Hodnocení

90 %

Jak se zrodil Rum Nation a limitovaná edice Rare Rums

Projekt Rum Nation se začal pozvolna rodit v hlavě dovozce skotské whisky Fabia Rossi. A to v době, kdy ve Skotsku narazil na rumové sudy ve skladech whisky, se kterou tehdy obchodoval. Jednalo se především o sudy z Guyany a Jamajky, případně z jiných britských kolonií, které byly z tropických oblastí odeslány do Skotska k pozvolnějšímu zrání. Původně rumy sloužily k blendování námořnických rumů.

Fabio ovšem začal rum stále více oceňovat a naplno se mu věnovat, až nakonec vznikl roku 1999 Rum Nation. Tehdy koupil první rumové sudy. Už od začátku bylo jeho cílem shromáždit a nabídnout pouze výběr těch nejlepších rumů.

Řada Small Batch Rare Rums od Rum Nation

Nápad na tuto unikátní edici Rare Rums se začal rodit v roce 2016. Tehdy začal být stále populárnější znalecký přístup k rumům. Bylo nutné znát celý životní cyklus rumu, místo jeho vzniku, proces destilování, původ cukrové třtiny a další okolnosti. Právě to se začalo promítat do celé řady Rare Rums, která má za cíl nabídnou jedinečné rumy.

Láhev a balení

Rum Nation Jamaica 14 Y.O. 2007–2021 Peated Cask Finish je lahvován do nižších čirých lahví. Svým tvarem jsou takové lahve pro rum typické. Na první pohled zaujme svým jemným černobilým designem doplněným o několik červených prvků, které mají zvýraznit důležité informace na lahvi. Především číslo lahve v plnění, celkový počet lahví nebo rašelinový finiš – ano, rum zrál v sudech po takzvané „rašelinové whisky“.

Dál na etiketě najdeme základní informace, jako je rok destilování – v našem případě 2007 a rok lahvování 2021. Původ rumu, tedy Jamajku a sílu plnění 57,7 %. Stejně jako číslo sudu.

Design etikety v podobě poštovní známky vychází ze základní řady Rum Nation. Tam můžeme na každé lahvi najít poštovní známky ze stejné země původu, jako pochází plněný rum. Opět ustupuje do pozadí palírna, ale je zdůrazněna oblast původu rumu. Design etikety je shodný s celou řadou Rare Rums a je velmi dobře zvolený, protože už na první pohled jde vidět, že cílem je hlavně předat informace o obsahu lahvi, nikoli prodávat svým designem.

Lahve s odkazem českých sklářů

Kdo by čekal, že právě tyto rumové lahve ponesou odkaz na české skláře? Typickým regionem českých sklářů bylo od 13. století mimo jiné Křišťálové údolí nedaleko Jablonce nad Nisou. Právě tady dnes můžeme najít Preciosu, výrobce křišťálového skla, který navazuje na staletou tradici sklářských hutí. Preciosa je s řadou Rare Rums pevně spjata, i když to není na první pohled patrné. Pochází odsud elegantní skleněná zátka, která u těchto lahví nahrazuje tradiční korkovou. Jde tak o symbolické propojení tropického Karibiku a severočeského Křišťálového údolí.

O rumu Jamaica 14 Y.O. 2007–2021 Peated Cask Finish

Pečlivě vybraný melasový jamajský rum z destilérie Worthy Parku, fermentace byla dlouhá (minimálně 14 dní) a pak se destilovalo v pot-stillu. Z pot stillu rum vychazí s 69-72% alkoholu. Rum poté zrál nejdříve 10 let v sudech po bourbonu v tropickém klimatu na Jamajce. Následně další 4 roky ve Skotsku, v Evropě, kde byl uložen v sudech po nakouřené rašelinové whisky. Následně je lahvován v roce 2021 v Itálii při síle 57,7 %. Limitovaná edice Rare Rums obsahuje pouze 828 lahví. Rum není nijak dobarvován, doslazován ani filtrován za studena.

Proč zrání ve dvou různých destinacích?

Samotné zrání v tropických teplotách je rychlé, kdežto dozrávání v Evropě (u Rum Nation konkrétně v Británii nebo v Itálii) je o dost pomalejší. Každá z těchto fází zrání dodá rumu jiné vlastnosti, především specifickou vůni a chuť. Prvotní zrání v tropických oblastech ubere rumu jeho „agresivní“ mladé tóny, dodá sladkost a ovocné tóny – především, pokud rum zraje v sudech po burbonu. Při takto rychlém zrání by ale došlo k nechtěné ztrátě alkoholu.

Druhá fáze zrání v evropském klimatu je pozvolnější a umožňuje lépe kontrolovat chuťový profil rumu. Zároveň se v rumu už tolik neprojevují tóny sudu, ve kterém dozrává – přechází do rumu velmi pozvolna. V našem případě takto rum přebíral rašelinové tóny z kouřové whisky.

Barva

Barva rumu je světlejší, zlatavá až medová – rum není nijak uměle ani přírodně dobarvován.

Vůně

Ve vůni jsou cítit estery typické pro jamajské rumy. Jde především o nižší estery, charakteristické příjemnou vůní, která může přecházet až ve sladší tóny. V první řadě se odhaluje pomerančová kůra, lehce doplněná o vanilku. Celkově jsou ale vůně zahaleny v rašelinovém kouři, který je tady v pozadí silně zastoupený. Přitom samotná vůně je spíše sladší a velmi příjemná.

Chuť

Chuť je zcela odlišná od vůně. Pokud bychom vůni klasifikovali jako příjemně nasládlou, pak chuť je jednoznačně velmi ostrá. Hned na patře můžeme cítit charakteristickou chuť jamajských rumů, umocněnou sílou plnění 57,7 %. Přesto se v těle chuti odhaluje vanilka, citrusy, vlašské ořechy a tóny pepře. To vše v závěru přebije lehký rašelinový kouř, který je v této fázi nejintenzivnější.

Závěr

Jedinečnost tohoto rumu Rum Nation Jamaica 14 Y.O. 2007-2021 Peated Cask Finish je hned v několika detailech. Ať už je to skleněná zátka, zrání v sudech po kouřové whisky (poměrně unikátní kombinace pro rumy) nebo celkový příběh rumu, projektu Rum Nation a jeho edice Rare Rums. Pokud vás baví Jamajka a nevadí vám silnější plnění, je tento rum naprosto skvělou volbou. Každou chvíli nadchne ve své unikátně rozmanité chuti, kterou skvěle doplňuje jeho jemnější vůně.

Aktuálně je u nás vyprodaný a dá se koupit z Itálie za cenu od 80 Euro.

Poděkování: Děkujeme za pomoc Mariovi Navarrovi za doplnění článku.

Info o rumu

Výrobce Rum Nation, Worthy Park Estate
Typ Britský typ
Typ výroby Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Esterové, Silný, Suché rumy
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 57,6 %
Staření a stáří 10y, 14y, Double aging, Sudy po bourbonu, Sudy po skotské whisky
Lokalita
Série Small Batch Rare Rums
Publikováno: 3. ledna 2022 Aktualizováno: 8. ledna 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Michal Černý Dobré rumy jsou pro mě především zážitky – a baví mě o nich psát. Mám raději ostřejší typy rumů, ale zároveň rád experimentuji. Kromě toho jsou mou vášní míchané drinky.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články