Hodnocení

85 %
Lokalita
Chutě Jemné, Sladké
Síla

Původ rumu

Panama. Kolekce Zaka Rumů je poctou pěstitelům, farmářům a producentům, kteří si tradice svého umění předávají po generace. V tradiční Voodoo kultuře je Zaka známý jako bůh rolnictva a zemědělství. Často je vyobrazený jako prostý muž či rolník oblečený v modrém hávu nesoucí na rameni velkou košovou tašku („macoute“ nebo „diacoute“), která je charakteristická pro rolnické ostrovy. Jde o ikonickou postavu, která vytváří duchovní spojení mezi producentem a milovníkem rumu. Tento bůh hraje téměř mystickou roli v historii rumu, včetně pohledu na pěstitele, jeho oddanosti tvrdé práci a jeho vášni kultivovat půdu pro jemnou produkci.

Ve srovnání s Trinidadem a Mauriciem přišla výroba rumu na Panamě mnohem později (1908). Zasloužil se o to španělský přistěhovalec Don José Varela Blanco, který založil první mlýn, který byl používán k mletí cukrové třtiny ve městě Tekel.

Zaka Panama Rum má své kořeny v samém srdci provincie Herrera na poloostrově Azuero, kde se stále vyrábí nejlepší rum této země. Nachází se v krásném údolí vesnice Pesé, kde její obyvatelé obnovili tradičního ducha výroby rumu s respektem k tamní krajině a jejím plodům.
Při výrobě je použita především dvojitá kotlíková destilace, rumy jsou stařeny 7-10 let v sudech z amerického bílého dubu, ve kterých dříve zrál bourbon.

Vůně

Zpočátku se zdá maličko lihová v nose. Po chvilce se však zjemní a je příjemně nasládlá. Cítím především karamel, med a dřevo. Následně se krásně rozvine i květinové a ovocné aroma. V pozadí jsem zaznamenal také vanilku, lehoučce kokos a decentní závan čokolády.

Chuť

Při prvním doušku lehce pichlavá na jazyku. Chuť se pak příjemně rozvinula do takové nasládlé, dřevité podoby (v porovnání s Mauriciem a Trinidadem se zdá nejvíce sladká). Dominantní je zde dřevo s karamelem, dále se do popředí dostávají i tóny tropického ovoce, květin, vanilky a lehce pepře. Závěr je překvapivě delší, než bych očekával. Krom dřeva a nasládlé karamelové chuti v něm cítím i stopy ořechů. V úplném závěru mi zůstává na patře i lehce nahořklá dochuť.

Láhev

Značka Zaka má design láhví opravdu perfektně vymyšlený. Líbí se mi příběh, líbí se mi ty barvy a i celé otevírací balení, ve kterém je láhev uložena. Jak jsem psal již u původu, na etiketě je vyobrazený bůh Zaka. Krabice je navržena do několika odstínů červené barvy s bílou (Mauricius a Trinidad mají barvy jiné). Uvnitř naleznete i nějaký ten text s příběhem o tomto rumu. Láhev není nijak číslovaná, ačkoli výroba je omezena na počet 3500 ks.

Cena

U nás pořídíte tuto láhev do 1000,- Kč třeba na Alkohol.cz.

Závěr

Donedávna pro mě prakticky neznámá značka. Nicméně v ceně do 1000,-Kč je to velice zajímavý počin. Líbí se mi design, rumy mají svůj příběh i tradici a jsou bez obsahu umělých aditiv. I po chuťové stránce je Panama velice povedený rum, za mě asi nejlepší z celé čtveřice (včetně limitky El Salvador). Jsem zvědavý, jestli nám značka představí další zajímavé rumy a destinace.

Info o rumu

Výrobce Zaka
Typ Španělský typ
Typ výroby Pot still
Chutě Jemné, Sladké
Označení Limitovaná edice
Balení Degustační adventní alkoholové/rumové kalendáře
Jedinečnost Blend
Staření a stáří Sudy po bourbonu
Lokalita
Publikováno: 13. září 2020 Aktualizováno: 13. září 2020
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Jiří Naller Jsem fotograf a milovník rumů. Jsem zakladatel rumové skupiny Rum a vše kolem něj. Rád experimentuji a snažím se vnášet do fotografií (nejen rumů) netradiční prvky a originální pojetí.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články

Vaše názory

Jeden komentář

  1. […] jsou mé oblíbené rumy. I když mám raději Panamu, ani celá série není zlá. krásné balení, krásný příběh a pohodový […]