Hodnocení

80 %
Lokalita
Chutě Jemné, Suché rumy
Síla 50,2 %

Dnes jsem se pustil do nového rumu Plantation z edice Single Vintage, a jak už jsme u Plantation zvyklí, velmi hezky opět se symbolikou fauny. Pro rok 2022 je téma designu lahví Pod hladinou moří (Under the Sea), a proto na krabici i etiketě najdeme Zelenou mořskou želvu a ikonickou létající rybu, která se vyskytuje ve vodách ostrova Barbados.

O rumu

Jedná se o 50,2 % melasový rum v limitované edici. Fermentace probíhala 2 – 3 dny. Následná destilace probíhala ve West Indies Distillery na Barbadosu a rum je blend kotlíkové (Gregg pot-still – o něm mluvil Alexandre Gabriel na své návštěvě v Praze) a kolonové (column still) destilace z roku 2013.

Jak už jsme u Plantation zvyklí, rum je stařený metodou double aging. Nejdříve 8 let v 22 sudech (200 litrových) po americkém bourbonu tropicky na Barbadosu a poté 1 rok v jihovýchodní Francii v Jarezac (menší vesnice v koňakové oblasti, kde má Plantation sklepy) v 400 litrových sudech z francouzského dubu. Sudy vybral Alexandre sám Gabriel, majitel a mistr míchání rumu Plantation Rum, s pomocí Andrewa Hassella, výkonného ředitele a historika rumu, a Dona Benna, mistra palírny West Indies Rum Distillery.

V rumu najdeme 60 g/hL esterů a 2 g cukru na litr rumu. Neobsahuje žádný karamel E150a.

Rum ve sklenici

Rum ve sklenici je do zlatova, velmi příjemná barva. Tekutina se chová velmi lehce, rychle stéká po sklenici.

Vůně je velmi příjemná a jemná, ovocná a kořenitá, můžete cítit kokos, pomeranč a banány. Nikde nic neštípe a nepálí.

Chuť je kombinace kořenité chuti s pomeranči a medem, oříšky a hořké čokolády s jemnou, ale opravdu velmi jemnou dřevitostí v závěru, který je silný, komplexní. Je to příjemný a chuťově kulatý rum.

Závěr

Je to velice pohodový a příjemný rum, který ocení jak začátečníci, tak i mírně pokročilí fanoušci rumů. Dokonce bych řekl, že může fungovat jako skvělý přechodový rum od doslazených rumů k těm nedoslazovaným. Skvěle pitelný rum, který může nalákat i začátečníka.

V Evropě se už prodává, u nás by se měl prodávat na Warehouse #1 během prvního týdne v listopadu.

Info o rumu

Výrobce Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Jemné, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Síla 50,2 %
Staření a stáří 9y, Double aging, Sudy po bourbonu
Lokalita
Vzorek poskytla
Carole Duplaine, Plantation
Publikováno: 27. října 2022 Aktualizováno: 10. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Hlasů: 10

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články