Působí po prvním přivonění sladce a velmi jemně. Výrazný je zejména med, lehce spálený karamel, kokos s vanilkou a tropické ovoce (zejména banány a další voňavější druhy). V pozadí cítím i závan čokolády, sladké máslové sušenky a dřevo. Kokos je ale opravdu velmi výrazný a zaplní vám všechny čichové pohárky.

Chuť

I v chuti je profil poměrně dost sladký a jemný. Cítím výraznou cukrovou třtinu, velmi zralé banány a citrusy (pomeranč). Samozřejmě ani zde nechybí ta dominantní kokosová stopa. To vše doplňuje aroma vanilky, kandovaného ovoce, kakaa a lehké dřevitosti. Závěr je středně dlouhý, ne příliš výrazný. Je také dost sladký, takový máslový s lehce pikantní dochutí s nahořklou stopou. Občas na mě působí až lehoučce uměle a je možná škoda, že tam není toho cukru méně. Rum obsahuje 40% alkoholu a 24g cukru na 1l.

Láhev

Je spíše vysoká a vcelku masivní. Na první pohled si všimnete ručně vyráběného opletení kolem celé láhve. Krásně vypadá i mohutný dřevěný uzávěr s korkem. Nápisy a popisky jsou ve zlaté barvě. Rozpaky a spory vznikaly vždy kvůli číslovce 20 na čelní straně láhve. Dříve byla ještě větší, v další verzi ji však zmenšili. Ale stále to může lehce vnucovat drobný úmysl, jak zvýšit prodej láhve. Po úvodu však již víme, že tato číslovka značí výročí působení master blendera u této značky, nikoli stáří rumu. Láhev se dodává samotná v pěkné krabici, nebo v sadě se 2 skleničkami, které jsou na degustování rumů velmi oblíbené.

Cena

Cena se pohybuje okolo 1 000,- Kč. Dále můžete koupit set se skvělými skleničkami (2 ks) do cca 1 300,- Kč.

Závěr

Toto je za mě rum, kterým si prošla asi většina rumařů. Pokud mi někdo napíše, jaký sladší rum v pěkné sadě vybrat jako dárek, většinou doporučím tento se skleničkami. Je to takový pohodový, ne příliš výrazný a vyzrálý rum, který ale dokáže zaujmout širokou masu lidí (zvláště v začátcích). Upřímně ale musím říct, že s typickými rumy z Barbadosu nemá moc společného. Pokud máte rádi výrazný kokos, ovoce a sladší jemnou chuť, měl by se vám trefit do chuti. Na mě je již více sladký, ale zase kokos mám rád, takže skleničkou občas nepohrdnu. Výhoda také je, že je dnes již prakticky na každém baru a cena není tak vysoká.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Sladké
Označení XO
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita ,
Láhev k recenzi dodal
PanAlfred.cz
Publikováno: 11. března 2021 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář