Původ rumu

Značka byla založena v Panamě společností GALAXY TRADING SARL. Pro nadaci PREMIUM SPIRIT GALAXY FUNDATION PANAMA, která zajišťovala výrobu i distribuci. V roce 2016 značku zakoupila společnost Albert Michler Distillery Int. a ta jí vlastní do dnes. Většina destilátů pochází z Dominikánské republiky a část pak z ostatních destinací. Pro výrobu elixírů používají jen ty nejlepší suroviny, jako je kokosové mléko, zahuštěná pomerančová šťáva či kávový výluh, který je vyroben z velmi silné kávy, která se poté zbavuje vody. U elixíru je to pak hrozinkový macerát.

Ron Espero XO – obsahuje blend rumů z Dominikánské republiky o stáří 12 – 18 let (metodou Solera) a rumů z Barbadosu, Jamajky, Trinidadu a Guyany o stáří 6-12let.

Caribbean Orange – Jedná se o blend rumů z Dominikánské republiky o stáří 7 – 12 let (metoda Solera), do kterého je přidána macerovaná a chemicky neošetřená pomerančová kůra.

Elixír – Obsahuje rum z Dominikánské republiky Añejo, který zraje 7 let v amerických dubových sudech. Rozinky jsou macerovány po dobu nejméně jednoho měsíce, následně jsou vylisovány a vzniklá tak lahodná šťáva, která se přidává do rumu.

Coconut & Rum – Je až sedmiletý dominikásnký rum zrající metodou Solera, do kterého je přidaný výtažek z čerstvých přezrálých kokosových ořechů.

Coco Caribe – Směs různých dominikánských rumů zrajících procesem stárnutí Solera 4 – 7 let. Ta se pak odbarvuje pomocí filtrace přes dřevěné uhlí a je smíchána s čerstvým kokosovým mlékem spolu s rumem Espero starým až 6 let.

Na závěr popisu ještě zmíním motto zakladatele značky: Ron Espero is a work of art, an expression of patience, freedom, quality and master blending. Aged and blended to perfection.

Barva

Nejtmavším dojmem působí na mě působí XO, pak Elixír, následně Coconut, Orange a nejsvětlejší samozřejmě bílý Coco Caribe.

Vůně

Nejvíce mi vonělo XO. Zpočátku lehce lihová, sladší a decentně pikantní. Cítil jsem med a spálený karamel spolu s tropickým ovocem a jemným náznakem višní. Poměrně výrazná je také vanilka a určitá kouřovost. Coconut a Coco Caribe jsou si samozřejmě dominantní složkou velmi podobné a tou je kokos. Ale jinak jsou mezi nimi rozdíly. Caribe mi přijde více rozmanité co se ovoce týče. Cítil jsem tam voňavější aromatické tropické ovoce a citrusy, ale u Coconut spíš sladší banány. V obou pak velice výrazná také vanilka. Coco Caribe pak zaujalo lehce kakaovým závanem. Elixír je poměrně dost kořeněný, sladší, ale méně výrazný. V základu cítím med, karamel, lehce dřevo a mix koření. Výrazná je také vanilka a decentní stopa kouře. Orange působí již ve vůni velice sladce a svěže. Je to takový velice medový závan se záplavou především citrusového ovoce. Dominantní samozřejmě pomeranče, dále pak květinový závan a lehce vanilka.

Chuť

I zde vyhrála verze XO. Je dost jemná, sladší, lehce pikantní a po tropickém ovoci. V základu je poměrně dost cítit med, citrusy, banány, vanilka a decentně pak také kouř a kokos s kořením. Závěr sladší a méně výrazný. Coco Caribe a Coconut & Rum jsou již podstatně více sladké a kokosové aroma je opravdu velmi dominantní. Caribe mi přijde o něco více sladké a jakoby více kokosové. V Coconut zase cítím více vanilky a jakoby máslových sušenek v pozadí. Vyhrává u mě Coconut, jelikož je za mě přirozenější a ne tolik voňavý. Elixír je poměrně dost kořenitý a ovocný. Samozřejmě je také dost sladký a jemný. Výrazný je v základu med, citrusy, sušené ovoce, vanilka a mix koření. Orange je pocitově nejvíce sladký ze všech testovaných vzorků. Je v něm opravdu velmi medu a mixu tropického ovoce. Ten pomeranč je opravdu nesmírně intenzivní, připomíná mi to lehce Beach House Spiced rum.

Láhev

Všechny vzorky mají stejný tvar láhve. Tedy jsou oblé, středně velké a mají takový vcelku běžný tvar (na fotce jsou 2 menší láhve, ale dělají se i v objemu 0,7l). Všechny mají uzávěr z umělého korku. Liší se samozřejmě popisky na etiketách a na první pohled i rozdílnými barvami etiket. To se mi na láhvích opravdu líbí, že je etiketa každé láhve laděna do jiné barvy a ta barva zase většinou vyjadřuje tak nějak obsah rumu (jeho složek) a jsou opravdu výrazné.

Hodnocení

Pokud beru hodnocení mezi všemi rumy, dopadlo mi to takto XO 76/100, Coconut & Rum 71/100, Coco Caribe 68/100, Elixír 65/100, Orange 64/100. Kdybych měl hodnotit mezi ostatními elixíry, byly by Espera určitě mezi těmi lepšími.

Cena

XO od 800,-Kč, Coconut & Rum od 600,-Kč, Coco Caribe od 450,-Kč, Elixír od 400,-Kč a Orange od 500,-Kč.

Závěr

Když chcete hodnotit takovéto rumy, musíte se asi odprostit od značek jako je Hampden, Foursquare, Appleton a mnoho dalších. Je to zkrátka jiná kapitola a tak jsem se k tomu snažil přistupovat. XO verze je poměrně dobře pitelný rum, který není tolik sladký, jako ostatní verze. Nemám problém si ho kdykoli nalít, ale je to takový spíše rozpíjecí či dezertní rum pro mě. Obě kokosové varianty u mě také vcelku uspěly, protože už velmi dlouho miluji kombinaci ovoce a kokosu (např Piňa Colada). Mám rád i Raffaello kuličky a trošku mi je to připomínalo. Určitě je super hodit tyto rumy na led nebo do svěžího koktejlu třeba s ananasem. Spiced byl pro mě takový lehce kořenitý, ale spíše nevýrazný rum. Asi na něj brzo zapomenu, jak vlastně chutnal (vlastně už tak trošku teď nevím). A ikdyž mám velice rád pomeranče, u Orange vzorečku bylo té sladkosti na mě už příliš. Opět na ledu či do drinku zajímavé oživení, ale na samotné popíjení pro mě není. A jelikož jsem si tímto srovnáním zřejmě přivodil hyperglykémii, popřeji všem milovníkům sladkých rumů příjemný večer.

Publikováno: 13. února 2021 Aktualizováno: 13. února 2021
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hlasů: 2

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články