Původ rumu

Tato velmi zajímavá rumová značka pochází z Haiti. Jak známo, rumy z Haiti obvykle milujete, nebo nesnášíte. Většinou jde o takové ty typické “smraďochy”, které poznáte naprosto kdykoli i se zavázanýma očima. O proslavení haitských rumů se zasloužil Luca Gargano, když narazil na rumy Clairin při svých cestách na Haiti roku 2012. Ovšem dnes tu máme rumy Barbancourt, který svým “umírněnějším” profilem (oproti značce Clairin) nabízí nejen rumovým začátečníkům příjemnější seznámení s touto velmi zajímavou rumovou destinací.

Doložená historie tohoto ostrova začíná dne 5. 12. 1492, kdy objevitel Krištof Kolumbus najel se svou lodí Santa María na mělčinu tohoto ostrova. Původní obyvatelé indiáni Taíno a Arawak jej přijali poměrně s nadšením. Netrvalo však dlouho a byla zde založena první španělská osada v Americe. Indiáni byli zapojeni do systému nevolnictví. Naprostá většina původních obyvatel umřela na neštovice nebo v otroctví. V roce 1697 byl ostrov rozdělen a dnešní Haiti získala Francie. Ti zde započali pěstování náročných plodin jako je cukrová třtina, kávovník atd a začali se sem dovážet otroci z Afriky. Tato kolonie se stala nejbohatší v Západní Indii. Kruté zacházení s otroky však vedlo ke vzpourám.

Setkání K. Columba s původními obyvateli po vylodění

Roku 1749 bylo založeno Port-au-Prince, hlavní město Haiti a pojmenováno na počest francouzského prince. Roku 1791 započala Haitská válka za nezávislost. Po deportovaném Toussaintu Louverture se ujal velení Jean-Jackues Dessalines, který dal ostrovu název po původních obyvatelích – Haiti (znamená hornatá země). Dne 1.1.1804 pak vyhlásilo Haiti nezávislost coby první černošská republika. Systém se hroutí, nikdo nechce pracovat na polích, nadchází dvě staletí diktatury a chaosu. Roku 1915 přišla na Haiti americká armáda, která násilně odváděla obyvatelé na nucené práce. V tomto období se vybudovala na Haiti většina silnic a mostů. V roce 1934 americká armáda odešla a k moci se dostali opět místní. V letech 1957-1986 nastala tvrdá diktatura otce a následně syna Duvalierů (tisíce mrtvých, zločiny a korupce). V roce 1986 přišlo lidové povstání, diktatura byla svržena. V roce 1994 pak další intervence USA. V roce 2004 příchod stabilizační mise OSN.

Rhum Barbancourt

Již téměř 160 let si palírna Barbancourt předává z generace na generaci své jedinečné know-how, které dědí po svém zakladateli Dupré Barbancourtovi. V 50. letech 20. století dal Jean Gardère panství nový rozměr prostřednictvím velké modernizace, zatímco jeho syn Thierry Gardère podstatně zvýšil výrobní kapacitu. Poslední a zároveň pátou generací majitelů této společnosti je Delphine Gardère (vnučka Jeana Gardére a aktuální majitelka palírny).

Zde je několik důležitých letopočtů v historii značky Barbancourt:

1862 – Bratři Dupré a Labbé vytvořili společnost Rhum Barbancourt. Kombinují koňakové tradice dvojité destilace a zrání v sudech, aby vytvořili jedineční rumy podle tradičního obrazu Haiti.

1906 – Bratr Labbé odchází ze společnosti a jediným vlastníkem se tedy stává Dupré Barbancourt.

Následně se Dupré oženil s Nathalií Gardére, ale pár neměl bohužel žádné děti. Po smrti Duprého opustila Nathalie společnost Barbancourt a vedení se ujal její synovec Paul Gardére, který ji řídil až do roku 1946. Po Paulově smrti vedl společnost až do roku 1990 jeho syn Jean Gardére, který se zasloužil o modernizaci palírny Rhum Barbancourt.

Jean Gardére

1946 – Jean stěhuje společnost Barbancourt do nového závodu na pláních Cul-De-Sac v blízkosti polí s cukrovou třtinou, kde se nachází až dodnes.

1962 – Společnost Barbancourt slaví dlouhých 100 let od svého založení.

1990 – Po smrti Jeana Gardére přebírá vedení společnosti jeho syn Thierry Gardére.

Thierry Gardére

2010 – Velké zemětřesení v Port-au-Prince. Poté, co Thierry Gardére téměř umřel při zemětřesení, začal přestavovat velmi poškozenou palírnu, aby se mohla znovu zprovoznit.

2020 – Po smrti Thierryho následoval právní spor mezi členy rodiny. Mezinárodní arbitráž vrátila plnou kontrolu nad společností Barbancourt dceři Thierryho Delphine Gardère, která následně odkoupila zbývající podíly rodiny. Zejména díky ní se tato značka poslední roky těší stále větší popularitě.

Delphine Gardére

Rumy Barbancourt

Barbancourt Haitian Proof White je rhum vyrobený z čisté čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Podle tradičních metod byl destilovaný na měděných kolonách a následně lahvovaný v síle 55% alkoholu. Ačkoli je krystalicky čistý, je velmi vhodný nejen do koktejlů, ale také na samotné popíjení.

Barbancourt 3 Star 4 Y.O. je také vyrobený z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, následně je destilovaný na měděné koloně a pak zraje 4 roky v dubových sudech. Lahvovaný je v síle 43% alkoholu. Tento rum představuje část původní kolekce vyvinuté Dupré Barbancourtem, která byla inspirovaná koňakovým systémem hodnocení. Termín *** (tři hvězdičky) odpovídá označení VS – Very Special (rum dozráván minimálně dva roky v sudu).

Také rum Barbancourt 5 Star 8 Y.O. je vyrobený z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, destilovaný na měděné koloně a následně ulož do dubových sudů po dobu celých 8 let. Lahvovaný je v síle 43% alkoholu. Tento rum nesl původně název “La Goutte d’Or”, což v překladu znamená “Zlatá kapka”.

Barbancourt Réserve du Domaine 15 Y.O. je také vyroben z čisté šťávy z cukrové třtiny, destilovaný na měděné koloně a následně zraje v sudech z francouzského dubu po dlouhou dobu 15 let. Kdysi bylo toto plnění určeno pouze pro rodinu Gardère, avšak od roku 1960 nabízí tento rum v omezeném množství také pro veřejnost. Je lahvován při síle 43% alkoholu.

Barva

Barbancourt White je skutečně krásně krystalicky průhledný, čistý rum. 4 Y.O. už je samozřejmě o něco tmavší, má světle medovou barvu se zlatými odlesky. 8 Y.O. je zase o stupeň tmavší, posun oproti 4 Y.O. je znatelný. Je to již taková spíše karamelová barva. 15 Y.O. je samozřejmě nejtmavší, ale ten rodzíl oproti 8 Y.O. již není tak výrazný. Barva tmavšího karamelu s jantarovým nádechem. Po prokroužení všech 4 vzorečků se tvoří po obvodu skleničky spousta malých kapišek, které pomaličku a nepravidelně stékají dolů.

Vůně

Barbancourt Haitian Proof White  

Nádherná vůně, ve které jde cítit taková ta mladá divokost zemědělského rumu, která lehce štípne v nose. Pocitově je spíše sušší, hodně cukrové třtiny, banánů, poměrně dost výrazné citrusy a vše doplňuje příjemný voňavý květinový nádech. Nechybí ani aroma trávy a decentní svěžest po mátě. To typické Haiti se mi zde hledá opravdu těžko, spíše jen velmi okrajově.

Barbancourt 3 Star 4 Y.O.

Zde je vůně opravdu velice jemná a decentní. Pocitově je určitě sladší, než u nestařeného brášky. Opět výrazná cukrová třtina, ale již jde cítit i poměrně slušná vyzrálost na svůj mladý věk. Opět cítím především tropické ovoce, zejména pak citrusy. Do vůně se promítne již také vanilka a i zde je znát aroma typického Haiti spíše okrajově. Celkově působí vůně lehce nevýrazně, ale příjemně.

Barbancourt 5 Star 8 Y.O.

zde je vůně již o něco výraznější oproti 4 Y.O., ale je potřeba nechat chviličku rum ve skleničce vydýchat. Pak se projeví o něco více i to typické Haiti aroma, ale stále spíše v menší míře. Vůně se zdá nasládlá, kořenitá, je zde cítit již více vyzrálého dřeva a karamelu. I vanilka je již výraznější a ke konci mi nosem projela i lehká kouřovost a pikantnost. V nose mi pak zůstaly tóny zázvoru.

Barbancourt Réserve du Domaine 15 Y.O.

Zde je vůně již o poznání výraznější, cítím velmi vyzrálé dřevo, které lehce přebíjí ostatní aromata. Vůně je těžší, hutná, dřevitá, karamelová s dávkou vanilky a sušeného ovoce. Ale tentokrát ne tropického, ale spíše toho našeho. Tedy broskve, švestky, rozinky. Na závěr mi nosem projela lehká zatuchlost spolu se stopou kakaa.

Chuť

Barbancourt Haitian Proof White

 I v chuti je znát ostřejší, nevyzrálý a divoký profil rumu. Haiti jde cítit spíše lehce, převládá ta mladá agricole stopa zemědělského rumu. Chuť je již po prvním doušku sušší, velmi výrazná je cukrová třtina. Mimo ni cítím i dost citrusů, zejména limetku a citronovou kůru. Nechybí ani výrazná rostlinná složka rumu. Závěr je poměrně výrazný, dost suchý na patře.

Barbancourt 3 Star 4 Y.O.

Zde je chuť již podstatně mírnější a jemnější, než u předchozího vzorečku. Cítím výraznou cukrovou třtinu v kombinaci s jemně vyzrálým dřevem. Zde ještě poměrně cítím i tu zemědělskou složku rumu, ale vše je v dost umírněné formě. Nechybí ani vanilka a lehce kořenitá stopa. Závěr není příliš dlouhý, ani výrazný.

Barbancourt 5 Star 8 Y.O.

Zde je chuť již o něco výraznější. Příjemná je vyváženost mezi zemědělskou a vyzrálou složkou rumu. V chuti je zde cítit lehce i ta typická Haiti stopa, ale ve slabší míře. Z počátku se zdá chuť spíše nasládlá, uhlazená, po vanilce a toffifee. Následně přechází do suššího a lehce pikantního závěru. Tam cítím především pepř a zázvor s decentní hořkostí na konci. Celkově je závěr středně dlouhý a výrazný.

Barbancourt Réserve du Domaine 15 Y.O.

Opět zde narůstá výraznost v chuti, zejména pak té vyzrálé dřevité složky. Chuť je hutná a těžší, cítím dost dřeva, které lehce přebíjí tu divokost a svěžest zemědělského rumu. V ústech se mi příjemně mísí aroma sušeného ovoce (zejména švestky), ořechů a vanilky. Ke konci jsem zaznamenal i stopy kakaa a decentní spálený karamel. Závěr je poměrně dlouhý, příjemně výrazný a vyzrálý.

Láhev

Všechny 4 rumy jsou uschovány v láhvích stejného tvaru. Jsou poměrně vyšší, oblé, uzavřeny dřevěným uzávěrem s umělým korkem. Pouze verze White má světlý uzávěr, ostatní jsou tmavé. Na velké čelní etiketě můžete vyčíst důležité informace o jednotlivých rumech, nechybí ani název značky a její logo. Na něm můžete spatřit ženu držící žezlo z cukrové třtiny. Jedná se o bohyni zemědělství, která lehkým a sebevědomým krokem hlídá pole s cukrovou třtinou. Říká se, že má dokonce moc zúrodnit tuto půdu. Zářivá hvězda je odkazem na název původní palírny – Domaine de l’Etoile. Verze 8 Y.O. a 15 Y.O. jsou dodávány ve stylových krabicích v nádherném designu, který nám může připomínat design z láhví Clairin.

Cena

Barbancourt Haitian Proof White – 870,-kč, Barbancourt 3 Star 4 Y.O. – 940,-Kč, Barbancourt 5 Star 8 Y.O. – 1190,-Kč, Barbancourt Réserve du Domaine 15 Y.O. -1790,-Kč.

Ale na e-shopu Warehouse #1 můžete najít i zajímavé zvýhodněné sety.

Hodnocení

Barbancourt Haitian Proof White – 88/100 bodů

Barbancourt 3 Star 4 Y.O. – 80/100 bodů

Barbancourt 5 Star 8 Y.O. – 85/100 bodů

Barbancourt Réserve du Domaine 15 Y.O. – 90/100 bodů

Závěr

Jak jsem psal již v předmluvě, tyto rumy nejsou zcela typickými zástupci rumů z Haiti. Podstatně se liší od rumů např. typu Clairin a nebál bych se jich ani jako rumový začátečník. Podobají se za mě spíše povedeným agricole rumům (i stařeným), které známe především z jiných destinací (Martinik, Guadeloupe,…). Pokud milujete mladé, silnější a divoké rumy, určitě si White nestařenou verzi zamilujete, stejně jako já. Pokud dáváte přednost vyzrálejším typům rumů, jasnou peckou je pro mě 15 Y.O., kterou jsem si opravdu velice oblíbil. Ale rozhodně stojí za to vyzkoušet všechny 4 rumy, který vám nejvíce sedne. Pokud nechcete slepě kupovat 4 láhve, určitě rumy ochtunejte alespoň někde na baru. A ty co vám nejvíce sednou si pak zakoupit, třeba v nějaké výhodné sadě, kterou nám Warehouse připravil.

Info o rumu

Výrobce Barbancourt
Typ Agricole
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Jemné, Kořeněné, Silný, Sladké, Suché rumy
Balení Krabice
Síla 43 %, 46 %, 55 %
Staření a stáří 15y, 4y, 8 y, Nestařený rum
Publikováno: 19. července 2023 Aktualizováno: 20. července 2023
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články