Haiti

Haiti, plným názvem Republika Haiti, je stát v západní části ostrova Hispaniola v Karibském moři v souostroví Velké Antily. Na východní části ostrova se nachází Dominikánská republika, s níž má Haiti 360 km dlouhou suchozemskou hranici. Ayiti bylo jméno původních obyvatel pro hornatou západní část ostrova.

Na Haiti se vyrábí zemědělský rum z čerstvé šťávy z cukrové třtiny. Na rozdíl od Západní Indie je zkvašený mošt silnější (7 % objemu) a destilace probíhá za dvojího tepla. Z destilačního zařízení vychází rum s 90 % čistého alkoholu (oproti 70 % u rumů z Martiniku nebo Guadeloupu).

První moderní rum byl destilován na plantážích cukrové třtiny v Karibiku v 17. století. Otroci na plantážích zjistili, že melasa, vedlejší produkt procesu rafinace cukru z cukrové třtiny, kvasí na alkohol. Ačkoli se uvádí, že rum byl vynalezen na Barbadosu na počátku 16. století, první cukrovary v Karibiku byly založeny na ostrově Hispaniola v roce 1516, takže se tento koncept mohl rychle rozšířit po celém území, které je dnes známé jako Haiti.

 

Recenze/srovnání: Clairin Casimir, Vaval, Le Rocher, Sajous, Sonson a Communal    

Recenze/srovnání: Clairin Casimir, Vaval, Le Rocher, Sajous, Sonson a Communal

Tak dneska jedeme Haiti. Rum z Haiti buď milujete nebo nesnášíte. A když napíšu ještě slova bílý rum destilovaný ze šťávy z cukrové třtiny a pot-stil, tak jedna část čtenářstva okamžitě odejde a ta druhá (ta moje) se rozechvěje nadšením. Nebudu tentokrát psát tolik omáčky o jednotlivých rumech, jelikož mám 6 vzorků a bylo by toho příliš moc. Navíc to již skvěle zvládl kamarád Jaroslav Pisklák a můžete si vše dohledat v jeho nedělním rumovém okénku zaměřeném právě těmto rumům. Takže přátelé, hurá na rumy Clairin.

Číst dále
Recenze: Providence “First drops” Haitan Rum Blanc    

Recenze: Providence “First drops” Haitan Rum Blanc

Tak dneska jedeme Haiti. Rum z Haiti buď milujete nebo nesnášíte. A když napíšu ještě slova bílý rum destilovaný ze šťávy z cukrové třtiny a pot-stil, tak jedna část čtenářstva okamžitě odejde a ta druhá, ta moje, se rozechvěje nadšením. Takže přátelé, jaký je Providence?

Číst dále
Mezinárodní den rumu je 16. srpna    

Mezinárodní den rumu je 16. srpna

Každý rok na 16. srpna vychází mezinárodní den rumu. Nejprodávanější značkou je Tanduay a Bacardi a ročně se vypije 1,4 biliónů litru rumu. Rumu se ročně prodá za 14,390 miliard USD. Rum je druhý nejoblíbenější alkohol na světě a nyní rostě 10 % každý rok. Prodej rumu ve Spojeném království přesáhl 1 miliardu liber (1,2 […]

Číst dále