Zdravím všechny, dnes jsem si pro vás připravil trošku detailnější rozbor jednoho z dalších rumových témat, která se často probírají v různých diskuzích. Poprvé mě tento experiment napadl zhruba 2 roky zpět, kdy se v jednom facebookovém příspěvku řešilo právě téma dlouhodobě otevřených láhví. Pak jsem to však nějak vypustil z hlavy. Experiement jsem si znovu připomněl teprve nedávno v diskuzi na Facebooku, kde se řešily velké počty otevřených láhví ve sbírce.

Pro tento experiment jsem si uschoval 4 láhve (1 neplánovaně), které se v mé sbírce nacházely nejdéle, nebo zkrátka delší dobu. Chtěl jsem vzorky jak doslazovaných, tak nedoslazovaných rumů. Pak stačilo jen počkat nějaký ten rok a následně si sehnat vzorečky z aktuálně čerstvě otevřených láhví, abych je mohl porovnat. U testu skleniček a teplot jsem výsledek vcelku tušil, ale tady jsem byl opravdu zvědavý, jak experiment dopadne.

Pro co nejlepší výsledek jsem porovnal nejprve oba dva vzorky a sepsal si pocitové rozdíly. Následně jsem udělal několik pokusů slepé degustace (vůně i chuť), zda se vždy trefím do správného vzorečku díky zapsaným poznámkám. Tak jsem si ověřil, že jsem si ty rozdíly nevymyslel a opravdu je mezi oběma vzorky rozeznám.

Doorly’s XO

Je to “nejmladší” vzoreček ze všech 4 vybraných rumů. Láhev jsem otevíral v únoru 2019, kdy jsem si pro tento pokus ponechal poloprázdnou láhev a objednal si na pití novou. Novější vzoreček pochází z láhve, která se otevřela v listopadu 2020. Rozdíl je tedy 1 rok a 9 měsíců. Tento rum mám opravdu rád, baví mě jeho nasládlá vůně i chuť, ikdyž v něm nejsou žádná umělá aditiva.

Vzoreček z láhve 2020

Vůně lehoučce štípne v nose, ale jinak je příjemně jemná. Výrazné je dřevo, karamel, med, tropické ovoce a vanilka. V pozadí o sobě dá vědět i sherry, jemně kakao a kouřová stopa s ořechy.

Chuť je jemná, nasládlá, příjemná. Zejména cítím dubové dřevo, vanilku, karamel, lehce sherry a ovoce. Závěr je středně dlouhý, příjemně výrazný a dřevitý se sladkým závanem medu.

Srovnání se vzorkem z února 2019

Rozdíly jsou spíše minimální, tedy nebudu rozepisovat vůni a chuť zvlášť. Kupodivu mi déle otevřená láhev přijde pocitově ostřejší, dřevitější a více “svěží” oproti té nové. A to jak v chuti, tak ve vůni. Profil nově otevřené láhve je hladší, jemnější, více po karamelu a vanilce. Rozdíl není tolik výrazný, ale vždy jsem vzorky ve slepé degustaci od sebe rozeznal. Barevně je starší vzoreček maličko tmavší.

Můj další vcelku oblíbený rum. Zde jsem si uschoval zbytek v láhvi pro pokus cca dva roky zpět, láhev se však otevírala v den mojí svatby jako takový zlatý hřeb večera. Bylo to dne 16. června 2017. Nový vzoreček pochází z láhve rozdělané v říjnu 2020. Rozdíl je tedy cca 3 roky a 4 měsíce.

Vzoreček z láhve 2020

Vůně je jemná, sladší, vyzrálá. Cítím výrazné dřevo a karamel. To doplňuje tropické ovoce (zejména banán), vanilka a kakao. V pozadí je cítit i lehká kořenitost, kouřovost a náznak kokosu.

Chuť je jemná, nasládlá, poměrně dost dřevitá. Velmi výrazný je karamel s vanilkou, dubovým dřevem a náznakem tropického ovoce. Nechybí ani medový závan s kouřem a takovou máslovou krémovou dochutí. Závěr středně dlouhý, ne příliš výrazný.

Srovnání se vzorkem z června 2017

Rozdíly jsou opět spíše decentní, ale znát jsou. Přijde mi, že je vzoreček z déle otevřené láhve výraznější, více dřevitý a kouřový ve vůni. Naopak novější vzoreček je jemnější, cítím více vanilky a karamelu ve vůni. V chuti je to však již obráceně. U staršího vzorečku je chuť již o něco málo méně výrazná, lehce “slabší” a “vodovější” a cítím v ní lehkou citrusovou kyselost, která mi u novějšího vzorku chyběla. Ačkoli jsou rozdíly opět minimální, slepou poznávačku ve vůni i v chuti jsem vždy rozeznal správně. Barevně je starší vzoreček opět lehce tmavší.

Plantation XO

Toto je poměrně univerzální rum do začátků, který má hezké balení a vcelku dobře pitelný obsah. Je tedy pravda, že je rum poměrně sladší (kolem 30g/l cukru) a někomu může vadit výraznější kokosová stopa. Prodává se také v sadě se super skleničkami na rum. Moji láhev tohoto rumu jsem otevíral v březnu roku 2017. Nový vzoreček je z láhve otevřené v prosinci 2020. Rozdíl je tedy 3 roky a 8 měsíců.

Vzoreček z láhve 2020

Vůně je velmi ovocná, sladší a svěží. Výrazný je karamel, med, vanilka a zejména kokos, který vám zaplní všechny vaše čichové receptory. Zaznamenal jsem však ještě ovocné aroma, zejména citrusy, ananas a zralé banány. V pozadí mi pak lehce zavoněl i muškátový oříšek.

Chuť je také poměrně sladší a dost jemná. Opět velmi intenzivní kokos a vanilka spolu s karamelovým základem. I zde můžete ucítit tropické ovoce jako velmi zralé banány, citrusy a také něco více voňavého, možná mango. Závěr je sladší a spíše kratší s takovým medovým závanem v kombinaci s kokosovými sušenkami.

Srovnání se vzorkem z března 2017

Zde byl rozdíl patrný již při nalévání a to rozdíl vizuální. Starší verze měla totiž lehce zakalenou barvu. Co se týče vůně, nezaznamenal jsem nějaké velké rozdíly. Zmíním pouze o něco méně výrazný profil u staršího vzorečku. V chuti také jen decentně méně výrazný projev a lehce sladší nádech u staršího vzorečku. Zde jsou rozdíly opravdu minimální. Musel jsem se více soustředit, ale opět jsem vzorečky od sebe při slepé degustaci vždy rozeznal.

Don Papa 7y

Tento rum jsem v plánu do srovnání dávat ani neměl, dostal se sem vlastně náhodou. Projížděl jsem fotky z počátků mé rumové sbírky a zahlédl tam právě Dona Papu, kterého jsem otevíral v dubnu 2016. Je to tedy nejstarší otevřený a doposud dochovaný rum, který ve sbírce mám. Je to díky tomu, že jsem ho minimálně rok až dva vůbec nepil. Tedy ideální kandidát pro takovéto srovnání. Od kamaráda jsem získal vzoreček z láhve, kterou otevíral v prosinci 2020. Rozdíl doby otevření obou láhví tedy činí dlouhé 4 roky a 8 měsíců.

Vzoreček z láhve 2020

Vůně je poměrně dost sladká, hodně navoněná a ovocná. Velmi výrazný je med, vanilka, kokos a tropické ovoce. Nejvíce mi vůně připomíná ovocné žvýkačky Hubba Bubba, bonbony a marshmallow. Vůně je opravdu dost výrazná, sladká a navoněná.

Chuť je dost podobná, jako vůně. Je dost sladká, jemná, hodně po medu, a tropickém ovoci. Poměrně dost výrazné jsou především citrusy a takové to voňavé zralé ovoce. Velmi dominantní je také vanilka a vcelku také kokos. I zde mi chuť evokuje ovocné žvýkačky, bonbony či marshmallow.

Srovnání se vzorkem z dubna 2016

I zde je podobnost obou vzorků dost velká. Ve vůni je starší vzoreček o něco méně výrazný. Cítím méně ovoce, “žvýkaček”, ale zase více vanilky. Ani v chuti nejsou žádné velké rozdíly. U staršího vzorku je jen o něco méně výrazná a sladká chuť. Při slepé degustaci jsem se jednou spletl u vůně. V barvě není prakticky žádný rozdíl, ale na dně staré láhve jsem objevil několik nečistot či usazenin.

Shrnutí

Na toto srovnání jsem se opravdu těšil, jelikož mě samotného zajímalo, jak se vlivem času může rum v otevřené láhvi změnit. Nebo zda budou rozdíly ve starším i novějším vzorečku zanedbatelné.

Obecně lze říct, že pro běžného konzumenta (pijana, alkoholika, požitkáře,..) jsou rozdíly i po několika letech otevřené láhve zanedbatelné, ne-li nulové. Pokud byste mi nalili Doorly’s XO ze 4 roky staré otevřené láhve a nic k tomu neřekli, s chutí jej vypiji a nebudu nic namítat. Pokud však vezmete vzorky k přímému srovnání a máte již něco oddegustováno, menší rozdíly rozeznáte. U déle otevřených láhví sladších rumů jsem zaznamenal méně výrazný celkový projev. U starších a méně sladkých rumů zase o něco ostřejší a dřevitější profil.

Tedy z mého pohledu se nemusíte bát rumů, které vám leží poloprázdné ve vitríně již nějaký rok. Pokud vám v láhvi zbývá opravdu u dna, je fajn rum vypít, nebo jej přelít do menší nádoby, aby se omezilo množství vzduchu v láhvi. Samozřejmě myslete i na to, že je potřeba mít rumy dobře uskladněné. Ideálně se vyhýbat přímému slunečnímu svitu a zbytečnému vlhku. Pokud má láhev korkový uzávěr, není na škodu ji občas obrátit a navlhčit tím korek.

Již jsem si loni odložil další vzorečky stranou, tentokrát jeden agricole rum a jeden navy silnější rum. Jsem zvědavý, co s nimi zub času udělá.

Publikováno: 8. ledna 2021 Aktualizováno: 10. ledna 2021
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 35

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články