El Salvador

Malá země (asi jako Morava) Střední Ameriky sousedící s Guatemalou a Hondurasem je známá zejména pro ikonické pláže vhodné pro surfování a hornatou krajinu.

Z hlediska produkce rumů se rozhodně nejedná o velmoc, avšak už jsem měl možnost ochutnat salvadorský rum Cihuatán, a také odtud pochází rumy značek Maja a Guazapa.

Recenze: Cihuatan Jade    

Recenze: Cihuatan Jade

Cihuatán Jade je prémiový bílý rum vyrobený na počest mayské bohyně umění Chac Chel, múzy starověkých umělců a řemeslníků, kteří používali talismany vyřezané z nefritu k vyvolání její milosti. Rum prochází Column Still destilací a následně je stařen v sudech z amerického dubu po bourbonu celé 4 roky. Rum dále prochází filtrací pro odstranění barvy.

Číst dále
Ron Colón Salvadoreño    

Ron Colón Salvadoreño

Dnes bych vám rád představil rum z produkce Fénix Drinks. Tento zajímavý rum nám na RumRock Live 7 představil Samer Selbak, takže ti šťastnější z vás už ho znají. Pojďme se na tento neobvyklý blend kolonových a pot-still rumů podívat.

Číst dále
Cihuatan Obsidiana (24. rum rumového kalendáře 2020)    

Cihuatan Obsidiana (24. rum rumového kalendáře 2020)

Tento rum od Cihuatanu Obsidiana byl oficiálně představen na Travel Retail Trade v Cannes 2. října 2019. Má se jednat o cestovatelskou edici inspirovanou legendou o mayském obsidiánu, ten pro všechny Maye posvátný, protože ho vnímali jako posvátný kámen stvořený bleskem seslaným bohy. Mayové, považovali obsidián za dar od boha Xibalby, reprezentovaný dvouhlavým hadem. Joshua […]

Číst dále
Cihuatán Xaman XO    

Cihuatán Xaman XO

Značka Cihuatán už mnohokrát trh rumu překvapila. Tato relativně nová značka destilérky Licorera Cihuatán zaujala Nahualem, single casky i levnějšími rumy, které nejsou přeslazené, ale chutí sladce lahodí. Proto jsem netrpělivě čekal na další láhev. Xaman XO.

Číst dále
Cihuatán 12y  – 23. rumového kalendáře 2019    

Cihuatán 12y – 23. rumového kalendáře 2019

Dneska si na nás dánové nachystali 40 % dvanáctiletý solera rum z El Salvadoru, který zrál v dubových sudech po bourbonu. O rum se starala master blenderka Gabriela Ayala v údolí Cihuatán. Toto údolí prý požehnala bohyně úrodností tou nejčistší vodou.  Andělkou daň mají 7 % ročně.

Číst dále
Recenze Cihuatan Nahual Legacy Blend    

Recenze Cihuatan Nahual Legacy Blend

Původ rumu Rumy Cihuatán jsou ručně vyráběny ve stejnojmenném údolí v El Salvadoru, v poměrně tedy ještě mladé destilerii, jež byla založena roku 2004 a je jedinou palírnou v zemi. Legenda praví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, jež tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných […]

Číst dále
Cihuatán 8y – 4. rum rumového kalendáře    

Cihuatán 8y – 4. rum rumového kalendáře

Rumový kalendář is back. Ano, to byl trochu spoiler, ale nedá se jinak. Tenhle rum mi opravdu chutnal. Jedná se o 8 letý solera rum (takže reálně spíše ještě mladší) z El Salvadoru je opravdu příjemné překvapení. Třtinová pole Cihuatánu jsou prý střežená bohyní hojnosti a tou tento rum oplývá. Tento rum se odkazuje na historii […]

Číst dále