Hodnocení

79 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Síla 40 %

Zacapa připravila na jaře 2021 novou láhev – Zacapa la Doma. Po další lahví El Alma, La Armonia je tu nyní La Pasión. Jedná se o blend 6 – 24. letých rumů, který zrál systémem solera v sudech po Pedro Ximenéz. Jedná se o poslední ze kolekce “Heavenly cask collection“, kdy každý rum ze série dozrává v jiném sudu. Chuťově se posouváme do sladších chutí po sherry. Pojďme se na tuto novou láhev podívat.

Co je kolekce Heavenly Casks Collection?

Kolekce Heavenly Casks je pocta klasické lahvi Zacapa 23. Dle Zacapy se jedná o obraz vášně k rumu a dlouholeté práce na rumech Zacapa. Všechny čtyři speciální láhve z kolekce oslavují dynamický proces zrání Sistema Solera a odhalují, co se děje uvnitř 4 různých sudů během zrání Zacapa 23. Tato kolekce původně obsahovala tytot 4 láhve – La Doma, La Esencia, La Armonia, La Pasión. Poté ale došlo ke změně a místo původní La Essencia – The Essence cask přišla El Alma a tzv. Soul cask a La Armonia. Nyní jako poslední přichází La Pasión.

Zacapa Heavenly Cask Collection

S použitím procesu zrání “Sistema Solera” tento slavný rum (Zacapa 23) zraje od 6 do 24 let. Rumy s různými charakteristikami jsou pečlivě smíchány v sudech, ve kterých předtím byly americké whiskey, extra vypálené sudy po americké whiskey, sherry a poslední po víně Pedro Ximenez. Každý z rumu z kolekce Zacapa Heavenly Cask bude oslavovat jeden z těchto typů sudů tím, že podstoupí další staření v jednom z těchto sudů.

Soudky po americké whiskey rum doslova krotí a dávají tak podobu mladému rumu po destilaci (La Doma). Druhý, opálený soudek po whiskey byl vystaven otevřenému plameni, který proniká do dřeva, nechává vynikat esenci soudku a přináší na povrch to nejlepší, co může nabídnout (La Esencia/El Alma). Třetí soudek, v němž předtím odpočívalo sherry, si pohrává s jeho aromaty a startuje harmonii chutí. Čtvrtý soudek, ve kterém bylo předtím víno Pedro Ximenez, dodává rumu sladkost a jemnost. Celý tento proces vytváří unikátní chuť celé kolekce.

O rumu

Zacapa La Pasión je poslední ze čtyř výtvorů kolekce Zacapa ‘s Heavenly Casks, která je destilována z fermentovaného panenského medu z cukrové třtiny a stařena systémem Solera. Je inspirována čtvrtým stařením v sudech po Pedro Ximenez, známém jako “Passion Cask”, což bychom přeložili asi jako “sud vášně”. Rumu v síle 40 % bylo vyrobeno pravděpodobně opět mezi 30 a 40 000 lahví.

Láhev a balení

Láhev je balena v nádherné, elegantní tubě, která je laděna do zlatých a temně rudých. Láhev uvnitř je podobná klasické Zacapě 23, je štíhlejší a méně buclatá. Zátka i plechový uzávěr tuby má vyryto logo Zacapa. Balení i láhev vypadá opravdu perfektně.

Vůně a barva

Barva rumu je díky vypálení opravdu hodně tmavá – takový tmavší mahagon. Vůně je velmi lehká, pokud ale intenzivněji nadechnete aroma, jsou cítit švestky, pekanové oříšky a sherry, jak se dá očekávat.

Chuť

Švestky, rozinky, jandované ovoce a bohatá vanilka tvoří bohatství chutí … s tóny plodin, které bujně v krajině Guatemaly.

Cena

Cena v zahraničí startuje na od 1 500 Kč a v Česku je oficiálně k dispozici. Cena dle Spirit Radaru je stabilní a pro ČR je průměrná cena 1 990 Kč:

Shrnutí

Jedná se o láhev, která určitě zaujme každého fanouška Zacapy, protože je jemnější než předchozí Zacapy v edici. Určitě ji ocení i fanoušci sladších chutí v rumech ale i ti, které baví hledat příběhy v chuti v rumech. Také zaujme ty, kteří nemají rádi těžké a silné rumy. Hodnocení na Rum Ratings je 8,3 z 10 a na Rum-X 7,9 z 10. Já mám sherry sice rád, takže mě sedí, ale ve srovnání s dalšími lahvemi v sérii je nejslabší a dávám ji 79 %.

Tím se dostáváme i k tomu, koho asi nezaujme – rumové fajnšmekry a fandy těžkých, často pot-stillových, rumů.

Info o rumu

Výrobce Zacapa
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Panenský med
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Balení Tuba
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 24y, 6y, Solera, Sudy po Pedro Ximenéz, Sudy po sherry, Vypálené sudy
Lokalita
Edice Heavenly Cask Collection
Láhev k recenzi dodal
BestDrink.cz
Publikováno: 26. května 2024 Aktualizováno: 26. května 2024
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články