Nová edice populárního rumu z Venezuely, přistála v Česku a od pondělí si ho můžete konečně koupit i u nás. Velká modrá je opět tady!

Diplomatico Single Vintage 2007

Značka Diplomatico

Diplomatico se vyrábí v destilérce DUSA, která byla založena roku 1959. Po jejím odkoupení v roce 2001 přešlo vlastnictví DUSA do rukou společností Diageo a Pernod Ricard. Ti však za rok postoupili vlastnictví nově založené společnosti Destilerías Unidas S.A., vedené známou osobností rumové branže Josém R. Ballesteros Meléndezem. V současnosti DUSA tvoří čtyři venezuelské rodiny, které pokračují v nastavené cestě. Destilérie, kde se Diplomatico vyrábí má k dispozici dodávky velmi čisté vody s nízkým podílem minerálů z pralesní rezervace národního parku Terepaima. Také má velmi blízko plantáže cukrové třtiny. Toto jsou všechno benefity, které dokáže Diplomatico chytře zužitkovat. Více o Diplomaticu na stránkách Distributora.

O rumu

Edice rumů Single Vintage od Diplomatica se vyrábí jen v letech, kdy tým master blenderů usoudí, že rum daného ročníku zraje unikátním a mimořádným způsobem. Dají poté stranou v několikakolové volbě určité sudy, které jsou následně určené pro tuto ročníkovou edici, Single Vintage se vyrábí jen v limitovaném počtu (cca 50 000 ks). Proto máme ročníky 1997, 2000, 2001, 2002, 2004, 2005 a nyní 2007. Rumy pro rok 2007 byly tedy destilovány v roce 2007. Master blenderem byl Nelson Hernández.

Tato nová láhev je blend těžkých rumů (heavy rums) destilované z medu z cukrové třtiny kotlíkovou destilací (pot-still) stočeného na 43 %. Výsledná směs zrála 12 let v sudech po bourbonu, po sladové whisky i v nových sudech z amerického dubu a to po dobu 12 let – následně finišována ještě 1 rok v sudech Sherry Oloroso.

Balení (láhev a krabice)

Jsem dlouhodobým fanouškem této série. Je to elegantní krásná láhev v pevné krabici vykládaná modrou látkou, která skvěle funguje ve sbírce, v baru i jako dárek – ale hlavně jako skvělé pití. Láhev má drobné detaily, jako zapečetěný uzávěr, kdy na pečeti najdete logo Diplomatica a nápis Diplomatico na luxusně vypadajícím uzávěru. Projděte si prosím celou galerii pro komplexní obrázek.

Barva a vůně

V příjemně sladké vůni můžete cítit karamel, vanilku, kandované ovoce a sherry. Barva je krásné tmavě mahagonová.

Chuť rumu

Chuť je perfektní. Cítím příjemný mix hořké čokolády a kakaa, trochu toho tabáku a závěr má po červeném ovoci/opět sherry. I při 43 % je tam cítit síla tohoto rumu i příjemně dlouhý a silný závěr. Fanoušky této značky i sladších (byť mě nepřijde zas až tak sladké) rumů určitě potěší.

Shrnutí

Už jsem se to snažil naznačit. Pokud máte rádi sladší rumy španělského typu, v perfektním balení za dobrou cenu, tohle bude rum pro vás (i pro jiné jako dárek). Má velmi dlouhý závěr a vypadá krásně a pokud nemáte problém se sladkými rumy, bude vám chutnat. Takže ve své kategorii má určitě mé doporučení.

Budete se ptát, liší se hodně od jiných Single Vintage? Nemyslím si, že nijak dramaticky. Ale přiznám se, že mě to tolik nevadí. Asi jako u jiných rumových sérií španělských rumů.

Připravená cena 2 650 Kč je dobrá a nenechte se zmást různými překupníky:

Za cenu 2 650 Kč se od pondělí 15. listopadu bude prodávat Warehouse #1.

Info o rumu

Výrobce Diplomatico
Typ Španělský typ
Typ výroby Panenský med, Pot still
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 43 %
Staření a stáří 12y, Nové sudy americký dub, Sudy po bourbonu, Sudy po sherry, Sudy po whisky
Lokalita
Série: Single Vintage
Láhev k recenzi dodal
Miroslav Ledinsky, UPB
Publikováno: 14. listopadu 2021 Aktualizováno: 19. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 13

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

2 komentářů

  1. Pavel Kosík napsal:

    Single Vintage mi chutná, ale chci kupovat u nás. Nechci to prošvihnout.