Už více než rok máme v Česku dalšího plniče, nebo chcete-li bottlera, rumu. V roce 2022 spatřila světla světa jejich první edice rumů. Protože se jedná o stařené, single caskové rumy, tohle jsem si nemohl nechat ujít. Pojďme se na tuto edici podívat. Přivítejte rumy 1667.

O rumech 1667

Za rumy stojí několik lidí, ale nejvíce vidět je Pavel Kupka. Co je ale zač 1667 a jaký je jejich příběh? Skupina kamarádů , která začala s ochutnáváním whiskey, brandy a rumu. Postupně se zaměřili na rum, a to silnější druhy (Navy, Overproof, Cask Strength, Limited Edition, Single Barrel). Z nedostatku rumů, které by jim chutnaly, vznikl nápad na výrobu vlastní edice.

Podařilo se nám navázat dvě důležité spolupráce. Jednou z nich a asi i tou nejdůležitější je s GALLI DISTILLERY. Lihovarem z Dolního Podluží, jenž nám pomohl s kompletním procesem „ze sudu až do lahví“. A následně také spoluprací s Dům Tisku, z Ústí nad Labem. Kvalitní tiskárnou, jenž nám pomáhá realizovat naše vize ohledně tiskovin. Pavel Kupka

A proč název 1667? V roce 1667 se poprvé destilátu z cukrové třtiny začalo říkat rum. A tak se zrodila na severu Čech 1667 RARE RUMS COMPANY, která má super web, který je narozdíl od jiných bottlerů aktuální a plný zajímavých informací.

Lahve první edice

Jak můžete vidět na fotografii, design lahví i etiket je v první edici spíše minimalistický, v černobílém provedení s mapami destinací. Na druhou stranu transparentnost je zde plně zastoupena a na lahvích najdete všechny potřebné informace.

Nicméně kluci mají opravdu nádherné obrandované skleničky i podtácky.

Rum první edice: 2 x Worthy Park – 7 a 10y, Barbados 10y a Panama 8y

Pánové si vybrali dobrou reprezentaci rumového portfolia. Kontinentální Karibik – osmiletá Panama, 2 x Jamajka – Worthy Park a Barbados – Foursquare.

Výběr rumu je vyrovnaný, nicméně musím přiznat, že v tomto výběru mě osobně sedla, více než Jamajky, Panama (v tom se shoduji s Jardou Pisklákem) a Barbados. Co na lahvích oceňuju, je sudová síla (okolo 64 %), drtivá většina tropického staření a velice příznivá cena. Lahve se totiž pohybují od 1 800 Kč do 2 600 Kč, což je v současné době velmi příznivá cena za tropicky stařené single casky s českým kolkem. Všechny jsou stařené v sudech po bourbonu.

Co se chuti týče, všechno to jsou rumy, které nedělají hanbu svému jménu. Bez obav bych každou láhev doporučil s tím, některé jsou subjektivně lepší, ale rozhodně je to férový rum za dobrou cenu. Takže pokud chcete dobrý rum na pití, tak si kupte co zbylo, od každé lahve je totiž od 210 do 263 lahví – prostě jeden sud 🙂

Shrnutí

Jedná se o příjemné rumy, které dokážou z každé destilérie ukázat to zajímavé a to cenu velmi příznivou. Fanouškům autentických rumů bude určitě chutnat a pokud vám chybí dobré rumy na pití, určitě vyzkoušejte.

Láhev k recenzi dodal
Pavel Kupka
Publikováno: 27. května 2024 Aktualizováno: 27. května 2024
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články