Hodnocení

86 %
Lokalita
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Síla 47,5 %

Původ rumu

Rumy Cihuatán jsou ručně vyráběny ve stejnojmenném údolí v El Salvadoru, v poměrně tedy ještě mladé destilerii, jež byla založena roku 2004 a je jedinou palírnou v zemi. Legenda praví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, jež tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných polí s cukrovou třtinou a tou nejčistší vodou. A právě ty dnes tvoří dvě klíčové ingredience rumů Cihuatán.

I zde zastává post Master Blenderky žena, konkrétně je to Gabriela Ayala. Ta pečlivě dohlíží na každý krok výrobního procesu, od sazenic cukrové třtiny přes fermentaci a destilaci třtinového sirupu a melasy až po lahvování. Blend obsahuje tři rumy ze soukromé sbírky destilerie. Každý je jiný a má svůj osobitý charakter, který charakterizuje místní chutě a vůně. Barva je taková medovější až karamelová.

1. rum: Nantli = Matka – je to lehký čtrnáctiletý rum, nejstarší ze soukromé sbírky destilerie.

2. rum: Tajtli = Otec – zrál dvanáct let v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých byl dříve uložen bourbon.

3. rum: Single Vintage 11 Y.O. – je lehký, jedenáctiletý „single vintage“ rum. Zrál v sudech z bílého amerického dubu, ve kterých byl dříve uložen bourbon.

Vůně

Jemná a sladší vůně s dominantní složkou vanilky a karamelu. Aroma je intenzivní a příjemné. Cítím i lehkou kořenitost a stopy kokosu s tropickým ovocem. Nechybí ani dřevitý závan v kombinaci s ořechy. V pozadí mi zavál i lehce kouřový nádech. Zajímavou složkou je také decentní květinová vůně.

Chuť

Je středně intenzivní, sladká, zajímavá. Nejvíce jde cítit cukrová třtina (karamel), vanilka a kakao. V pozadí lehoučce i dřevitá složka, tedy určitá vyzrálost. Závěr je středně dlouhý, sladší a cítím v něm i stopu ořechů a tropického ovoce. Rum je poměrně aromatický a všechny chutě a vůně není úplně lehké ihned rozeznat. Míchá se mi tam sladší složka, dřevitá, kořeněná i květinová. Rozhodně to není žádná tuctová chuť a troufám si říct, že tento rum určitě při slepé degustaci rozeznáte. Za mě tedy ještě obsahuje jednu složku, kterou se mi nepodařilo úplně identifikovat a maličko mi tam vadí. Nikté ji obsahuje také, ale v podstatně menší míře, tedy tam je to bez problémů. Rum obsahuje 47,5% alkoholu.

Láhev

Cihuatan Nahual

Po designové stránce si s tímto rumem skutečně vyhráli. Konkrétně se o to zasloužil místní umělec Gabriel Granadino, který je proslulý svými díly, jež oslavují místní mayské dědictví. Proto na láhvi i na tubě, ve které mi rum dorazil, objevíte především mayské znaky a obrazce. Vše laděno do zlaté a tyrkysové barvy. Na spodku lahve štítek s číslem lahve (moje číslo 4678/6336, batch I). Jedná se o limitovanou edici, která byla údajně vyrobena v cca 6000ks lahví pro celý svět, co se tedy Batch I týče.

Přední a zadní pohled na Cihuatan Nahual s dárkovou tubou

Cena

Cena bývala 1700,- Kč (když jsem recenzi sepisoval). Nyní je bohužel téměř nedostupný, nebo za přehnanou cenu.

Závěr

Na začátek bych chtěl zmínit, že na fotce je další člen naši zvířecí rodinky. A není tam samozřejmě náhodou. Jedná se o Baziliška zeleného, který se vyskytuje v oblasti Střední a Jižní Ameriky (Honduras, Guatemala, Kostarika,….) tedy i v oblasti, kde se tento rum vyrábí.

Když vám tento rum dorazí, zaujme vás na první pohled. Je to nádherně navržená tuba, která na vás dýchne mayskou kulturou a barvami. Ve stejném duchu se nese i samotná lahev. Vůně i chuť je opravdu specifická, netradiční, zajímavá. Máte chuť objevovat další a další složky celého aroma. Na můj vkus by tam mohlo být více té dřevité složky, protože přeci jen je to blend už poměrně starších rumů. Ale chuť vám zůstane zcela jistě v paměti.

Rozhodně stojí za to, mrknout se i přímo na jejich stránky. Tam najdeme vysvětlivky k jednotlivým symbolům a další informace kolem rumů i značky samotné. Nakonec si můžete zjistit i váš Nahual (to je duchovní strážce každého člověka, ztělesněný do posvátných zvířat). Mně vyšel Nahual XOLO, který je složený ze psa (loajalita), jaguára (síla, odvaha) a hada (ochrana). Tedy doslova: Ambiciózní ve všem, co dělá. Nebojácný a silný zvenku, laskavý uvnitř. Čestný a loajální. Rozhodně si na jejich stránkách velmi zajímavě počtete.

Jsem rád, že se dostal tento rum i k nám a nemusíme jej tahat ze zahraničí. Doporučuji rum při nějaké blízké příležitosti určitě ochutnat.

Info o rumu

Výrobce Cihuatán
Typ Španělský typ
Typ výroby Melasa
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 47,5 %
Staření a stáří 11y - 14y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 17. června 2019 Aktualizováno: 12. března 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

3 komentářů

  1. […] se ubránit srovnání se svým předchůdcem Cihuatan Nahual. Přijde mi o trochu jemnější než Nahual a rozhodně je balení mnohem krásnější. […]

  2. […] cannot help comparing it with its predecessor, Cihuatan Nahual. I find it a bit smoother than Nahual and the packaging definitely looks much better. Of course […]

  3. […] trh rumu překvapila. Tato relativně nová značka destilérky Licorera Cihuatán zajala Nahualem, single casky i levnějšími rumy, které nejsou přeslazené, ale chutí lahodí. Proto jsem […]