Přiznám se, že Abuelo jsem měl rád vždycky a docela rád se k nim vracím, zejména k Two Oaks nebo trojici finišovaných lahví. A přijde mi, že se možná neprávem opomíjejí, přestože mají jak sladší tak sušší kousky a přitom perfektně chuťově vyladěné – ve své kategorii. Pojďme se tedy na tyto rumy podívat.

Historie značky Abuelo

Rum Abuelo pochází z Panamy. Palírna leží v oblasti Herrera na jihu země a nazývá se Hacienda San Isidro. Zakladatel Jose Varela Blanco, pocházel ze Španělska přišel do Panamy na konci 19. století. Samotné datum založení San Isidra je rok 1908, kdy Jose Varela zakládá  statek s cukrovou třtinou a palírna se přidává až na přelomu 20. -30. let. Samotná značka Abuelo, vzniká v 50. letech. Pojmenování dostala po členu rodiny, který byl vyhlášen svojí řemeslnou prací a všeobecnou popularitou. Jeho podobiznu můžete najít na etiketě každé lahve. Jeho přezdívka „ abuelo“, tedy dědeček, se stala předlohou pro název tohoto rumu.

Výroba rumu Abuelo

Samotné stavení San Isidro se nachází uprostřed polí s cukrovou třtinou. Ta je sklízena v období od ledna do května jak ručně tak strojově. Samotná palírna produkuje z čerstvé šťávy zajímavou pálenku, která se nazývá Seco. Ta je ale primárně určena na lokální trh. Rumy Abuelo jsou míchány z melasového rumu a je do nich přidáno velmi malé množství rumu z čerstvé šťávy. Samotná fermentace probíhá 48 hodin a následně jsou se destilují kontinuální způsobem, a to jen přes jednu kolonu, na 78 až 82%. 

Staření rumu

Všechny rumy se staří v sudech z amerického dubu po americké whiskey. Vyšší edice poté „ finišují“ v různých typech sudů. Například láhev Two Oaks dozrává po dobu 9 měsíců v extra vypálených a nových sudech. Speciální XV collection dozrávají po koňaku, portském a sherry. Tato doba zrání je však vykoupena andělskou daní  kolem 10%.

Řada rumů Abuelo

Už jsem zmínil, že mám Abuela docela rád, patří do kategorie sladších rumů španělského typu, ale najdeme zde i rumy sušší a samozřejmě i sladší. Na závěr vám prozradím své favority. Všechny rumy Abuelo mají jantarovou barvu a voní jak jemně nasládle po vanilce a karamelu, tak i mírně dřevitě po dubu. Samozřejmě vůně se mírně liší, od silnějšího neukotveného alkoholu, až po sušší dřevitost, i finishů po daných sudech, až po výraznou sladkost u Centurie. Podobný vývoj najdete i u chutí.

Abuelo Aňejo

Takový divočejší, mladý lihovější rum, který bych doma sám nepil, ale mohl by svou práci odvést v míchaných drincích. Nicméně věřím, že v Panamě při horkém večeru může odvést svou práci, podobně jako některá levnější piva u nás. Určitě bych na běžné pití nezavrhoval, ani nedoporučoval.

Abuelo 7

Stařený rum, který je, když použiju klasifikaci Jardy Piskláka, perfektní k ohni nebo grilování. Rozhodně vás neurazí, jeho staření už je znát, a není ani moc sladký. Ideální k masu, steakům a i na takové popíjení s kamarády. V chutí navíc přibudou rozinky a skořice.

Abuelo 12

Bezva láhev. Mám ji rád a funguje ve vůni i chuti perfektně, protože v ní navíc cítíme trochu tabáku, nebo obecně nakouřenější tóny. Ideální kombinace pro večerní posrkávání u Netflixu, protože u Gejgala by mě s tím vyhodili 🙂 Velice vyvážený rum.

Abuelo XII Two Oaks

A přichází moje láska, sušší, ale o to lepší Abuelo XII Two Oaks. Má mé doporučení. Ale na tenhle rum, už máme perfektní recenzi of Jirky Nallera, tak se na ni podívejte.

Abuelo XV Oloroso, Napoleon, Tawny

Někdo tyhle finiše nemá rád, já je můžu. O mě se ví, že miluju finiše po víně, sherry nebo koňaku. Tady si Abuelo nachystalo všechny 3 a já samozřejmě mlaskám blahem. Nejsou tak suché jako Two Oaks, jsou sladší a chuťově rozmanitější a zajímavější a díky různými finišům si vybere opravdu každý.

Abuelo Centuria

Zde za mne mírné zklamání – hodně sladký rum, asi nejsladší od Abuela, a za mě chuťově trochu plytký i když je to 30. letá solera. Ty 3 finiše nebo Two Oaks téhle lahvi docela natrhne prdel. Aspoň dle mne. Cenu si v mých očích neobhájí.

Shrnutí

Myslím si, že rumy Abuelo jsou solidní rumy španělského typu, kdy 12, Two Oaks nebo finiše vyskakují až do nadprůměru. Pokud vám sedí jemné nasládlé nebo sladší rumy španělského typu, je to určitě něco pro vás. Nečekejte divočinu z Haiti nebo Jamajky nebo silná procenta alkoholu, to bychom byli úplně jinde, ale svou roli ve své kategorii Abuelo plní velmi dobře.

Pozvánka

Pro ty, kteří by se chtěli osobně potkat s Cristobalem Srokowskim, globálním ambasadorem Abuelo, bude určen degustační večer v baru La Casa de la Havana Vieja ve čtvrtek 19.5. od 20 hod. Kromě cocktailů z Abuela bude možnost samozřejmě ochutnat i rumy samotné a popovídat si o nich jak s Cristobalem, tak z českým ambasadorem Viktorem Gleichem. Už teď je o událost velký zájem, proto neváhejte a zarezervujte si svoje místo na emailu baru info@casahavana.cz.

Info o rumu

Výrobce Abuelo - Varela Hermanos
Typ Španělský typ
Typ výroby Column still, Melasa, Šťáva
Chutě Aromatické, Jemné, Sladké
Barva Zlaté (oro)
Balení Krabice
Jedinečnost Blend
Síla 40 %
Staření a stáří 12y, 15y, 30 y, 7 y, Sudy po bourbonu, Sudy po koňaku, Sudy po portském, Sudy po sherry
Lokalita
Publikováno: 9. května 2022 Aktualizováno: 17. listopadu 2022
Chcete podobnou recenzi i pro váš e-shop?
Autor článku - Pavel Ungr Jmenuji se Pavel Ungr a už více než 5 let miluji dobré rumy. Nejsem studovaný rumolog, rumy mám prostě rád. Rumy ochutnávám a zkoumám. Fotím je také na svůj Rumstagram a pak o tom píšu. Mám rád sladší nebo aromatické rumy, kterou mohou být klidně silnější a to hlavně španělského nebo britského typu.

Jak tento článek hodnotíte?

Pro hlasování klikněte na hvězdu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hlasů: 0

Článek zatím nikdo nehodnotil. Buďte první!

Související články