Hodnocení

78 %
Lokalita
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Síla 40 %

Přiznám se, že ze skupiny sladkých rumů mám k Dictadoru XO stejnou slabost jako k rumům Dos Maderas. Ochutnával jsem je na několika akcích, před časem jsem i zakoupil domů a nyní jsem uvítal možnost o těchto XO dvojčatech napsat recenzi. Pokud vás zajímá něco o značce Dictador, mrkněte na stránku o Dictadoru.

Zajímavé je, že kolumbijská značka Dictador vytvořila hned 2 XO rumy. V době, kdy do společnosti vstoupil nový investor (z Polska), chtěl master blender udělat jen XO s názvem Perpetual. Investoři chtěli jít trošku progresivnější směrem, tak se rozhodli pro dvě láhve, tak vznikl i Insolent.

Název Perpetual (zlatá láhev) – odkazuje na rodinnou tradici, a nekončící výrobu rumů v Kolumbii (již 3. generace rodiny Parra). Oproti tomu Insolent (můj oblíbený – stříbrná láhev) – v překladu bychom asi řekl drzý, arogantní, možná i urážející odkazuje na to, že v Distileria Colombiana, chtěli udělat něco hodně jinak.

Oba 2 rumy se destilují (až čtyřnásobně) z medu z cukrové třtiny v jihoamerické Kolumbii v Distileria Colombiana poměrem 70 % kolony (column-still) a 30% kotle (pot-still), stejně jako všechny rumy Dictador. Fermentace probíhá vlastním kmenem kvasinek. Oba 2 rumy jsou 40 % blendy (na 40 % jsou rumy ředěné demineralizovanou vodou) a jsou stařené na 25 až 35 let v dubových sudech v blízkosti města Cartagena de Indas.

Tak trochu jiná solera

Dictador používá metodu staření, která se liší od běžně známé solery (uváděla se dřív na láhvích). Nechme mluvit Tomáše Chudomela z Dictadoru:

Každý rok se založí lineární systém staření pro nový Dictador rum. Po nějakém čase, kdy začne být odpařování čitelné, se rum dolévá stejně starým rumem, opatrně smíchá a nalije zpátky do sudů “do plna”. To nám dovoluje bojovat s vypařováním – tzv. angel’s share (andělská daň) a také mít reálnější údaj na etiketě ohledně věku rumu tzv. age statement.Tomáš Chudomel, Brand Manager Czech Republic, Dictador Europe Ltd.

Zajímavé je, že navzdory příjemné sladkosti rumy nejsou ničím uměle dobarvované ani doslazované. Je v nich jen “přirozená” sladkost ze sudů. Udává se kolem 0,05g/l. Překvapilo mě to, ale testy hustoměru to potvrzují. Podle Dictadoru by to bylo přímo proti ideálům master blendera Hernana Parry, kdyby to bylo jinak. Za což rozhodně tleskám.

Srovnání barev obou XO rumů

Kolik lahví ročně Dictador vydá? Nedokázali říct, ale víme že:

V tuto chvíli je kolem 100 000 sudů v palírně – díky tomu máme zásobu jedněch z nejstarších rumů na světě. Zásobu jedněch z nejstarších rumů máme díky dlouhé rodinné tradici (od roku 1913). Kdy rodina Parra palírnu založila a předávala si zkušenosti až po současnou 3. generaci. … Každý rok přibyde o 30 % více sudů.Tomáš Chudomel, Brand Manager Czech Republic, Dictador Europe Ltd.

Dictador XO Perpetual

Perpetual dozrává v sudech po americkém dubu po bourbonu, ale finišován je v sudech po sherry.

Vůně a chuť

Tento rum má krásnou tmavou mahagonovou barvu. Ve vůni (která je slabší) najdete med, kávu a vanilku. V chuti najdete opět hořkou čokoládu. koření a trochu dřevitosti z dubu. Rum je velmi příjemný a sladký, ale – fakt to musím říct – ve srovnání s Insolentem – chuťově méně zajímavý.

Dictador XO Insolent

Insolent dozrává v sudech z amerického dubu a finišuje se v sudech po portském. Sudy byly několikrát “vypalovány” – dřevo vevnitř sudu karamelizuje – tím mu dodává dodává zmíněnou sladkost.

Vůně a chuť

I tento rum má krásnou tmavou mahagonovou barvu. Ve vůni (která je silnější, rozmanitější) najdete med, karamel, vanilku a dřevitost dubu. Všechny tóny najdete i v chutí, ale neuvěřitelně dobře sladěné a chuť je velmi zajímavá, sladká i dřevitá i silná zároveň. Je to rum, která vás vyzývá si nalít další skleničku, a další … a další …. 🙂

Ocenění

Asi nemá cenu to zastírat. Tenhle rum získává ocenění na všech možných rumových soutěžích, 2012 v Las Vegas, 2013 v Miami a Orlandu a na RumRatings má Perpetual 8,3 a Insolent 8,5.

Shrnutí

Asi jste pochopili, že kategorie sladkých rumu španělského typu mě XO od Dictadoru nezklamaly. Je to tak a můj oblíbenec je Insolent, ten tedy doopravdy doporučuji. Jejich cena okolo 2 000 Kč by myslím mohla být o pár stovek lepší, ale tak jako tak nezklame. Pořád mi to přijde přiměřené.

Pokud by vás zajímaly další zajímavé řady od Dictadoru, tak bych neměl zapomenout ani na to, že existuje řada Best Of (jedna z nich recenzována), a také 2 Masters (chutnal jsem a byl jsme nadšen) a nejnovější Wixárika.

Info o rumu

Výrobce Dictador
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Pot still
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Označení XO
Barva Zlaté (oro)
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří Solera, Sudy po bourbonu, Sudy po portském, Sudy po sherry
Lokalita
Láhev k recenzi dodal
Tomáš Chudomel, Dictador
Publikováno: 15. května 2020 Aktualizováno: 19. května 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Hlasů: 7

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články