Na přelomu února a března 2023 jsme navštívili s partou rum geeků Mauritius a navštívili jsme všechny jeho destilérie a z těchto návštěv vznikly články na tomto webu. Jako první v pořadí nás čekala destilérie Gray’s, nejznámější na ostrově, a my jsme měli výjimečnou příležitost ji vidět a přinést vám unikátní poznatky.

Každý kdo navštíví ostrov Mauricius, plným názvem Mauricijská republika, tak Vám řekne, že navštívil jedinou palírnu, a to Chamarel. Tato turisticky nejoblíbenější destilérka, je pojmenována po přilehlém městě v okolí. Její vznik je datován roku 2008. Je to jedna z nejmladších palíren v této zemi. Ve svém logu tato společnost má nejvyšší horu tohoto ostrova.

Na tomto ostrově, který leží v Indickém oceánu asi 2 000 km jihovýchodně od afrického kontinentu, můžete naleznout celkově 12 odrůd cukrové třtiny. Z toho ale pouze 5 se používá na zpracování rumu.

Samotná palírna se označuje jako single estate rum, což tedy znamená, že zpracovává na svoji produkci pouze vlastní cukrovou třtinu. Proto také používají na výrobu pouze čerstvou šťávu z cukrové třtiny. Proto se zde destiluje pouze v období sklizně od září do prosince. Pro většinu z nás, kteří pracují v kanceláři nebo v autě, je jen těžko představitelné, že většina sklizně probíhá ručně, což je ve srovnání našimi sedavými zaměstnáními je strašlivá práce. Je to hlavně z důvodu špatné prostupnosti terénu. To že není Chamarel velká továrna, svědčí i fakt, že v roce 2022 měli jen 51 ha polí s cukrovou třtinou. To však na pokrytí jejich produkce v tomto roce stačí.

Pojďme se podívat na samotnou výrobu. Poté so zpracují čerstvě sklizenou třtinu na šťávu, přichází fermentace, která zabere 48 hodin. V této přízemní útulné palírně naleznete jak destilační kotel tak i kolonu. Co je ale zajímavé, že v tomto regionu na rozdíl od toho karibského, nenajdete tzv. Double retort pot still, ale vždy jen klasický pot still, který se používá na cognac nebo single malt whisky.
Zdejší kolona, která se používá hlavně, má 24 pater, nebo chcete-li táců. Celkový výška je 7 metrů. Což není nikterak industriální monstrum a proto ponechává dostatek aromat ve finálním destilátu.

Čerstvý destilát poté ředí na sílu 70 % alkoholu a ukládají ke zrání. Nejčastěji zde můžete najít sudy po koňaku, bourbonu či sauternes. Tím to ale nekončí. Jsou k vidění i sudy nové z francouzského dubu, po portském nebo dalších fortifikovaných vínech. Zdejší podnebí je vlídné k turistům, ale už méně k sudům s rumem. Zdejší andělská daň je v průměru 8 až 10 % ročně. Což je srovnatelné s Karibskou oblastí.

Většina produkce palírny Chamarel je prodána na ostrově. Hlavně žíznivý turisté se postarají o největší odbit. Na export jde je zlomek výroby. To, že destilerka žije se zdejším prostředím, je vidět i na tom, že ji založila rodina, která zde žije, i když má francouzské kořeny. Současný syn zakladatele a master blender v jedné osobě Olivier Couacaud, je nejraději ve warehousu a věnuje se své práci. 

Autorem textu je z drtivé většiny alkoholog Viktor Gleich a také Pavel Ungr (zakladatel RumRock.cz), který je autorem všech fotografií.

Publikováno: 8. května 2023 Aktualizováno: 8. května 2023
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články