Hodnocení

95 %
Lokalita
Chutě Silný, Sladké
Síla 61 %

Původ rumu

Barbados – Foursquare Distillery. Jedná se o jednu z nejmodernějších palíren rumu na světě a zároveň jednu ze 4 palíren na Barbadosu. Rozhodně patří mezi ty nejvýznamnější. O popularitu této značky se podstatně zasloužil Master Distiller Richard Seale. Určitě jedna z největších postav světa rumu. Líbí se mi jeho myšlenka spojení tradic a nejmodernějších metod s ohledem na životní prostředí. Většina jeho rumů se skládá z blendů, které prošly jak Pot Still tak Column Still destilací. Líbí se mi, že se R. Seale nebojí experimentovat a zkouší zrání v různých sudech. Díky tomu vzniká hodně chuťově rozdílných rumů. Samozřejmě žádné rumy z jeho dílny neobsahují umělá aditiva. Údajně jsou jen lehce dobarvované, aby se dosáhlo vždy stejného odstínu barvy.

Foursquare Redoutable je směs rumů Column Still i Pot Still destilace. Tento blend je stařený dlouhých 14 let v dubových sudech po burbonu a madeiře a lahvován je v síle 61 % ABV. Bylo vyrobeno celkem 12 000 láhví (6000 EU, 6000 US). Název Redoutable znamená v překladu Impozantní, což k tomuto rumu opravdu sedí.

Vůně

Je trošku překvapivě poměrně sladší a v nose se jeví vcelku štiplavě. Velmi výrazné je dřevo, které na mě působí příjemně vyzrále. Dominantní je také karamel, který působí lehce spáleným dojmem. Mimo karamel tvoří sladkost i výrazné ovoce, zejména tropické ovoce a lehce také višně s hořkou čokoládou. Poměrně výrazný je za mě i kouřový závan, který přechází až do lehce nahořklého aroma. V nose mi také utkvěla decentní vanilka s mandlemi a medovým nádechem.

Chuť

Stejně jako ve vůni, také zde cítím vyšší obsah alkoholu a určitou štiplavost. Po polknutí cítím velmi hřejivý pocit až v oblasti břicha. Také chuť je poměrně sladší, výrazný je karamel a tropické ovoce spolu s vyzrálým dubovým dřevem. Krásně jdou v chuti cítit složky zrání jak po bourbonu, tak po madeiře. Baví mě náznak višní, banánů, sušeného ovoce spolu s vanilkou a čokoládou. To vše dokresluje kouřová stopa, která je poměrně výrazná. Závěr je poměrně dost dlouhý a výrazný. Je sladší a cítím v něm i lehkou zatuchlost.

Láhev

Láhev je designem prakticky téměř totožná, jako u ostatních v této řadě. Redoutable má kolem spodní části hrdla láhve pečeť s logem destilerie, které se vyskytuje i na černém přebalu hrdla pod uzávěrem. Láhev Redoutable se liší samozřejmě popisky na etiketě. I zde vyčtete z etikety prakticky vše důležité kolem výroby a zrání tohoto rumu. Počtvrté se u rumu v této FS řadě objevuje na etiketě maličký obrys větrného mlýna (známe z láhví Doorly’s). Uzavřeno umělým korkem.

Cena

U nás byla láhev dostupná doslova chvíli a prodávala se za cenu 2500,-Kč.

Závěr

Překvapila mě slušná síla tohoto rumu v kombinaci s větší sladkostí, než jsme byli u posledních několika láhví zvyklí. Je to rozhodně zajímavý rum, ale úplně do začátku bych jej asi nedoporučil. Při degustaci je opět lepší se trošku “rozlihovat”. Jsem moc spokojený a už se těším na další kousek od této oblíbené značky.

Poslední dobou mi dělá trošku problém zařadit nové láhve této značky do mého soukromého hodnotícího pořadí, tak jsem se snažil alespoň v rychlosti srovnat poslední novinky a Sagacity, které také zrálo v sudech po Madeiře.

Kratší srovnání se Sagacity, Détente, 2008 a Nobiliary

Sagacity a Redoutable mají vcelku podobnou vůni (dost ovocná, sladší, podobný základ), samozřejmě u Redoutable je vůně výraznější a štiplavější. V chuti Sagacity necítím tolik ovoce, je vzhledem k % samozřejmě jemnější a necítím ani tolik sladkosti, jako v Redoutbale. FSQ Redoutable je také více dřevitý a má delší závěr.

Détente je za mě lehce méně ovocné a cítím zde více vanilky. Poznat jde také nižší obsah alkoholu, působí vcelku jemně oproti štiplavému Redoutable. Závěr je u Redoutable rozhodně sladší. Ale jinak jsem mezi nimi příliš rozdílů nezaznamenal, jsou si relativně podobné.

2008 na mě působí také méně sladce (hlavně co se ovoce v chuti týče), ale více navoněně. Z ovoce převládají spíše bobuloviny, kdežto u Redoutable spíše to tropické ovoce a višně. Když srovnám procenta alkoholu, působí na mě oba rumy vcelku vyrovnaně.

No a ve srovnání s mým nejoblíbenějším Nobiliary na mě působí Redoutable o něco více sladce a překvapivě i o trošičku více ostře. Nobiliary je za mě více vyladěné a lépe spolu jednotlivé složky hrají. Navíc vnímám u Nobiliary také příjemnější a výraznější vyzrálou dřevitou chuť a větší kouřovost.

Celkově z novějších kousků je tedy za mě Nobiliary a 2008 o kousek lepší, Détente bych viděl na podobné pozici, jako Redoutable. Pořizovací ceny však hovoří jasně.

Info o rumu

Výrobce Foursquare
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Silný, Sladké
Označení Limitovaná edice
Jedinečnost Blend
Síla 61 %
Staření a stáří 14y, Sudy po bourbonu, Sudy po madeiře
Lokalita
Publikováno: 20. ledna 2021 Aktualizováno: 21. ledna 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 6

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články