Hodnocení

80 %
Lokalita ,
Chutě Jemné, Kořeněné
Síla 37,5 %

Původ rumu

Barbados, Jamajka. Co znamená Duppy Share? Tzv. Duppies jsou karibští duchové z Jamajky, kteří jsou ovládáni nezvladatelnou touhou po rumu. Během let, co destilát zraje v sudech, se část z něj v důsledku vypařování vytratí. Běžně se tomu říká angel share (podíl věnovaný andělům). V Karibiku je to ovšem jinak, protože podle karibských legend se temní Duppies snášejí na sklady rumu a kradou ten nejlepší díl z rumu. Podle nich je rum pojmenován.

Duppy Share Spiced je směs prémiových rumů pocházejících z palíren Worthy Park Estate (Jamajka) a Foursquare Distillery (Barbados). Jamajská 100% Pot Still složka zraje celkem 3 roky. Složka z Barbadosu (Column Still i Pot Still) zraje celkem 5 let v dubových sudech po bourbonu. Rum není nijak uměle modifikovaný. Vychází tedy ze základního Duppy Share a liší se zejména přidanými přírodními složkami jako ananas, kolový ořech a koření.

Vůně

Je příjemně jemná a sladká. V základu cítím hned z zpočátku med a lehce i dřevo. Nejvíce dominantní je rozhodně tropické ovoce (zejména ananas a sladší citrusy), v pozadí pak i vanilka se skořicí a celkově taková zajímavá kořenitost. Jde cítit i taková jemně pikantní složka, za mě by to mohl být zázvor.

Chuť

Při prvním doušku vám celá ústa zaplní ovocitý sladší nádech. Ananas a citrusové plody jsou opravdu osvěžující a působí na mě čerstvě (ne uměle). Skutečně je zde znát podobný nádech jako u Plantation Pineapple. Zde mi však přijde, že je ještě něco navíc. Je to ta zajímavá kořenitost, možná ten kolový oříšek (nevím jak chutná), možná zázvor. Ale funguje to vše dobře. Pokud se člověk opravdu hodně soustředí na chuť, najde tam i tu typickou esterovou stopu, ale jen opravdu decentně v pozadí. Ani dřevo již není tolik výrazné. Závěr není příliš dlouhý či výrazný, ale to ani nebyl určitě záměr tohoto rumu. Rum obsahuje 37,5% alkoholu a není uměle modifikovaný.

Láhev

Tvarově velmi podobná klasickému Duppy Share rumu, ale je o něco vyšší. Opět nechybí veliká etiketa, na této je dominantní tančící krokodýl. Celkově mi tato láhev i rum přijde taková rozverná a živá. Máte chuť si udělat dobrý drink a také si zatančit. Rozdíl najdete ještě i v uzávěru, jelikož u klasického rumu máme korek a u verze Spiced je šroubovací.

Cena

Již se prodává i u nás za cenu kolem 650,-Kč.

Závěr

Tuším loni jsem prohlásil, že je rum Miracielo zatím nejlepším spiced rumem, jaký jsem pil. Dnes bych tuto větu určitě přehodnotil. Duppy Share Spiced mě vážně baví. Velmi dobře se pije, zkoušel jsem i chlazený a taky super. Určitě s ním vyzkouším i nějaké drinky a podám pak report. Je to chuťově zajímavý a netradiční spiced rum a pokud máte rádi ananas (či přímo Plantation Pineapple), měl by vám zachutnat. Jako bonus pro mě je 100% přírodní složení bez umělých aditiv. Jen tak dál The Duppy Share.

Info o rumu

Výrobce Duppy Share
Typ Britský typ
Typ výroby Column still, Pot still
Chutě Jemné, Kořeněné
Označení Spiced
Jedinečnost Blend
Síla 37,5 %
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita ,
Publikováno: 19. srpna 2020 Aktualizováno: 13. listopadu 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hlasů: 4

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články