Aruba karibský ostrovní a přitom nizozemský rum. Matoucí? Možná. Aruba je totiž ostrov v Karibském moři na sever od Venezuely, který tvoří jednu z konstitučních zemí Nizozemského království. A právě tam, v tzv. holandském Karibiku, vytváří svou rumovou magii tento speciální, jediný nizozemský prémiový, melasový rum.

O rumu

‎V roce 2017 měli 4 bratři Sydowové (Hans, Franz, Erick a Klaus) a jejich přítel Alfonso Mora nápad vyrobit prémiový rum na Arubě. Jako poctu ostrovu Aruba. V názvu rumu je Papiamento – to je místní jazyk, který vznikl spojením afrického, španělského, portugalského, anglického, holandského jazyka a Arawak, řečí – kterou mluvili místní. Rum Papiamento Aruba Reserve je inspirovaný kulturou a příběhy tohoto malého ostrova.

Tento 40 % “dutch style” rum se destiluje z melasy na dvousloupcové destilační částečně měděné koloně. Rum se destiluje v dávkách, což umožňuje lepší kontrolu nad kvašením. Používají vlastní kmen kvasinek, který reaguje jen na 8 až 8,5 % alkoholu (oproti běžným 10 % a více). Na ostrově neroste cukrová třtina a proto se dováží z blízké Panamy. Je to blend blend rumů starých 3 až 15 let. Staření probíhá v sudech z amerického bílého dubu po bourbonu a Tennessee whiskey, a na závěr ještě sudy z francouzského dubu po španělském sherry.

Láhev a balení

Musím se přiznat, že mě příjemně potěšilo luxusní balení. Hodně připomíná třeba balení Zaky. Nádherná pevná krabice z tvrzeného papíru, žádný karton, se před vámi rozevírá a zavírá s magnetickým zavíráním. Nádherná tmavě modrá barva se zlatým písmem vyjadřuje pocit prémiového alkoholu. Zlaté písmo si ponechává elegantní buclatá láhev a přihazuje světle modrou voskovou pečeť. S tímto designem je to skvělý dárek.

Vůně a barva

Rum má barvu lesního medu. Vůně je velmi příjemná decentně nasládlá po tropickém ovoci, vanilce a s tóny javorového sirupu.

Chuť

Chuť je jemná, zakulacená, skvěle se pije a v chuti nic nepřekáží. V chutí ucítíte jemnou sladkost s tóny sladkého karamelu, vanilky a pomerančů a překvapivě dlouhým a hřejivým závěrem.

Shrnutí

Za cenu okolo 1 000 Kč je to myslím skvělý rum na pití, který poslouží skvěle jako dárek. Na příjemný večer s partnerem/partnerkou nebo přáteli je to skvělé pití a mohu ho doporučit. Pokročilé pijáky možná zklame nízkých 40 %, ale myslím, že tyto ambice Aruba nemá.

Info o rumu

Výrobce Bodegas Papiamento
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení Reserva
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 12y, 12y - 15y, 15y, 3y, Sudy po bourbonu, Sudy po sherry
Lokalita ,
Láhev k recenzi dodal
Jiří Rabel, Warehouse #1
Publikováno: 14. února 2021 Aktualizováno: 8. června 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 10

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články