Původ rumu

Martinik. Vše začalo na konci 18. století, kdy Antoine Leroux-Préville získal na tomto kouzelném místě panství o rozloze 164 hektarů, aby zde vytvořil cukrovar. Cukrovaru dal jméno ‚Fonds-Préville‘. Roku 1845 byl cukrovar zakoupen a přestaven Jeanem-Marie Martinem na lihovar. Jeho iniciály značka používá dodnes. V roce 1912 Gustave Crassous de Médeuil koupil lihovar JM od rodiny Jean-Marie MARTINA. Jeho dědici naštěstí pokračovali v časem uznávané vášni a tradici výroby rumu. Dvě panství (Fonds-Préville a Bellevue) byly poté spojeny do jednoho, jenž pokrývalo 400 hektarů půdy. Také došlo k zásadním vylepšením celé palírny. Následně v roce 2002 J.M Rums koupila skupina Bernard Hayot Group, která vlastní také Rhum Clément. O několik let později provedla celkovou modernizaci celého areálu.

vlevo Gustave Crassous, vpravo Jean-Marie Martin

Palírna se nachází na severu Martiniku na úpatí hory Pelée. Habitation Bellevue těží z ideálního tropického podnebí a obzvláště bohaté a úrodné sopečné půdy, která je vynikající pro pěstování cukrové třtiny. Cukrová třtina vyrůstá nedaleko sopky, vystavená tropickému mořskému vánku, který je důležitý pro její ventilaci. Do jedné hodiny od sklizení cukrové třtiny ji drtí, aby získali čerstvou šťávu pro okamžité kvašení. Chlubí se zejména úžasnou svěžestí a čistotou, které odlišují jejich rumy od zbytku rumů celého světa. Na čistotu a kvalitu má údajně klíčový vliv především pramenitá sopečná voda, která je velmi bohatá na minerály a pochází z útrob Mount Pelée.

Mount Pelée

V Habitation Bellevue destilují rumy ve dvou tradičních kreolských kolonách na 72%, aby zachytili přírodní květinové vůně a bohaté ovocné příchuti jejich cukrové třtiny. Jejich sudy jsou pečlivě vybírány, aby přinesly každému rumu z jejich produkce typické chuťové znaky. Před použitím jsou sudy nejprve zuhelnatělé zapálením vysoce odolného rumu uvnitř sudu. Po seškrábnutí zuhelnatělé vrstvy se odhalí dřevo a tím se uvolní nové chutě a třísloviny (taniny) z dubu, které dodávají rumům typickou barvu i chuť. Tropické teploty a vlhkost způsobují obrovské ztráty objemu rumu. Jejich sklepní mistr každý rok doplňuje sudy rumem ze stejného ročníku, aby zachoval specifický charakter každého příslušného ročníku.

Habitation Bellevue

Kolekce „L’Atelier des rhums“ vyvinula sklep mistryně a manažerka kvality značky J.M Rhum – Karine Lassalle. Prozkoumáním několika druhů čerstvých šťáv z různých cukrových třtin, technik opékání, různých druhů dřeva sudů a odlišné kapacity sudů se tři směsi s výjimečnými a jedinečnými aromatickými profily odlišily od ostatních produktů značky J.M Rhum. Následně vyzvali experta Josepha Akhavana (zakladatele a hlavního barmana Mabel v Paříži), aby vytvořil charakteristické koktejly “Atelier des Rhums” a zvýraznil tak veškerou typičnost tří rumů, které si nyní představíme.

Rhum J.M Épices Créoles je po fermentaci a kolonové destilaci ponechán ve francouzských a amerických dubových sudech po dobu nejméně 3 let. Každé sud je vypálený na jinou úroveň (rozdílný toast), díky čemuž se daly zajímavě nakombinovat odlišné tóny vzniklých rumů do výsledného profilu celého blendu. Finální rum obsahuje příjemných 46% alkoholu.

Rhum J.M Fumée Volcanique vzniká také kolonovou destilací a následně tento rum zraje ve velmi vypálených dubových sudech po bourbonu 12 – 14 měsíců. Sudy jsou vypálené až na stupeň “aligátor” (dřevo tvoří černé šupiny podobné kůži aligátora). Název toho rumu odkazuje k umístění palírny na úpatí hory Pelee na Martiniku. Rum je lahvován v síle 49% alkoholu.

Rhum J.M Jardin Fruité prošel také kolonovou destilací. Jde o blend rumů zrajících v dubových amerických a francouzských sudech po dobu 2 let. Sudy byly vypálené na různé stupně, tedy každý rum měl odlišnou chuť. Následně byly všechny smíchány a vznikl tak blend o síle příjemných 42% alkoholu.

Barva

Jardin Fruité (2 roky stárnutí ve vypálených sudech a Épices Créoles (3 roky stárnutí ve vypálených sudech) působí zhruba stejně tmavě ve skleničce. Možná, že Créoles má místy o kapánek tmavší tón, ale není to nic závratného. Jasně nejsvětlejší je Fumée Volcanique (12-14 měsíců stárnutí ve velmi vypálených sudech). Asi velkou roli hraje stupeň vypálení a doba v tomto sudu, jelikož je Volcanique opravdu velmi světlé (jako bezový sirup nebo bílé víno). Fruité je takový střední medový odstín a Créoles jen lehoučce tmavší. Všechny tři rumy tvoří spoustu maličkatých kapiček, které jen velmi neochotně stékají po prokroužení po sklenici dolů.

Vůně

Rhum J.M Épices Créoles  

Při prvním přivonění působí poměrně sladce, jemně, jen lehoučce štípne v nose. Dominantní je jasně cukrová třtina a tropické ovoce. Ta kombinace čerstvé šťávy s pomeranči, citrony a ananasem s nádechem trávy je velice příjemná. Z ovoce mi pak nosem projely ještě lehce kyselá jablka. Je zde cítit i příjemná vyzrálost, ale spíše mladší dřevo a zejména v pozadí. Jak se rum trošku rozdýchá, zvýrazní se koření a sušené tropické plody.

Rhum J.M Fumée Volcanique

S prvním přivonění ucítíte ne tolik sladkou, vcelku silnou, ale přesto ne tolik výraznou vůni. Velmi dominantní je cukrová třtina, která jde skutečně velmi cítit. K té se postupně přidává sušené tropické ovoce (zejména citrusy), ale také meruňka a jablka. Svěží závan v podobě trávy přehlušuje aroma mladého dubového sudu, který je spíše v pozadí. Po chvilce se dostane ke slovu také vanilka a decentní kouř.

Rhum J.M Jardin Fruité

Ze všech tří rumů je rozhodně nejjemnější, nejvíce uhlazená a asi i pocitově nejsladší. Cukrová třtina je velmi výrazná, příjemná vůně posečené trávy, lehce také květiny a určitá vyzrálost. Nejde o nějaké extra výrazné zatuchlé tóny, ale dub je opravdu dost znát. Z ovoce nám tento rum nabízí opravdu širokou paletu. Rozpoznal jsem citrusy, zralé banány, ananas, mango a k tomu ještě sušené kandované ovoce.

Chuť

Rhum J.M Épices Créoles  

Po polknutí rum působí poměrně jemně, středně sladce s výraznějším aroma cukrové třtiny a lehkou tříslovinou. Je poměrně svěží, lehce vyzrálá a rostlinná složka je také poměrně výrazná. Z ovoce cítím především citrusy (pomeranče, citronová kůra, limetka). Dále se na patře rozvíjí příjemné ač decentní květinové aroma, určitá sametovost až krémovost a určitá kořenitost. Závěr je středně dlouhý i středně intenzivní.

Rhum J.M Fumée Volcanique

V chuti je znát nejvyšší obsah alkoholu ze všech tří vzorků. Po polknutí rum lehce štípne na jazyku a zároveň zahřeje. Chuť není příliš sladká, řekl bych spíše suchá. Cítím v ní aroma suchého bílého vína, hroznů, cukrové třtiny a lehce mladého dřeva. Lehce kyselejší tóny mi připomínají nedozrálé citrusy. S tímto vším jde ruku v ruce kouřová stopa rumu, která přechází pozvolna do lehce nahořklého závěru po peckách. Závěr je poměrně výrazný a středně dlouhý.

Rhum J.M Jardin Fruité

Z této trojice je rozhodně nejvíce jemný, uhlazený a vyvážený. Vyzrálost ze sudu je vcelku v rovnováze s živější třtinou, rostlinnou i ovocitou složkou. Mimo cukrovou třtinu v základu cítím i stopy medu, tříslovinu a příjemný sladší závan ovoce. Zejména pak banán, citrusy a sušené ovoce. Výraznější oproti dvěma bratříčkům je i vanilková stopa spolu se smetanou. Závěr je lehce kořenitý a středně dlouhý. Kouřová složka je opravdu jen minimálně cítit v pozadí.

Láhev

Všechny tři rumy jsou uschovány v prakticky totožné láhvi, alespoň co se oblého a středně vysokého tvaru a rozvržení popisků týče. Liší se samozřejmě barvou a popisky. Uzávěr mají všechny tři láhve šroubovací v červené barvě spolu s přebalem kolem hrdla. Etiketa u Épices Créoles je laděna do oranžové barvy s červenými a zlatými popisky. Fumée Volcanique má etiketu v takové šedé (sopečné) barvě s červenými a bílými popisky. Etiketa láhve Jardin Fruité je v tmavě zelené barvě spolu s červenými a bílými popisky.

Cena

Rhum J.M Épices Créoles je z této trojice nejdražší. Jeho cena se pohybuje okolo 1000,-Kč. Druhý nejdražší je Rhum J.M Fumée Volcanique, který seženete do 1000,-kč. Nejlevnější je Rhum J.M Jardin Fruité, který se dá koupit za cenu kolem 800,-Kč.

Hodnocení

Rhum J.M Épices Créoles – 88/100 bodů

Rhum J.M Fumée Volcanique – 83/100 bodů

Rhum J.M Jardin Fruité – 90/100 bodů

Závěr

Konečně jsem to rozsekl. Věděl jsem, že mi Jardin Fruité asi chutná z této trojice nejvíce, ale nikdy jsme je všechny tři spolu neporovnal, až nyní. Zejména na slepou degustaci je to ideální srovnání. Créoles a Fruité jsou si v něčem docela podobné, Volcanique se poměrně vymyká. U posledního zmiňovaného mi tam lehoučce něco vadí, možná to víno spolu s kouřem a třtinou, proto o něco nižší body. Ale i tak jsem si na všech třech velice pochutnal. Za cenu kolem 1000,-Kč jsou to všechno velice dobře pitelné rumy, které rozhodně neudělají ostudu ani ve skvělých míchaných drincích. Pro vstup do světa zemědělských rumů je tohle skvělá volba, která ani zdaleka nezruinuje vaši peněženku. A pro již ostřílené degustátory je tohle určitě milé pití na celý večer.

Info o rumu

Výrobce Rhum J. M.
Typ Agricole, Francouzský typ
Typ výroby Column still, Šťáva
Chutě Jemné, Silný, Sladké, Suché rumy
Síla 42 %, 46 %, 49 %
Staření a stáří 1y, 2y, 3y, Sudy po bourbonu, Vypálené sudy
Lokalita
Publikováno: 7. září 2022 Aktualizováno: 14. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 1

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] Srovnání Rhum J.M Épices Créoles, Fumée Volcanique a Jardin Fruité (rumrock.cz) […]