Značka Cihuatán už mnohokrát trh rumu překvapila. Tato relativně nová značka destilérky Licorera Cihuatán zaujala Nahualem, single casky i levnějšími rumy, které nejsou přeslazené, ale chutí sladce lahodí. Proto jsem netrpělivě čekal na další láhev. Xaman XO.

Příběh rumu

Rum je pojmenován po Xamanovi, mayském bohu Polárky a ochránci údolí Cihuatán. Xaman byl vždy nejzářivější hvězdou na obloze, ke které se Mayové obraceli pro rady a moudrost, a ráno poté odpočíval na posvátnem stromě Ceiba. Dřevo z tohoto stromu Mayové používali na výrobu ochranných předmětů při boji, k zaklínadlům přinášejícím prosperitu a pro výrobu plavidel na cesty. Kůra stromu se pro své léčivé účinky užívala i jako jídlo.

I proto na každé láhvi Cihuatán Xaman najdete obrázek Spící Ženy (Sleeping Woman), mayské bohyně a strážkyni údolí Cihuatán. Legenda praví, že pod závojem noci Spící Žena (Sleeping Woman) hledala nejjasnější hvězdu na obloze. Nalezla Xamana, boha Polárky. Požádala tedy Xamana o moudrost a hojnost a bohatství pro údolí Cihuatán a jeho lid.

The Sun will Always Rise Again / Slunce opět vyjde.Mayská modtliba k bohu Xamanovi

O rumu

Jedná se o 40 % blend rumů ze El Salvadoru. Destilovaný je pomocí kolon, kdy se střídají ocelové a meďěné pláty:

Xaman je šestnáctiletý rum, přičemž 15 let zrál v sudech z amerického dubu, které předtím uchovávaly bourbon, a dále ještě jeden rok v sudech z posvátného mayského stromu Ceiba. Dřevo tohoto neobvyklého stromu bylo vybráno pro specifický charakter, a Cihuatán je prvním rumem, který v sudech z tohoto dřeva zraje. Jde také první XO rum ze Salvadoru a jako o všechny rumy z Cihuatánu je prací master blenderky Gabriely Ayaly.

Gabriela Ayla

Rumy z Cihuatanu mohou být doslazované, ale nikdy nepřesahují 20 g/l. Andělská daň se pohybuje okolo 8 % za rok.

Láhev a balení

Láhev je nesmírně elegantní a krásná a stejně i tak krabice z kartónu z udržitelných zdrojů s certifikátem FSC. Možná by krabice mohla být pevnější.

Barva a vůně rumu

Vůně je velmi jemná, nasládlá po květinovém medu. Neštípe v nose. Velmi elegantní.

Chuť rumu

Oficiálně zdroje hovoří o tónech kůže, hřebíčku, švestek, toustu s balzamikovým octem, grilovaného ananasu a slaniny s panelou (ztuhlou šťávou z cukrové třtiny).

Osobně cítím rozhodně švestky a ananas. Rum je sladší a na 40 % rozhodně neskrývá svou sílu. V závěru je cítit síla a příjemně zahřeje, ale ne do nepříjemných intencí.

Závěr

Pokud máte rádi rumy z Cihuatánu, určitě nebudete zklamáni, typové mi připomíná Nikté a na mne osobně je možná trochu víc sladší, než bych chtěl. Z trůnu u mě nesesadil Nahual. I vzhledem k vyšší ceně bych čekal trochu širší spektrum chutí a možná i více procent.

Je to jemný, příjemný rum pro fanoušky sladších chutí. Ti budou určitě nadšeni. Koupit si ho můžete od 2 400 Kč.

Info o rumu

Výrobce Cihuatán
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení XO
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře, Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 15y, Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 20. září 2020 Aktualizováno: 11. února 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 8

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články