Po English Harbour Port Cask a 5y (na recenzi se těším od Jirky Nallera) přišla chvilka špičkový desetiletý. Vzhledem k tomu jak mi English Harbour chutná, asi tušíte, že to nebude negativní.
Obsah
O rumu
English Harbour je rum, který se ve své domovině nazývá Cavalier.
Rum Cavalier
Destilace tohoto blendu 40 % probíhala v měděných kolonách Johna Dorea z roku 1991 a v “Savallových” rektifikačních kolonách z roku 1931 v destilérii Antigua Distillery Ltd. Divoké kvašení probíhá na pobřeží a trvá mezi 36 a 48 hodinami. Rum dozrával minimálně 10 let (najdeme tam i stopy 25 letých rumů) v 220 litrových sudech po bourbonu a Tennessee whisky, ve kterých jsou dubové hranoly k posílení ještě intenzivnější chuti.
I když je rum stařen 10 let, lidé z English Harbour říkají, že Antigua má jedno z nejteplejších podnebí a proto 10 let staření na Antigue je stejné jako 18 – 20 let jinde v Karibiku.
O chuť rumu se staral master blender Kevin Semple, který je v destilérii již od roku 2004.
Kevin Semple, master blender
Barva a vůně
Barva je docela tmavá ale světlejší než port cask. Ve vůni je cítit kokos, ořechy a třešně.
Chuť
Chuť je velmi příjemná, byť v závěru lehce štiplavá s tóny dubu, skořice a sušeného ovoce.
Shrnutí
Tento rum je také skvělý. Velmi jemný, vyladěná chuť i vůně, byť by mu slušelo více procent a hezčí balení.
A co English Harbour dále chystá? Nový rum COUR DE SAVALLE:
Its made only from the 5th rectification french Savalle culumn, aged for 8 years in bourbon barrels at cask strength and with more than 70 degrees in each bottle.
Autor článku - Pavel Ungr
Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.
Moje kamarádka Veronika Šulcová mne požádala o menší degustaci rumů na křestu její knihy Zasvěcení do haitského vúdú. Protože publikum mělo být spíše nezkušené vybral jsme 3 levnější rumy, které vám chci představit v článku: Počet vypití rumů: 66
Již před nějakou dobou se mi zalíbily destilérky z menších, méně známých destinací rumové světa. Začalo to Svatou Lucií, následoval Réunion a nyní je na řadě Antigua. A z Antiguy nemůže přijít žádný jiný rum než English Harbour. Počet vypití rumů: 437
Značka Cihuatán už mnohokrát trh rumu překvapila. Tato relativně nová značka destilérky Licorera Cihuatán zajala Nahualem, single casky i levnějšími rumy, které nejsou přeslazené, ale chutí lahodí. Proto jsem netrpělivě čekal na další láhev. Xaman XO. Počet vypití rumů: 749