Původ rumu

Dominikánská republika. „Kirk and Sweeney“ byl dřevěný škuner, který byl známý zejména během prohibice. Pašoval totiž rumy z karibské oblasti do Spojených států během prvních let Velké Prohibice v USA. Většinou, než vplul do vod Spojených států, škuner Kirk and Sweeney zakotvil na tzv. „Rum Line“ (okraji vod spadajících do jurisdikce USA) a prodával rum menším lodím, které zastavily po jeho boku. Menší lodě byly rychlejší a ovladatelnější než flotila pobřežní stráže a tak snáze pašovaly rum na břeh. Roku 1924 byl však škuner s velkou nakládkou karibského rumu zajat pobřežní stráží. Poté byl přejmenován na „Chase“ a až do pozdních 40.let sloužil potřebám US Coast Guard.

Proces výroby rumu začíná ručně sklizenou vysoce kvalitní cukrovou třtinou. Vedlejší produkt cukrové třtiny „Blackstrap Molasses“ je poté pečlivě fermentován a destilován. Rum zraje minimálně 18 let (skutečně 18 let, nikoli metodou solera) v dubových sudech v cihlových domech lihovaru.

Vůně

Je příjemně jemná a sladší. Dřevo je cítit spíše okrajově (oproti Kirk and Sweeney 23y). Cítím i sherry složku se sušeným ovocem a vanilkou.

Chuť

V chuti je dřevo znát již výrazněji. Celkově se chuť nejeví tak sladce, jak tomu bylo u vůně. Dominantní je rozhodně vanilka, kterou je celý rum příjemně provoněný. Do toho se míchají stopy sušeného tropického ovoce. Závěr je středně dlouhý a na patře zůstává aroma sherry a dřeva. Rum obsahuje 40% alkoholu a není nijak uměle doslazován.

Láhev

Láhev je skvělá….masivní sklo, krásně kulaťoučká 🙂 Hrdlo obvázané jutovým provázkem, uzavřeno přírodním korkem. Nesmí chybět ani cedulka s číslem láhve a dalšími informacemi. Skvěle se drží v ruce a působí opravdu robustním dojmem.

Cena

Běžně se dá láhev sehnat kolem ceny 1300,- Kč.

Závěr

Rumy Kirk and Sweeney jsou dle mého názorů velmi povedené. Výhoda je určitě to, že nejsou doslazované a rok na láhvi opravdu odpovídá době staření (nejde o metodu solera). A i tak jsou za velice přijatelnou cenu. O maličko více mi chutná 23y, ale i tento 18y je velice povedený rum. Pokud máte raději nedoslazované rumy a ke značce Kirk and Sweeney jste zatím neměli možnost se dostat, rozhodně vyzkoušejte.

Info o rumu

Výrobce Kirk and Sweeney
Typ výroby Melasa
Chutě Kořeněné
Barva Tmavý rum
Lokalita
Publikováno: 6. ledna 2020 Aktualizováno: 6. ledna 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Hlasů: 26

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články