Pětileté výročí RumRocku si zasloužilo něco výjimečného. Spojil jsem se profíky na slovo vzaté, českou firmu Dramroom a společně jsme vymysleli speciální degustační sadu. Tato výroční degustační sada má reprezentovat nejen zajímavé a kvalitní i chutné rumy, ale hlavně šíři a komplexitu rumového světa. Najdete tam rumy španělského typu, melasové britské rumy, ale i bílé rumy ze šťávy z cukrové třtiny. Cenu této sady, navzdory dražším lahvím, se nám podařilo udržet do 999 Kč.

Samozřejmě není tam vše, co bych chtěl – měli jsme prostor jen pro 6 vzorků, takže se dá očekávat pokračování – pokud bude zájem a tuto sadu vyprodáme. Tato sada je limitovaná a je jí pouze 104 kusů. Co se nám ale do balení vlezlo, je 5 vzorků o objemu 0,04 l a jeden o objemu 0,02 l, sběratelské kartičky a to vše v dárkové polstrované krabici v elegantní černé barvě s logy RumRocku na krabici, lahvičkách i kartičkách. Sami můžete posoudit, jak se degustační sada podařila.

V této rumové degustační sadě najdete tyto rumy:

Rum Nation Barbados 8 Y.O. 40 %

Rum Nation je nezávislý plnič rumů, který si vydobyl dobré jméno jak u fanoušků i odborníků. Tento 8 let rum z kolébky rumu Barbadosu je jemně nasládlá s ovocnými tóny, který v tropickém klimatu zrál po dobu 8 let. Můžete se těšit na chuťové tóny pomerančů, broskví, meruněk, datlí, banánů, rozinek a mírným nádechem koření na závěr.

Pusser’s Gunpowder Proof 54,5 %

Pokud má něco reprezentovat námořnické, Navy rumy, tak je to určitě značka Pusser’s. Svým jménem odkazuje na doby, kdy námořníci dostávali denní příděly rumu od Pursera – Pussera. Jako důkaz, že je příděl poctivý a nepančovaný, se používal takzvaný gunpowder test. Špetka střelného prachu se polila rumem a zapálila, pokud byl rum poctivý.  Tato rumová klasika se vyznačuje sílou a výrazností původního námořního rumu, s tóny melasy, anglického karamelu, fíků, tabáku a datlí.

Providence Dunder & Syrup 56 %

Prvním zástupcem rumů ze šťávy z cukrové třtiny je lahodné Haiti. Providence Dunder & Syrup je druhým lahvovaným rumem destilerie a za touto sérií stojí, jak už to tak bývá Luca Garagano a jeho Velier. Je to nezrající rum, který kombinuje dvě tradiční výrobní metody: destiluje se ze sirupu i čerstvé šťávy z cukrové třtiny Crystalline. PO divoké vůni se v chuti můžete těšit na guava, med i spálenou cukrovou třtinu, červené ovoce a tymián. Zkušení pijáci rumu odhalí v záběru i trochu mandlí

Transcontinental Rum Line Jamaica WP 2013 57,18 %

V celém setu nemůže chybět ani rum z Jamajky, kolébky esterových rumů. Vybrali jsme populárního nezávislého bottlera Transcontinental Rum Line a rum z destilérie Worthy Park. Transcontinental Rum Line odkazuje na tradici cest rumových sudů mezi Karibikem a Evropou. Tento rum zrál v sudech po bourbonu více než 4 roky přímo na Jamajce a následně ještě téměř celý rok ve středním podnebném pásmu Evropy. 

Rum Agricola da Madeira Pot Still White 46,6 %

Naši rumovou cestu končíme divokým agricole rumem z ostrova Madeira. Jedná se limitovanou edici – bylo k dispozici jen  4 280 lahví. Ve vůni najdete citrusy, mátů nebo čerstvou cukrovou třtina. V překvapivě jemné chuti naopak převládá anýz a další koření. Další důkaz jak skvělé jsou bílé rumy!

Ron Cristóbal Rivesaltes Cask Finish 2008 44 %

Končíme bonusovým vzorkem, opět limitované edice (1 184 lahví), která se již téměř nedá sehnat. Značka Ron Cristóbal představuje čistě dominikánské rumy, které se vyrábí výhradně z místní cukrové třtiny. Fermentace, destilace i zrání probíhají v Dominikánské republice. Za značkou stojí společnost Alcoholes Finos Dominicanos, největší výrobce alkoholu v zemi. Santa Maria Rivesaltes je rum, který byl na 12 měsíců finišován ve francouzských sudech, kde předtím leželo fortifikované víno Rivesaltes z jižní Francie nesoucí označení AOC.

Tato sada funguje perfektně jako dárek i jako exkurze do světa rumů. Budu rád, když podpoříte práci RumRocku koupí této degustační sady.

Publikováno: 11. prosince 2022 Aktualizováno: 11. prosince 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články