Hodnocení

87 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné
Síla 43 %

Jedenáctým rumem rumového kalendáře je pro mě dobře známý rum Chairman’s Reserve Legacy ze Svaté Lucie. Pojďme na něj.

Chairman’s Legacy je poctou Lauriemu Barnardovi, “předsedovi” (Chairman) společnosti St.Lucia Distillers, který ostatní inspiroval a vytvořil ikonickou značku Chairman’s Reserve. Zatímco ostatní palírny nakupovaly sloupové destilační kotle, aby zvýšily výrobu, Laurie investoval do eklektických typů sudů, malých kotlů, vlastního kmene kvasinek a cukrové třtiny. Věřil, že nejlepšího rumu se nedosáhne z jednoho sudu, ale smícháním různých složek různého stáří, úpravy, stylu a základních materiálů. Poslední třtinová plantáž na Svaté Lucii zavřela v šedesátých letech a destilerie tak dováží cukrovou třtinu od farmářů z Britské Guayany.

Rum je destilovaný mixem kolonové s kotlíkovou destilací z melasy v St. Lucia Distillers. Kromě tradičních rumů na bázi melasy se do “Legacy” přidává destilát ze šťávy cukrové třtiny, což je Laurieho obchodní značka ode dne, kdy v okolí lihovaru pěstoval cukrovou třtinu, aby z ní izoloval charakteristické patentované kvasinky, kterými je Chairman’s Reserve tak proslulý.

Na láhvi Chairman’s Reserve nenajdete údaj o stáří. Je to proto, že věří ve filozofii, kterou stanovil zesnulý Laurie Barnard a kterou nejlépe vystihuje tento jeho citát:

“Na naše rumy neuvádíme údaje o stáří, protože jsme přesvědčeni, že komplexnost a vyváženost lze maximalizovat pouze smícháním starých, komplexních, ale často “dřevitých” rumů se svěžejšími, ale charakterními rumy.” Laurie Barnard

Rumy jsou stařeny odděleně 5 a 6 let v sudech po bourbobnu a poté teprve míchány.

Ačkoli Laurie v roce 2012 zemřel, jeho tým kontroly kvality a míchání nadále uplatňuje techniky a standardy, které jim předal. Master blender Deny Duplessis ochutnává každou šarži rumu Chairman’s reserve, aby zajistil, že kvalita a konzistence odpovídají mezinárodně uznávanému jménu Chairman’s Reserve – prý nejlepšímu rumu ze Svaté Lucie. V minulých letech byla destilerie koupena společností Hayot Group, která vlastní mimo jiné i značky J.M. a Clément na Martiniku.

Je to opravdu výjimečný rum za skvělou cenu. Elegantní barva mahagonový vás uvítá již ve sklenici. Sladká vůně ananasu, rozinek a másla se mísí s vůní tabáku, vanilky a banánu. V ústech je cítit mé milované Créme Brulee s tropickým ovocem.

Perfektně sedí k aktuálním Vánocům ale i k běžnému popíjení, kdybych ho doma neměl, tak bych ho za těch 799 Kč ihned koupil. Parádní rum.

Info o rumu

Výrobce Chairman's, Plantation Rum
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still, Šťáva
Chutě Aromatické, Jemné
Označení Reserva
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 43 %
Staření a stáří 5y, 6y
Lokalita
Rumový adventní kalendář 1423.dk 2022
Publikováno: 18. prosince 2022 Aktualizováno: 18. prosince 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 1.6 / 5. Hlasů: 5

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články