Značku Espero známe jako výrobce rumů a elixírů, které jsou chuťově velmi povedené. Nová láhev mě hned zaujala úžasnou modrou barvou a i názvem (ano, samozřejmě jsme si vybavil Rocky Balbou i když s rumem vůbec nesouvisí). Pojďme se podívat na tento nový rum značky Espero v syté modré tubě se zlatým písmem.

O rumu

40 % Ron Espero Balboa je blendem 5 – 12 letých rumů z Dominikánské republiky (Oliver & Oliver) a Barbadosu (Foursquare). Dozrává v Karibiku v sudech z francouzského dubu po velmi starých nikaragujských rumech. Rum je doslazený přibližně 14 – 16 gramy cukru na litr, ve kterém se macerují rozinky, pomerančová kůra a koření.

Rum je pojmenovaný po velké osobnosti španělského loďstva Vascovi Núñezovi de Balboa, který byl španělským objevitelem, guvernérem a dobyvatelem, který prošel v roce 1513 skrze Panamu od Atlantiku k Tichému oceánu, a stal se tak prvním Evropanem, který viděl Tichý oceán.

Byl jediným členem Columbovy výpravy do “Západní Indie”, který věřil, že když přejde pevninu znova narazí na oceán. Espero lze volně přeložit jako “naděje” a právě proto je Vasco Núnez de Balboa patronem rumů Espero.

Cestoval do Nového Světa a po několika výpravách se v roce 1500 usadil na ostrově Hispanola (dnešní Dominikánská republika). V roce 1510 založil v dnešní Panamě osídlení Santa María la Antiqua del Darién, které se stalo prvním trvalým osídlením Evropanů v kontinentální Americe.

Rum ve sklenici

Jak vypadá elixír ve skelnici

Vůně a chuť rumu

Jeho opravdu silná vůně odhaluje exotické ovoce, kokos a vanilku. V chutí poznáte hodně bylinky a koření a připomíná mi bylinné likéry.

Komu bude chutnat?

Každý kdo má rád sladší rumy a chutě bylinek a koření.

Komu nebude chutnat?

Kdo má rád “ostřejší” rumy a nemá rád sladké, ten nebude spokojen.

Závěr

Tento rum ocení všichni milovníci sladších (ne však přeslazených) rumů a zejména ti, kterým chutná Becherovka, Jagermeister a podobné bylinné likéry. Láhev je super i jako dárek díky nádherné tubě za příznivou cenu.

Info o rumu

Výrobce Espero
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Jemné, Kořeněné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Solera, Sudy po bourbonu
Lokalita ,
Láhev k recenzi dodal
David Kaiserlich, Albert Michler
Publikováno: 24. června 2020 Aktualizováno: 25. června 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články