Hodnocení

82 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné
Síla 40 %

Tento rum od Cihuatanu Obsidiana byl oficiálně představen na Travel Retail Trade v Cannes 2. října 2019. Má se jednat o cestovatelskou edici inspirovanou legendou o mayském obsidiánu, ten pro všechny Maye posvátný, protože ho vnímali jako posvátný kámen stvořený bleskem seslaným bohy. Mayové, považovali obsidián za dar od boha Xibalby, reprezentovaný dvouhlavým hadem. Joshua Singh ho přidal i jako vrchol rumového kalendáře 2020.

Bůh Xibalba
Výsledek obrázku pro obsidián
Jak vypadá obsidián v přírodě

Bohyně Itzpapalotl byla ztělesněním mayského obsidiánu, známého jako „obsidiánský motýl“, jehož ozdobná křídla byla vytesána z tohoto zvláštního kamene. Vstala z Xibalby, aby se starala o cestujících a chránila je svými křídly.

Výsledek obrázku pro Itzpapalotl godess
Bohyně Itzpapalotl

O rumu

Rum byl lahvován 2. února 2019 v Licorera Cihuatán v San Salvadoru. Je určený k prodeji v duty-free obchodech – na letišťích, hranicích a výletních lodí, a proto se stává, dle slov Cihuatánu, exkluzivním produktem.

Láhev

Prodává se v litrovém balení bez tuby a krabice. Láhev je elegantním v novém designu Cihuatanu. Barva je tmavší a dozlatova, ale ne tolik – tipuji decentní dobarvování.

Vůně a chuť rumu

Vůně je sice jemná, ale nepříliš vyladěná, lihovost alkoholu je tam cítit. Vůně je docela sladká a cítit můžete: liči, karamel, skořice, ořechy.

Podle oficiálních zdrojů tam najdeme Liči, čerstvé guarapo, skořice, kešu ořechy. Podle kolegů je to rum na běžnou spotřebu a možná více do drinků než na vychutnávání. S tím souhlasím, představte si o 60 % horší Nahual a máte chuť Obsidiany, která má svou neuhlazenou ostrost překvapivě silnou sladkost.

Cena

Do našich Duty Free obchodů, konkrétně na Hatích, se tato láhev dostala na přelomu listopadu a prosince 2019. 17. září 2019 vyjel do Evropy (Holandska) první kontejner s 3 300 rumy, odkud byl distribuován do dalších 10 evropských zemí.

Koupit si ho můžete i u nás za 1 799 Kč.

Info o rumu

Výrobce Cihuatán
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa
Chutě Aromatické, Jemné
Označení Limitovaná edice
Barva Zlaté (oro)
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 11y, 14y
Lokalita
Publikováno: 24. prosince 2020 Aktualizováno: 24. prosince 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Hlasů: 9

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

5 komentářů

  1. […] Tato relativně nová značka destilérky Licorera Cihuatán zajala Nahualem, single casky i levnějšími rumy, které nejsou přeslazené, ale chutí lahodí. Proto jsem netrpělivě čekal na další láhev. […]

  2. […] 43 %. Jsou tam zastoupeny spíše méně známější značky, byť tam jsou skvělé rumy jako Cihuatán Obsidiana, Rum Artesanal, Richland nebo Rum Nation. Je to typická degustační sada. Provede vás 10 méně […]